Налази се у скоро СВАКОМ купатилу, а велики је извор ЗАРАЗЕ - многи и не знају да МОРА редовно да се пере!
Добро обратите пажњу...
Постоје разлози зашто дерматолози неће са одушевљењем подржати вашу навику да уз туширање или купање користите луфу (мрежицу за купање).
На први поглед, она сигурно помаже да са тела лакше уклоните наслаге нечистоће и да одстраните остатке суве и мртве коже, односно обавите благи пилинг коже, али њена структура и изложеност великом броју микроорганизама, као и великој количини влаге која погодује њиховом множењу, нису добре за наше тело.
КРЕКЕР ТЕСТ КОЈИ ТРАЈЕ САМО 30 секунди: Открива колико тачно смете да поједете ШЕЋЕРА а да се НЕ УГОЈИТЕ
ДРАГАНА ОБЈАВИЛА СЛИКУ СТАРУ 6 ГОДИНА: Сестре Мићаловић - толико различите, а толико сличне! (ФОТО)
Увин чај је делотворан код уринарних инфекција и детокса, али ОВА група људи НЕ СМЕ да га пије!
Уклоњена нечистоћа се поново шири, уз опасност од инфекције
Луфа је свакако згодна за сам процес купања или туширања, или разне врсте пилинга и третмана коже. Међутим, ретко ко размишља о томе шта се даље дешава са свим нечистоћама и мртвим ћелијама коже које уклонимо уз помоћ луфе. Јасно је – остају у ситним каналима и лавиринтима нити, такња од којег је луфа направљена. Сваки пут када се луфа покваси, углавном се не осуши потпуно, јер остаје изложена влажном окружењу у купатилу, а заробљени микроорганизми у њој настављају да се развијају.
- На тај начин ви практично настављате да ширите бактерије које сте последњи пут уклонили са тела - објашњава др Микел Грин, дерматолог из Њујорка, а њене тврдње се надовезују на студију објављену у "Јоурнал оф Цлиницал Microbiology", која је открила да луфе може да преноси поједине врсте бактерија, које су изазивачи инфекција. Ово је, на пример, посебно опасно за особе са слабијим имунолошким системом.
Ако промени боју или шири непријатан мирис, баците је одмах
Дерматолози су сагласни и саветују да се луфа избегава. Како кажу, луфе и и сунђери за купање су у непосредном контакту са многим запрљаним деловима тела из којих нечистоће излазе и које остају у луфи, а затим ту настављају свој живот, јер за њих влажно окружење представља прави "рај" за размножавање.
Ако већ не желите да одустанете од коришћења, послушајте савете дерматолога – одмах након купања луфу пажљиво оперите, изместите из влажног окружења и по могућству на промају, како би струјање ваздуха помогло да се добро осуши. Чим приметите да је променила боју или да шири неугодан мирис, одмах је баците, јер ту више не помажу ни прање ни суво окружење. Ваша луфа је, упозоравају дерматолоуи, постала резервоар бактерија.
Како адекватно одржавати и очистити луфу
накона сваког коришћења добро истуширајте луфу јаким млазом, отресите од воде и ставите на суво место да се суши. На сувом је држите и даље
дезинфикујте је тако што ћете је барем два пута седмично 5 минута држати или у неутралном сапуну или раствору воде и соде бикарбоне
за дезинфекцију можете да користите и раствор од млаке воде и неколико капи етеричних уља која имају антимикробна својства и која помажу у елиминацији бактерија, а не садрже хемикалије
микроталасна пећница такође убија клице и микроорганизме, па синтетичку луфу можете повремено, али не дуже од два минута, и не на највишој температури, држати у микроталасној. Пре стављања се уверите да је потпуно мокра и да не садржи металне делове како не бисте изазвали пожар
оперите је у машини за веш.