Да ли нас ЛАЖУ?! Нутриционисткиња открива ИСТИНУ О ЈОГУРТУ - имали ли у густом СКРОБА и ШЕЋЕРА и јесте ли стварно толико ЗДРАВ
Кажу да јача имунитет, помаже у мршављењу и смањује ризик од болести, ево шта Анита Алтеров мисли о томе
До сада смо у сарадњи са нутриционисткињом Анитом Алтеров разбили многе митове који се тичу популарне хране која се сматра здравом. Анита нас је уверила да је увек боље јести домаће тестенине, иако је много лакше и брже скувати нудле, да сланиница може бити корисна за нас, те да је конзервирана храна и супица из кесице само нездрава копија свеже хране чија конзумација може довести до разних здравствених проблема.
Данас, међутим говоримо о једној изузетно здравој намирници. Осим што је укусана и нискокалорична, даје вашем телу неопходне минерале као што су калцијум и калијум, а уз то је и богат протеинима. Та чудесна намирница је јогурт!
СКУПО ЋЕ ВАС КОШТАТИ: Нутриционисткиња РАЗРЕШАВА МИСТЕРИЈУ о НУДЛАМА, неће вам се свидети шта има да каже о најомиљенијем инстант оброку
На "ЦРНОЈ ЛИСТИ" је НУТРИЦИОНИСТЕ! Ево шта се налази у КОНЗЕРВИРАНОМ ПАСУЉУ, комплетна анализа састојака, НЕЋЕ ВАМ СЕ СВИДЕТИ
Иако су неки нутриционисти и дијететичари, али и лекари покушали да скину јогурт са пиједестала тврдећи да је пун скроба и додатих шећера, истина је да је веома здрав. Помаже у борби против штетних бактерија и штити ваш организам и јача имунитет. Данас откривамо све што нисте знали краљу млечних производа.
Како настаје јогурт?
Анита да је процес настанка јогурта веома сложен, али природан и да произвођачи често додају друге пробиотике који помажу у пробави често истичући то на етикетама:
- Јогурт настаје природним процесом ферментације млека уз помоћ бактерија, које својим деловањем млечни шећер (лактозу) претварају у млечну киселину. У производњи јогурта се најчешће користе културе Lactobacillus булгарицус и Streptococcus thermophilus, каже она и додаје:
- Настаје тако што се млеко прво загрева (отприлике на 85 степени), како би се млечни протеини денатурирали, да не формирају сурутку, затим се млеко хлади на 45 степени и додају се бактеријске културе и одржава се млака температура (30-45 степени), 4-12х, како би дошло до ферментације.
Пробиотици су задужени за разградњу лактозе, што значи да јогурт могу конзумирати чак и они којима обично млеко често изазива пробавне потешкоће.
- Јогурт се највише прави од крављег млека, а можемо купити и јогурт од козијег млека, овчијег млека, па и од биљних сировина, нпр. сојин јогурт.
Код нас је највише у употреби јогурт од крављег млека који варира од нискомасног до пуномасног, затим грчки јогурт и исландски јогурт.
Ко може да га конзумира?
Јогурт је намирница која се користи широм света у свакодневној исхрани и има доста позитивних ефеката на здравље.
- Због садржаја пробиотских култура је погодан за добро здравље цревне флоре, побољшава квалитет цревне флоре и јача имунитет. Добар је извор калцијума и фосфора, који су битни за здравље костију и зуба, па се посебно препоручује и исхрани мале деце, трудница и породиља.
Занимљиво је да јогурти направљени од пуномасног млека могу имати веће количине засићених масноћа. С друге стране, истраживања показују да млечне масти можда и нису тако велики проблем за здравље како се тврди.
У једној студији установљена је веза између већег уноса засићене масноће из млека с нижим ризиком од срчаних болести. У исто време пронађена је и повезаност између повећаног уноса засићене масноће и повећаног ризика од болести кардиоваскуларног система.
Анита истиче да чак ни интолеранција на лактозу није ограничавајућа околност, те да је погодан за све људе, а посебно за старије и он који се опорављају од разних болести:
- Добар је извор протеина и здравих масти па се препоручује и у исхрани старијих лица, спортиста, након опоравка од разних болести. Особе које не толеришу добро лактозу могу користити јогурт, као и друге кисело млечне производе, јер се лактоза разграђује под дејством бактерија и не доводи до тегоба, каже она и истиче да чак помаже и код гастритиса, кандиде и холестерола:
- Особе које пате од гастритиса могу користити јогурт, јер он облаже слузницу желуца и на тај начин смањује тегобе. Такође, примену има и у терапији антибиотика, као и код кандиде, због доброг утицаја на цревну флору. У комбинацији са чиа семенкама, мекињама или млевеним ланом добро
утиче на побољшање пробаве и смањење опстипције, а може утицати и на смањење лошег холестерола.
Како га конзумирати?
Начини конзумације јогурта су бескрајни, све зависи од ваше маштовитости. Међутим, стручњаци упозоравају да избегавајте све оне врсте које вам нуде воћну мешавину на дну чашице зато што садрже много више шећера него што мислите. Узмимо само за пример неке грчке јогурте који у обичној верзији имају чак 5,7 грама шећера на сто грама.
Са друге стране, додатак свежег или сушеног воћа у јогурт може бити изузетан доручак који ће вам обезбедити енергију за цели дан:
- Јогурт се може конзумирати уз доручак или вечеру, може се направити добра ужина уз додатак свежег и језграстог воћа, семенки, пахуљица...Одличан је дресинг за летње салате, са сенфом и зачинима. Може бити додатак разним куваним јелима, нпр.мусака, потажи и сл.
Према истраживању спроведеном на Универзитету Тенесија, јогурт је најбољи савезник у скидању килаже. Наиме, људи који су пили више јогурта - у комбинацији са смањеним уносом калорија - изгуби су 22% више телесне тежине и чак 81% више сала са стомака од људи који су просто прескакали ужину.