НАУКА ПОТВРДИЛА: Музичка терапија ПОМАЖЕ у лечењу МОЖДАНОГ УДАРА!
Побољшава концентрацију и утиче на здравље.
Музика је присутна у многим аспектима нашег живота. Заправо, многи је сматрају битним елементом, који помаже да се опустимо и радујемо. Истраживања су доказала да музика може бити и корисна за здравље, а најновија открића говоре да сеансе музичке терапије позитивно утиечу на неурорехабилитацију пацијената с акутним можданим ударом, као и на њихово расположење.
ОСОБЕ СА ОВОМ КРВНОМ ГРУПОМ СУ ПОСЕБНЕ - ако сте ВИ једна од њих ОБАВЕЗНО прочитајте овај текст
ИЗАЗИВАЈУ РАК И МНОГЕ БОЛЕСТИ! Сазнајте шта су СЛОБОДНИ РАДИКАЛИ - Сви их имамо у телу!
СТАНИТЕ НА ПУТ УПОРНИМ МИГРЕНАМА И ГЛАВОБОЉАМА! Потребна су вам САМО два састојка! (РЕЦЕПТ)
Студија је спроведена на одељењу за мождани удар и рехабилитацију у болници Аденбрук у Кембриџу. Укупно је 177 пацијената учествовало у 675 сесија неуролошке музикотерапије током две године.
Музичка терапија помаже болесницима с можданим ударом у смислу да побољшава концентрацију и утиче на промене у мозгу како би се побољшала функција позната као неуронско преуређење. С друге стране, физичке предности укључују боље функционирање руку.
Превладавање слабог расположења и умора
Многа понављања су неопходна за неурорехабилитацију. Осим свирања физичких инструмената (тастатуре, бубњеви и ручне удараљке), у експерименту су користили и иПад с инструментима осетљивим на додир како би помогли пацијентима с рехабилитацијом руку. Тако је побољшана спретност прстију уз когнитивни тренинг.
Такође, проведене су неуролошке музичко-терапијске сесије у комбинацији с рехабилитацијским третманом можданог удара, што укључује физикалну терапију, логопедску терапију, клиничку психологију и радну терапију.
Од 139 болесника, чланова породице, као и болничко особље који су попунили упитнике, просечан одговор био је да је неуролошка терапија музиком "корисна", или "врло корисна".
Од 52 пацијента који су испунили упитнике за расположење, дошло је до смањења "тужних" одговора и повећања "сретних" одговора након једне сесије.
Дакле, говорни и језични терапеути забележили су позитиван утицај на буђење и ангажман пацијената, те су известили да пацијентима може помоћи у превладавању слабог расположења и умора, уобичајеног након можданог удара.
Након успеха овог испитивања, Камбриџов институт за истраживање музичке терапије на Универзитету Англиа Рускин и болница Аденбрук развијају идеје за успостављање сталног третмана неуролошке музикотерапије у соби за мождани удар.