НЕРВОЗНА ЦРЕВА: Од појаве тегоба до дијагнозе прође по неколико година
Пробиотиц Excellence Центер је 24. априла организовао стручни панел посвећен синдрому нервозног стомака, који је окупио најеминентније стручњаке из области гастроентерологије, психијатрије, педијатрије и ендокринологије, ауторе прве штампане књиге о иритабилном колону на овом простору.
Мање од 50% особа посети лекара
Током скупа, истакнуто је да 20 до 40% свих посета гастроентерологу проистиче управо због тегоба узрокованих синдромом нервозног стомака, познатијег као иритабилни колон или ИБС. Тегобе које муче ове пацијенте су надутост, гасови, грчеви, бол у стомаку и промене у пражњењу црева. У просеку, од појаве симптома до постављања дијагнозе прође и више од 6 година, а мање од 50% особа које пате од ИБС тегоба посети лекара. Ови подаци указују на важност освешћивања и едукације како опште, тако и стручне јавности-односно лекара и фармацеута.
12 лекција о синдрому нервозног црева
Повод за окупљање стручњака је прво издање књиге Иритабилни цревни синдром кроз лекције, уредника Доц. др. Срђана Марковића, гастроентерохепатолога и шефа одсека за гастроентерологију Клиничко-болничког центра Звездара. Доц. Марковић је окупио тим стручњака, наставнике Медицинског Факултета Универзитета у Београду, са којима је успео да обједини 12 лекција о синдрому нервозног црева у књизи која је постала уџбеник за последипломску наставу Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Едукација је кључ за боље разумевање и лечење
Доц. Марковић је на панелу истакао да је оснивање Пробиотиц Excellence Центра, који је организован као научно-истраживачка и наставна база, изузетно значајно јер омогућава да се у Србији и региону много ради на едукацији. У претходне три године, др Марковић је у сарадњи са Пробиотиц Excellence Центром реализовао пројекат едукације стручне јавности који је резултирао писањем и објавом књиге. Иритабилни цревни синдром кроз лекције има за циљ да допринесе бољем разумевању и лечењу ове комплексне болести.
ИБС пацијент 73 дана годишње спречен да обавља свакодневне активности
На панелу је истакнуто да је ИБС други најчешћи разлог изостанка са посла, одмах након обичне прехладе. Тегобе које муче ИБС пацијенте знатно утичу на квалитет живота, а нека истраживања показују да је просечан ИБС пацијент барем 73 дана годишње спречен да обавља своје свакодневне активности, што утиче и на економију и друштво у целини.
У прошлости због упорних симптома пацијенти и беспотребно оперисани
Невероватно звуче подаци да су у прошлости ови пацијенти због упорних симптома били неретко беспотребно оперисани, као и да је готово редовна била примена беспотребне дијагностике. Због тога је континуирана едукација кључна.
Најважније и круцијално је не пропустити органско обољење, на првом месту туморе и хроничне запаљењске болести. Додатно треба напоменути да у основи овог синдрома лежи и поремећај осовине мозак-црево и патофизиолошки механизми и генетика па је од непроцењиве важности да се приликом постављања дијагнозе укључе различити специјалисти – мултидисциплинарни приступ.
Веза између мозга и стомака
Свима нам је познат осећај „лептирића“ у стомаку или осећај треме и појава дијареје пред неки значајан догађај, испит на пример. Такве ствари нам неминовно указују да су наша црева нераскидиво повезана са мозгом, у правом смислу те речи. Емоције попут страха, туге или стреса утичу на наша црева. Са друге стране, поремећаји у цревима, могу довести до депресије, анксиозности, па чак и до аутизма. Главни кривци за ту појаву су управо наше бактерије у цревима, односно наша микробиота.
Доц.др Марковић као значајан део у ублажавању тегоба синдрома нервозног црева наводи пробиотике, а међу њима и пробиотску културу Lactobacillus плантарум 299в. Лп 299в је патентирана пробиотска култура која се налази у светским гастроентеролошким препорукама, и код чак 95% пацијената смањује све симптоме. Може се наћи у производу Флобиан®, који је део портфолиа Пробиотиц Excellence Центер АбелаПхарм.
Април је Месец подизања свести о иритабилном колону
На крају свакако остаје подцртано да је приступ сваком пацијенту индивидуалан, те да у постављање дијагнозе и лечење неретко морају бити укључени лекари различитих специјалности.
У месецу у ком обележавамо подизање свести о синдрому нервозног црева, важно је на крају још једном нагласити да Синдром нервозних црева прате бол у трбуху, измена у пражњењу црева, надутост и друге тегобе, те да спада у функционалне поремећаје дигестивног тракта.