НИЈЕ ПРЕПОРУЧЉИВО - Ево шта се догађа са организмом када ЧЕСТО ЈЕДЕТЕ КРОМПИР и неће вам се свидети
Није баш да је одговоран за витку линију и здраву кожу!
Кад помислите на угљиене хидрате, кромпир је можда међу првим намирницама које им падну на памет. Такође, већина људи је вероватно свесна чињенице да јела од кромпира, попут помфрита, нису здрава као штапићи šargareppe или целера, али и да им претеривање с помфритом може повећати ризик од кардиоваскуларних болести због високог удела масноће и соли.
Међутим, премда је на тако лошем гласу, кромпир је нутритивно врло богата намирница, која тело снабдева сложеним угљиеним хидратима и другим вредним материјама.
Кромпир средње величине с кором, тежине око 213 грама, садржи око 164 калорије и 4,5 грама влакана, готово 20 одсто дневних потреба за каљиумом, 46 одсто дневних потреба за витамином Ц и 4,4 грама биљних протеина. Уз обиље других храњивих материја, добар је извор витамина, укључујући витамин Б6.
- Многи људи мисле да је батат бољи за здравље, али то заправо није истина - каже нутриционисткиња Еми Гудсон.
- Храњивост обе намирнице врло је слична, с тим да бели кромпир има више калијума, а батат има више бета-каротена, који му даје наранџасту боју.
Направите сами АЛКАЛНУ ВОДУ: Елиминише БАКТЕРИЈЕ, јача и ДЕТОКСИКУЈЕ ОРГАНИЗАМ, потребна су ТРИ САСТОЈКА
НИЈЕ ХРАНА, А НИ ЛЕКОВИ: Четири ствари које ПОБОЉШАВАЈУ ПРОБАВУ, навике које утичу на убрзање метаболизма
Побољшаће рад и здравље ваших црева
Кад једете преврућ кромпир, његов се скроб брзо разграђује у глукозу, што подиже шећер у крви. Скроб у хладном кромпиру познат је као скроб типа 3, који делује као растворљиво и као нерастворљиво влакно. С обзиром на то колико се опиру пробави, шећери из овог скроба се не апсорбују у крвоток. Уместо тога, резистентни скроб сели се у дебело црево, гдје га разграђују здраве бактерије. Потом служи као пребиотик којим се оне хране.
Лако засити и помаже у мршављењу
С ниским уделом калорија, високим уделом воде и умереним количинама влакана и протеина, порција кромпира може бити добра за мршављење, нарочито ако узмете у обзир колико је заситна.
Ипак, може узроковати гојење
Кромпир сам по себи није јако калоричан, али начин на који се припрема и величина порције праве разлику. Рецимо, једна шоља гратинираног кромпира на бази маслаца, уз додатак презли, чедар сира и млека, садржи 323 калорије и 11,6 грама засићених масти.
Такође је познато да редовно конзумирање помфрита узрокује гојење. Студија из „The Америцан Јоурнал оф Цлиницал Нутритион“ из 2007. године открила је да је једење пржене хране попут помфрита директно повезано с гојазношћу.
Може вам подићи шећер у крви
Повишени шећер у крви током времена може довести до предијабетеса, инсулинске резистенције и дијабетеса типа 2. - Кључ је комбиновати кромпир и друге врсте угљених хидрата с протеинима попут немасне говедине, пилетине, рибе или јаја - савјетује Гудсон. - Протеини помажу да се успори пробава и тако доприносе спречавању скокова шећера у крви.
Пржени кромпир негативно утиче на памћење
Потенцијални утицај кромпира на здравље мозга поновно се своди на то како је припремљен.
- Студије су повезале пржени кромпир и другу храну пржену у дубоком уљу са слабљењем концентрације и памћења и повећањем упалних реакција у мозгу - каже нутрициониста Мари Вирц.
Једна студија објављена у „Јоурнал оф Нутритионал Сциенце“ показала је да су учесници чија је исхрана укључивала највише пржене хране постигли најниже резултате на тестовима памћења и когнитивних способности.
Пржени кромпир подстиче старење коже
- Конзумација превеликих количина пржене хране може резултирати оштећењем ћелија и упалом, што може убрзати процес старења. Упални одговор на кожи приметан је у видљивим знаковима ослабљене еластичности коже - борама, натечености и акнама – каже нутрициониста Џон Бурдос.
Међутим, ако баш уживате у помфриту, Бурдос предлаже да га припремите с кором и пржите на пари или у рерни.
Могли бисте имати више енергије за физичко
Према Гудсону, кромпир средње величине одличан је извор угљених хидрата и других храњивих материја, а идеалан начин његове припреме јесте кување или печење.