Катарина Тривић (22) умрла је од БОЛЕСТИ која коси МЛАДЕ - Ово је најподмуклији симптом, а личи на грип
"Некада живот заиста зна да буде неправедан", само су неки од коментара који се нижу на друштвеним мрежама откако је објављено да је Каћа преминула, упркос лавовској борби
Катарина Тривић из Бањалуке од 18. године се храбро борила за леукемијом, а колико је била посебна у свему говори и чињеница да је у домовини покренула бројне промене. Њена прича инспирисала је многе који се суочавају са истом или сличном дијагнозом. Носила се са опаком болешћу врло храбро и до последњег дана предаја за њу није била опција.
Будући да се Каћа цео живот бавила спортом, веома се зачудила када је 2021. године осетила да ће се онесвестити у теретани.
- Нисам тренирала један период, мислила сам да имам корону јер сам један дан добила температуру, али тест је био негативан. Изгубила сам и апетит, али претходно сам била на дијети, па сам мислила да је због тога. У том периоду доста сам спавала, а навикла сам рано да устајем. Кључна ствар да помислим да ипак нешто није у реду јесте велика модрица која ми се појавила на нози. Нисам се бас сећала да сам не негде ударила - рекла је тада лепа Бањалучанка, а након одрађених свих прегледа, сачекале су је ужасне вести - акутна мијелоидна леукемија.
Тада је помислила само: "Зар ћу умрети, а тек ми је 18?".
Уследила је лавовска борба, а цео регион ишчекивао је срећне вести - да се Каћа излечила, и тако је и било. Међутим, почетком 2023. уопрна болест се вратила...
У априлу прошле године изашла у јавност истичући да је потребно да иде на трансплантацију матичних ћелија, али да нема сродног донора. Тада је рекла да многе државе регије имају банке матичних ћелија, али и да Босна и Херцеговина нема, након чега се у Републици Српској кренуло с процесом оснивања такве банке.
Наиме, већина младих крвних зрнаца које тело производи долази из коштане сржи - масне супстанце која се налази у лоптастим завршецима костију. Код оболелих од леукемије, једна од ћелије из коштане сржи мутира и постаје канцерогена, а затим се клонира - прави сопствене копије и на овај начин опака болест напредује.
Докторка Марта Ведлеј открива да је ризично старосно доба за одрасле између 50. и 70. године живота, иако у новије време леукемија напада и млађе људе.
"Постоји неколико подтипова леукемије, који се одређују према врсти ћелије која мутира, као и у којој фази производње ћелије мутација почиње", објаснила је онколог Мередит Барнарт.
Када је реч о симптомима леукемије, обе докторке су се сложиле - не постоји јасан симптом.
"Симптоми зависе од подтипа, али многи од њих се замењују за обичан грип", каже Барнарт.
Ипак, оне саветују да обратите пажњу на следеће занкове:
Бледа кожа
"Када се леукемија развија, младе крвне ћелије оштећене канцером могу да преплаве коштану срж и тако отежају производњу здравих ћелија. Због тога што у телу имате мање здравих, а више оштећених ћелија, може да дође до анемије, а самим тим и бледила коже, нарочито лица", објаснила је Барнарт. Анемија може да изазове и сталан осећај хладних руку.
Умор
"Као и код многих других болести, умор је уобичајени симптом леукемије", каже Ведлеј. Ако се константно осећате исцрпљено и немате енергије, а раније сте је имали доста, требало би да се обратите лекару. Анемија такође може бити узрок умора.
Инфекције и температура
Крвне ћелије су веома важне компоненте имуног система. Ако оне нису здраве, као што је то случај код леукемије, особа се много чешће разбољева. Ведлеј каже да су инфекције и температура још једни од симптома који се најчешће виђају код леукемије.
Кратак дах
"Заједно са недостатком енергије, кратак дах је нешто на шта такође треба обратити пажњу", истакла је Барнарт. Обратите пажњу на тренутке током физичке активности - ако приметите да немате ваздуха или вам се чини да је дисање другачије него раније, испричајте то вашем лекару.
Споро зарастање рана
Ако вам посекотине дуго зарастају, а модрице се лако појављују, то може бити симптом леукемије. Мале црвене тачкице на кожи, познатије као петехије, такође могу да се јаве због леукемије, а код ове болести оне се јављају најчешће на ногама, кажу докторке.
Додају да се могу јавити и ови симптоми:
"Поред наведених, симптоми леукемије могу бити и ноћно презнојавање и осетљиви и болни зглобови", открива Барнарт, а Ведлеј каже да треба обратити пажњу и на губитак тежине. Из ти објашњава да - крварење из носа, натечени или увећани лимфни чворови, такође, могу бити симптоми ове опаке болести.
Србија Данас/Стил курир, Ивана Богићевић/Пренела Ј.Ш.