Потресна сведочења пацијенткиња о ОПЕРАЦИЈИ СМАЊЕЊА ЖЕЛУЦА - Доктор упозорава на све ризике: "То је последња шанса"
Портал СрбијаДанас се позабавио, тренутно једном од најактуелнијих тема, а то је операција смањења желуца. Уколико размишљате о истој, или неко вама близак, овај чланак би могао бити од користи за вас.
Гојазност је, као болест, класификована тек у 21. веку. Све већи број људи, свих генерација, сусреће се са овим проблемом који неретко може да постане и опасан по живот. У жељи да животе поново преузму у своје руке, многи се одлучују на разне методе мршављења, а све популарнија је и операција смањења желуца.
Будући да се о истој доста говори, те да имамо информације у медијима које су тачне, полутачне и готово нетачне, екипа портала СрбијаДанас је о детаљима ове операције, поразговарала са једним од највећих стручњака у нашој држави, доц. др Дејаном Величковићем, а са нама су такође своје искуство поделиле и пацијенткиње које су кроз овај процес прошле, Јелена Величковић и Гордана Васиљевић.
Доктор објашњава: Које су дугорочне последице употребе антибиотика?
БУБРЕЗИ ЗБОГ ОВОГА ПРОПАДАЈУ: Ово МЕСО и превише соли ОЗБИЛНО угрожавају здравље, али и ГРЕШКЕ које правимо
Слееве гастректомија је хируршки поступак за смањивање желуца тј. операција смањивања желуца. Овај поступак се обично изводи лапароскопски, што подразумева уметање малих инструмената кроз вишеструке мале резове у горњем делу стомака. Током слееве гастректомије уклања се око 80% желуца.
Смањење величине желуца ограничава количину хране коју можете да конзумирате. Поред тога, поступак подстиче хормоналне промене које помажу у губитку тежине. Те исте хормоналне промене такође помажу у ублажавању стања повезаних са прекомерном тежином, попут високог крвног притиска или болести срца, али и многих других.
Доц. др Дејан Величковић
Један од водећих стручњака, када говоримо о операцији смањења желуца (стручно звано - Слееве гастректомија) у нашој држави је свакако доц. др Дејан Величковић. Доктор је у разговору за портал СрбијаДанас доста тога открио на поменуту тему, а верујемо да ће значити свакоме коме је ова тема блиска.
- Операција смањења желуца је једна од операција из опуса баријатријске хирургије. Спада у рестриктивне операције, јер се смањује капацитет органа (у овом случају желуца) и намењена је за људе са повишеним индексом телесне масе који износи преко 35 и са некима од болести попут дијебетеса, повишеног притиска итд. Операција свакако продужава и побољшава квалитет живота - започиње доктор, који се надовезао излагањем о томе шта треба поседовати, како би се постао кандидат за овај захват.
- Постоје основни критеријуми. Људи са индексом телесне масе преко 35, са удруженим боелстима које сам већ поменуо. Оно што свакако јесте важно је преоперативна припрема и постоперативно праћење пацијента. Припрема траје две до три недеље где треба увидети да ли је пацијент спреман на овакав корак, од мршављења, па све до психолошке припреме. Важно је нагласити да нико не долази са улице на ову операцију. Код нас пацијенти долазе јер су беспомоћни, имају проблеме у обављању свакодневних активности, а не зато што је реч о моди. То су људи који су покушали све конвенционалне методе када је у питању мршављење. Треба нагласити да ово свакако није трајно решење гојазности, ово је помоћ пацијентима да изгубе килограме - рекао је доц. др Величковић.
Своје искуство када је у питању операција смањења желуца, поделиле су и пацијенткиње Гордана Васиљевић (која се оперисала у Србији) и Јелена Величковић (која се оперисала у Турској). Оно што је, верујемо значајно у њиховој причи, поред свега што су поделиле пред нашом камером, јесте моменат који је био окидач да се одлуче за овакав корак, односно одлуче за операцију смањења желуца.
Гордана Васиљевић - пацијенткиња оперисана у Србији
- Чини ми се да је у нашој држави честа појава да се људи одлучују за ову операцију. Истакла бих да је изузетно тешко донети такву одлуку. Неко сам ко је успео да постигне и оставри све што је пожелео, али никако да изгубим килограме. Била сам на граници покретљивости. Нисам могла дуго да стојим на ногама, да шетам... Била сам свесна да ако тако наставим, да ми се не пише добро. Једна сам од оних која је за разне препарате дала брдо новца како бих смршала и ово ми је била последња солуција и могу рећи да је била добра одлука. Људи који имају проблем са вишком килограма хране неку емоцију коју носе у себи и морају да поразговарају са неким стручним лицем како би превазишли тај проблем - истакла је Гоца која сматра да морате да разграничите са собом како бисте почели да живите нови, слободнији живот, без вишка килограма.
- Никада нисам имала комплексе да причам о килажи. Она ми никада није представљала проблем, није ми сметало да изговорим ту цифру. Нисам могла да се измерим на ваги која мери људе до 180кг. По мојој слободној процени имала сам око 185 кг, а изгубила сам око 80 килограма - рекла је Гоца за СрбијуДанас.
Јелена Величковић - пацијенткиња оперисана у Турској
- Првенствено бих истакла да сам дугогодишњи пацијент који је дошао до неких замамних цифара килаже и ко је обрнуо пун круг на старој ваги, знала сам да немам шта да изгубим. Питање је времена када ће хроничне болести закуцати на ваша врата. Срамно је што сам себе, која сам рођена здрава и права, довела у такву ситуацију. Низ је пресудних тренутака, била сам свесна како изгледам, чак и у превозу, самоуслузи, било где, видиш како те људи гледају. Када тражиш панталоне... Мислим има ту препрека и ограничења. Тренутак када сам признала себи да нисам способна да се подвргнем конвенционалним методама мршављења, био је када сам се са сином враћала из вртића. Били смо сами у парку где постоји једна метална конструкција где се он попео. Ту смо се смејали, а у тренутку када је пожелео да сиђе, схватио је да сам не може, а ја када сам се попела на једну шипку, чула сам звук и уплашила да ће цела конструкција попустити и да ћу повредити дете које је већ почело да плаче. Тада ми је помогао један човек, а ја сам схватила да ме, или неће бити, или ћу се довести у ред и због себе и због детета - истакла је Јелена, а онда открила колико је килограма на овом путу изгубила.
- На почетку сам имала 127 кг, када сам се чула са координаторком из Турске, а сада имам 70, 72 кг - рекла је Јелена за СрбијуДанас.
Комплетан интервју на тему операције смањења желуца, целу исповест пацијенткиња и њихово искуство, погледајте у видеу испод:
Србија Данас/ Новинар: Алекса Ракић