ОТРОВ У ФЛАШИ! Овај напитак многи пију у току дијете, не знате како утиче на здравље, ОПРЕЗ!
Ови сокови узрокују озбиље проблеме у вашем организмну!
Компаније које производе безалкохолна пића већ дуго представљају дијеталне газиране напитке као здраву алтернативу својим пићима с правим шећером. Међитим, то није медицински тачно! Дијетална газирана пића су једнако лоша, али на мало другачији начин, наводе лекари из Кливлиндшке клинике, једне од најпознатијих болница на свету.
Највећи НЕПРИЈАТЕЉИ ЗДРАВИХ ЗУБА нису кафа и газирани сокови: Један ЗДРАВ напитак УНИШТАВА зубе!
Овај ПОРЕМЕЋАЈ поприма ЕПИДЕМИЈСКЕ РАЗМЕРЕ: Инсулинска резистенција погађа све већи број младих људи, а посебно ЖЕНЕ
Безалкохолна пића утичу на дебљање, појаву дијабетеса и многих других инсулинтских неправилности, а чак могу и променити начин на који ваш мозак реагује на слатко. Стручњаци истичу да газирана пића свих врста могу изазвати зависнос, те да избацивање тих напитака из прехране може имати многе позитивне ефекте по телесну тежину и здравље.
"Пребацивање с обичних на дијеталне газиране напитке може понудити краткотрајно смањење калорија, али тело нећете моћи дуго варати. Истраживања сугеришу да наше тело реагује на одређене ненутритивне намирнице, укључујући вештачке заслађиваче у газираним соковима, на начине који заправо могу наштетити нашем здрављу", каже дијететичарка Сузан Кембел.
У наставку прочитајте неколико главних разлога зашто се препоручује да у потпуности избаците дијетална газирана пића.
Могу изазвати конфузију с инсулином
Наш мозак обично повезује "слатко" с калоријама. То је добра ствар, јер подстиче наше тело да ослобађа инсулин који шећере претвара у гориво. У прошлости се претпостављало да се овај процес не може догодити када конзумирамо вештачке заслађиваче, јер калорије не прате слатки укус. Но једна је студија открила да би тај процес ипак могао да се догодити. Људима који су тада конзумирали одређени вештачки заслађивач (сукралозу) повећао се ниво инсулина и глукозе у крви. Честа повећања инсулина повезана су с инсулинском резистенцијом и повећаним ризиком од дијабетеса типа 2.
Повезана су с дебљањем
Нека истраживања сугеришу да наш мозак реагује на вештачке заслађиваче слично као и на слаткише. Њихово учестало узимање може повећати жељу за висококалоричном храном, излажући нас већем ризику од дебљања.
Друго научно откриће показало је да ће људи с прекомерном телесном тежином или гојазношћу који су прешли на дијеталне газиране напитке вероватно уносити више калорија кроз храну, него такви људи који су пили обичне газиране напитке. Заправо, они који су пили дијеталне газиране напитке имали су виши БМИ од оних који су пили обична газирана пића.
Могу променити реакцију нашег мозга на слатко
Неке научне студије дошле су до закључка да они који пију дијеталне газиране напитке имају већу активност у подручју мозга повезаном са жељом за конзумирањем хране с високим нивоом масти и шећера. Чини се да испијање дијеталних газираних пића мења центар за награђивање у нашем мозгу за осјећај слаткоће. То значи да би дијетална газирана пића потенцијално могла променити начин на који ваш мозак реагује на жудњу за висококалоричном храном.
Добра вест је да постоје алтернативе
Поставља се питање да ли је уз све здравствене ризике дијеталних газираних пића боље пити само обичне, слатке сокове? Не! Постоји мноштво података који нам говоре да је додани шећер (чак и када је "прави") лош за наше здравље. Но, можете испробати неке нове ствари. Постоји много алтернативних пића попут комбуче, кокосове воде, а ових дана чак можете набавити и газиране напитке од јабуковог сирћета!