Овај зачин помаже у мршављењу, освежава дах, делује против упала и различитих болести - а НЕ КОРИСТИМО га довољно често
Искористите све благодати цимета.
Цимет је мирисни зачин који се може користити у припреми свих врста јела. Осим што је доброг укуса, обилује антиоксидансима и повољно делује на организам. Постоје две врсте цимета - цејлонски и "цасиа" цимет. "Цасиа" је приступачнија и популарнија од цејлонског, али цејлонски је сигурнији за коришћење у већим количинама. Иако истраживања показују да цимет позитивно утиче на многе здравствене проблеме, ипак је потребно више истраживања о томе. Цимет никако не сме да замени другу храну, прехрамбене навике или лекове. Ипак, бројна истраживања указују на то да цимет има бладетан утицај на људски организам.
Цимет делује противупално
Нека истраживања показују да антиоксиданси у цимету делују противупално. Такође, користан је за бол, затезање у мишићима и против отицања. Поспите цимет и попуните на друге намирнице које се боре против упале.
Смањује ризик од појаве срчаних болести
Цимет може да утиче на елементе повезане с болестима срца, иако нема довољно научних доказа за то. Једно истраживање показало је да 120 мг цимета дневно може да побољша ниво ЛДЛ холестерола, ниво триглицерида и укупног холестерола. Друго истраживање показало је да су људи с високим уделом зачина у исхрани, попут цимета и куркуме, а који су иначе јели масне оброке, успели да смање триглицериде.
Може да побољша осетљивост на инсулин
Отпорност на инсулин или када тело има слабу реакцију на њега, повезано је са здравственим проблемима попут дијабетеса типа 2 или метаболичког синдрома. Истраживања су показала да с узимањем цимета долази до побољшања у контроли гликемије код особа с дијабетесом. Цимет не само да смањује шећер у крви, него и побољшава осетљивост на инсулин. Узимање цимета уз оброк с високим уделом угљених хидрата може да помогне у спречавању повећања нивоа шећера у крви. Ипак, треба бити опрезан код узимања цимета јер он не би требало да буде примарна стратегија или дугорочно решење за контролу нивоа шећера у крви. За такве подухвате ипак треба да постоји више истраживања.
Ова особина цимета помаже и у губљењу вишка килограма. Сматра се и да цимет подстиче метаболизам, будући да ваше тело користи више енергије за обраду зачина него што то чини за другу храну. Пун је влакана, хранљивих материја које су неопходне за постизање осећаја ситости и сигнализације вашем телу да је оброк завршен. Мало цимета додаје пуно укуса храни за минималне калорије, а то је увек добра ствар када је у питању ваша исхрана
Добар је и за борбу против одређених инфекција
Циметово уље има антибактеријска и антимикробна својства која помажу у борби против инфекција. Цинамалдехид је једна од главних активних компоненти овог зачина који штити од инфекција. Но, ипак је потребно више истраживања о врстама инфекција које би цимет могао да смањи. Истраживања која су до сада спроведена, показују да цимет спречава појаву листериозе, салмонеле, а може бити и ефикасан против инфекција квасцима.
Додала је ПРСТОХВАТ СОЛИ на кришку ЛУБЕНИЦЕ, а када чујете ЗАШТО и ви ћете, ово ће вам бити омиљена посластица
Нутриционисти ЛУДЕ од ових питања: Да, МОЖЕШ да једеш кромпир и месо ЗАЈЕДНО! Ево шта још треба да знаш!
Уво јој се ЗАПУШИЛО, а оно што је лекар из њега ИЗВАДИО оставило ју је у ШОКУ! Било је ту ГОДИНАМА (ВИДЕО)
Одличан за орално здравље и као додатак исхрани
Захваљујући антимикробним својствима цимета, добар је за орално здравље. Истраживања показују да је посебно добар учинак има у спречавању каријеса и лошег задаха. Нека ранија истраживања показују да цимет може да има позитивне учинке код болести попут мултипле склерозе, ХИВ-а и Alchajmerove болести.