ОВАКВЕ ЈАГОДЕ СУ ЗАТРОВАНЕ ХЕМИЈОМ: Руски агроном открио– ЕВО КАКО ДА ИХ ПРЕПОЗНАТЕ
Како препознати јагоде затроване хемијом.
Сви се радујемо доласку пролећа и богатом избору воћа и поврћа на пијацама и у пиљарама, али ове намирнице често представљају опасност по здравље, јер је већина садржи нитрате и пестициде.
Зашто су ова једињења опасна по здравље? Главни састојак нитрата је азот, који је неопходан за раст биљака. Људи не би требало да их уносе у организам у претераним количинама јер, иако су практично мало токсични, под утицајем ензима пљувачке се претварају у нитрите. Они, пак, са другим једињењима која су присутна у желуцу (као што су амини) претварају се у вема штетне нитрозамине.
НИСТЕ МОГЛИ НИ ДА ЗАМИСЛИТЕ - Овај тренд је поново актуелан и апсолутни је ХИТ ПРОЛЕЋА!
ТИЈАНА ДАПЧЕВИЋ НИКАД МРШАВИЈА: Певачица из исхране избацила САМО 3 НАМИРНИЦЕ, ослабила више од 40 КИЛОГРАМА
Количина нитрата садржаних у храни, између осталог, зависи и од обраде земљишта, односно употребе вештачких ђубрива, пестицида, инсектицида итд. Пестициди најчешће утичу на нежељене промене у ћелијама организма, док нитрити доводе до смањења дотока кисеоника. Нитрити су у организму укључени у оксидацију хемоглобина, чиме утичу и на малокрвност.
Ране јагоде је боље да једете у ограниченим количинама, јер могу да садрже велику количину нитрата, упозоравају стручњаци. Воће које се сада налази у понуди широм Србије гајено је у пластеницима, а оваква средина донекле нарушава квалитет воћа.
"Сада имамо јагоде које се узгајају углавном на заштићеном земљишту, ван оптималних услова, где је вероватно мање светлости, топлоте, а користи се већа количина азотних ђубрива. То може да допринесе нагомилавању нитрата", упозорио је руски агроном Владимир Викулов.
Приликом куповине јагода треба обратити пажњу на њихов мирис и боју, препоручује агроном.
"Индиректни знак присуства нитрата може да буде недовољно карактеристична, бледа боја, неприродно крупни плодови, недовољно изражен укус", објаснио је агроном и објаснио да су шумске јагоде, пак, здраве.
Тровање јагодама је реткост јер их људи обично не конзумирају у великим количинама. Ако не једете више од 100-150 грама одједном, онда можете да елиминишете ризик од негативних ефеката нитрата на тело, истиче агроном.
"Ретко се дешава да се неко отрује јагодама јер их не једемо 'у килограмима', али ипак постоји нека опасност. Саветујем, свакако, да не претерујете."
Приликом избора, обратите пажњу на свежину. Ако је лишће поцрнело и плод је омекшао и променио боју, онда ће се врло брзо покварити.