Ово ВОЋЕ код нас је САМОНИКЛО, многи су га ЗАБОРАВИЛИ, а веома је ЗДРАВО, помаже код АНЕМИЈЕ и хемороида
Добро је и за дијабетичаре!
Дрен припада породици дренова, а на нашем поднебљу, расте као самоникла врста. Његови плодови имају велику лековиту и хранљиву вредност. Познат је и по називима дрењина, била свибовина, црвени дријенак, дренак, дренић, дрењула, дриника, дреновина, румени дрен, шупаљка.
У Италији и јужној Француској беру се недозрели плодови и конзервирају као маслине. У Немачкој се укувавају са шећером и сирћетом, док се у Русији употребљава као зачин за месна и рибља јела.
СМРШАЛА 20 КИЛОГРАМА - Далила се ПРЕПОЛОВИЛА након ИЗЛАСКА из "Задруге", а ову ДИЈЕТУ је практиковала
ХОРОСКОП ЗА АВГУСТ: Припремите се за НАЈВРЕЛИЈИ МЕСЕЦ ове године, а све ПОЧИЊЕ вечерас у ноћи младог МЕСЕЦА
Дрен у народу има доста симболичког значења, а узречица "здрав као дрен" задржала се до данашњих дана. Некада су му се приписивала и натприродна својства као дрву оздрављења. Сматрао се заштитом од удара грома и урока.
Од зрелих плодова дрењина припремају се пекмези, воћни сокови и вино. Пуни су витамин Ц и зато су одлилни као додатак исхрани током зиме када нема довољно свежег воће.
Киселкасти плодовог воћа који скупља уста, употребљава се незрео и ефикасан је у лечење различитих цревних тегоба праћених дијарејом, крварења полипа, упале дебелог црева и грозничавих стања код болести пробавног тракта. У ту свху се употребљава чај од коре и плода дрена, као и компот од плодова.
Плодови дрена садрже велику количину антиоксиданаса који стварају заштиту од штетних слободних радикала. Они су повезани с нижом учесталошћу и нивоом смртности коју узрокују тумори и срчана обљења. Антоцијани, из плодова, имају антиоксидациона и противупална својства.
Дрен такође помаже и у лечењу грла, анемије, богиња, болести бубрега, хемороида, дијабетеса, као и код зарастања рана.