Пажљиво чувајте лекове у врелим данима
Већина лекова не подноси температуру вишу од 25 степени Целзијуса, па летње врућине захтевају посебан опрез у чувању медикамената како не би изгубили делотворност или се претворили у отров
Таласи врелих дана се смењују а узимање терапије није увек у време када сте код куће, па сте можда кутију са антибиотицима ставили у џеп или ташну да лек попијете на плажи, или док шетате градом, или сте кутију лека оставили у аутомобилу?! Овакво поступање је не само погрешно, већ и опасно и може резултирати озбиљним последицама по ваше здравље. Летње врућине захтевају наглашен опрез код чувања лекова, упозоравају стручњаци.
Дакле када жива у термометру пређе 25 степени, неопходно је да повећате бригу о чувању лекова које користите. Високе температуре могу изазвати промену активних супстанци чиме ће ефикасност лека бити умањена, или могу довести до промене боје, конзистенције, мириса, укуса или пак изазвати процес разградње лека. Зато је правилно поступање са лековима од суштинског значаја, како би ефекти ваше терапије били добри.
Лекови се морају чувати на сувом, тамном и хладном месту. То „хладно“ подразумева температуру до 25 степени. Најбоље је да кутије са лековима чувате у посебној фијоци у најхладнијој просторији вашег стана, али никако не у купатилу или кухињи где је због паре, влага изнад границе дозвољеног и представља додатни ризик.
Апотекари саветују и да се антибиотици током врелих дана чувају у фрижидеру јер би у противном могли изгубити стабилност и ефикасност. Лекови против епилепсије, лекови за срце или хормонска терапија, веома су осетљиви и не би их требало излагати вишим температурама или јачој светлости у било ком тренутку. Капи за нос, капи за очи и капи за уши, као и вагиналне таблете, потребно је чувати на температури од 2 до 8 степени Целзијуса. Капи за очи морате бацити најкасније 30 дана после отварања, чак иако сте их чували на поменутој температури. Праћење препорука произвођача за правилно чување лекова од пресудне је важности за очување активних супстанци и спречавање губитка делотворности и ефикасности ваших лекова.
Светски проблем
Недовољан степен здравствене едукације који резултира и неадекватним чувањем лекова у урбаним домаћинствима са свим последицама које собом такво поступање носи, светски је проблем, показале су студије Националних института за здравље Бразила и Аргентине, а врло сличне резултате дале су и студије спроведене у 5 градова САД-а и на Новом Зеланду.
Студије су показале високу преваленцију урбаних домаћинстава са неадекватним чувањем лекова од чак 76,0%. Директно излагање сунчевој светлости забележено је у 10,9% домаћинстава, присуство прашине у 23,6%, чување лекова у кухињи, купатилу, гаражи 38,3%, складиштење на дохват деце у 76,0%. Лекови који се више не користе најчешће се недозвољено одлажу у животну средину у 92,1% домаћинстава.
Студије су показале и да је неадекватно чување вероватније уколико је брига о лековима одговорност мушкарца, односно уколико у домаћинству нема жена и нема деце. Нешто нижи скор забележен је уколико о чувању лекова брину старије особе.
Правила за вреле дане
Било би важно да хронични болесници избегавају излазак из куће у периоду између 10 и 17 сати током врелих летњих дана. Уколико сте пак присиљени да лекове носите са собом онда се строго придржавајте следећих правила:
• Ако на пут крећете аутомобилом, лекове држите ван пртљажника или касете близу волана где температура може бити знатно виша. Потребно је да ваш аутомобил буде климатизован како би се лековима обезбедила температура не виша од 25 степени Целзијуса.
• Уколико је потребно да на пут понесете лекове који захтевају хлађење попут инсулина, или антибиотика, обавезан је ручни фрижидер, али пазите да лек не дође у директан контакт са ледом или хладним паковањем, чиме би био изложен прениским температурама које би га такође могле оштетити. Зато упакујте кутију лека у херметички затворену пластичну кутију коју додатно можете обмотати дебљим слојем газе.
• Увек када напуштате возило лекове обавезно понесите са собом.
• Ако путујете авионом лекове носите искључиво у ручном пртљагу како бисте избегли ризик да буду изложени екстремним променама температуре, а и како би вам били при руци уколико затребају.
• Током летњих врућина можете користити за пренос лекова и термо торбе или футроле за пренос лекова.
• Увек се посаветујте са својим апотекаром који ће вам , у складу са лековима које користите, дати најбољи савет како да их чувате или транспортујете.
Увек ван домашаја деце
Породице са децом морају бити посебно опрезне, јер неки лекови попут оних за повишени крвни притисак, аритмију, депресију, али и многи други могу бити веома опасни по дечије здравље. Уколико се деси да је ваше дете прогутало неки ваш лек, одмах потражите помоћ лекара.