ПОДОЧЊАЦИ УКАЗУЈУ НА ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ: Ово је сигнал БРОЈ ЈЕДАН који тело шаље кад постоји неки проблем
Подочњаци анемичних особа су тамни, бубрежних болесника натечени, а оних склоних алкохолу љубичасти
Тамни колутови испод и око очију, надражени капци коју су осетљиви на додир, црвени, отечени или им је кожа толико танка да ни уз најбољу негу не изгледају лепо - ово су све чешћи проблеми који се једнако јављају и код мушкараца и жена. Али даме то много више забрињава из естетских разлога.
Подочњаци, уз то што се сматрају првим озбиљнијим знаком старења, врло често су први сигнал који нам организам шаље и којим нас упућује на то да можда постоји неки здравствени проблем. Управо зато на њих треба обратити пажњу и пратити да ли има промена у облику, боји и дебљини.
НАКОН 24 САТА ВИДЉИВИ РЕЗУЛТАТИ: Чај за мршављење за којим су сви полудели прави се од само 3 САСТОЈКА
СИМПТОМИ ЈЕДНОГ ОД НАЈОПАСНИЈИХ КАРЦИНОМА: Умор и ДОСАДНИ бол на 2 места су сигнали рака БУБРЕГА
Неке од болести на које подочњаци упућују су проблеми с бубрезима, озбиљна анемија, последице стреса, кардиоваскуларне болести...
Анемија се препознаје по очима
Подочњаке разликујемо према пигментацији (интензитету затамњења коже), јачини тамне боје, отечености, а ту су и подочњаци којима је узрок спуштање образа због губитка поткожног масног ткива или комбинација свих ових фактора. Ако вам се тамни колутови испод очију задржавају дуже време и претварају се у обешене тамне кесице, крајње је време да проверите крвну слику. Наиме, анемија је један од чешћих узрока тамних колутова који висе испод очију, поготово ако их прате главобоља, умор, лоша концентрација, проблеми у учењу код деце, слабије памћење... Анемија свакако не значи да сте смртно болесни, већ да уз гвожђе у крви недостаје и кисеоник, а гвожђе је његов главни "превозник" кроз крвне судове до свих органа.
Проверите бубреге и јетру
Подочњаци који су отечени најчешћи су показатељ заостајања воде и стварања масног ткива у подручју око очију, а ако су тамни, реч је о повећаном продору крви ван зидова крвних судова у ткиво где се разграђује. Због свега тога кожа на том месту постаје хиперпигментисана, а пошто је реч о природном удубљењу испод ока, оно личи на тамни колут. Такви подочњаци упућују на проблеме у раду бубрега и задржавање вишка воде у организму.
Настају и код повишеног холестерола
Ако конзумирате велике количине алкохола, подочњаци су испупчени и отечени. Иако немају много везе с подочњацима, око очију се врло често јављају и жутосмеђе избочине, налик малим гнојним пликовима. Реч је о ксантелазмама, које су последица повишеног холестерола и хормоналног поремећаја у организму. Могу упућивати и на озбиљне поремећаје у раду јетре и штитне жлезде. И људи алергични на полен имају проблема с подочњацима. Наиме, код њих је чест неуродерматитис, због ког учестало бришу и трљају очи јер осећају свраб, а то доприноси развоју пигментације и иритираности нежне коже капака.
Сваку промену пријавите доктору
Сваку промену на подочњацима која није нормална и уобичајена треба пријавити лекару. Оно што ви треба да урадите у борби с подочњацима јесте да правилном исхраном и стилом живота доведете организам у баланс (једите храну без додатних соли и која није љута и зачињена), избегавајте алкохол, довољно спавајте, избегавајте пушење (чак и пасивно). Подочњаке третирати благим и хидратантним кремама и водити рачуна да их што мање додирујете прстима и да не користите агресивна средства за скидање шминке.