Многи СРБИ мисле да је ово поврће ЗДРАВО, а може да штети ШТИТНОЈ ЖЛЕЗДИ - Најбитнија је правилна ПРИРПЕМА, будите на ОПРЕЗУ
Штитна жлезда је важна жлезда у дну вашег врата. Он ствара и производи хормоне који раде са многим системима у вашем телу, укључујући ослобађање и контролу тироидних хормона који контролишу метаболизам. Ако вам је дијагностикован снижена функција штитне жлезде – хипотиреоза, стручњаци саветују да се клоните ове хране
Метаболизам је процес у коме се храна коју уносите у тело претвара у енергију. Људи пате од болести штитне жлезде, јер њихова штитна жлезда производи превише или премало ових хормона.
Постоји неколико типова болести штитне жлезде као што су хипертиреоза, хипотиреоза, тироидитис и Хашимотов тироидитис, а сви могу бити узроковани разним стварима попут недостатка јода или чак генетике.
РЕГИЈА СТОМАКА у којој се јавља БОЛ говори да ли је ОЗБИЉНО или је у питању ЗАРОБЉЕН ГАС - Ако се јави ОВДЕ, одмах у ХИТНУ!
У недељу славимо МАТЕРИЦЕ - Веселом обичају ВЕЗИВАЊА се посебно радују ДЕЦА, а ево шта мајке треба да припреме
Правилна исхрана игра кључну улогу у очувању здравља штитне жлезде. Откријте које воће и поврће треба конзумирати умерено како бисте подржали оптимално функционисање овог важног органа.
1. Гоитрогени
Гоитрогени су супстанце које могу ометати апсорпцију јода и инхибирати функцију штитне жлезде. Поврће попут броколија, карфиола, купуса и прокеља садржи гоитрогене. Иако су ови састојци здрави у умереним количинама, превелика конзумација може имати негативан утицај на штитну жлезду.
2. Сочиво и боранија
Сочиво и боранија, иако су изузетно нутритивни извори протеина и влакана, такође садрже гоитрогене. Препоручује се да особе са осетљивом штитном жлездом конзумирају ове намирнице са опрезом, наводи портал Медикал Њуз Тодеј.
3. Спанаћ и кељ
Зелено лиснато поврће попут спанаћа и кеља богато је влакнима и витаминима, али такође садржи гоитрогене. Препоручује се разноврсна исхрана, уз умерену конзумацију ових намирница.
4. Воће са високим нивоима цианида
Коштуњаво воће попут брескви, трешања, кајсија и јабука садрже супстанце које се називају цијаногене гликозиде, које се у организму претварају у цијанид. Иако у нормалним количинама не представљају ризик, прекомерна конзумација може имати негативан ефекат.
5. Правилна припрема хране
Важно је напоменути да адекватна термичка обрада може смањити нивое гоитрогених супстанци у храни. Кување, печење или бланширање поврћа могу помоћи у неутрализацији ових састојака.
6. Индивидуална реакција
Свака особа реагује индивидуално на одређене намирнице. Ако имате дијагнозу проблема са штитном жлездом, препоручљиво је консултовати се са стручњаком за исхрану како бисте прилагодили своју исхрану потребама вашег организма.
Здрава исхрана је кључ очувања штитне жлезде, а умереност у конзумацији намирница које садрже гоитрогене може вам помоћи да одржите равнотежу у вашем исхраном плану.
Србија Данас/Аутор: Ј.Шипчић