ПРЕПОЗНАЈТЕ ПРАВО СТАЊЕ: Ево како разликовати депресију од туге!
Добро обратите пажњу...
Туга представља једну од основних емоција у које спадају још и срећа, бес, страх и гађење. Иако је туга негативна емоција коју углавном настојимо да избегнемо, то и даље јесте емоција која се јавља као нормална реакција на различите догађаје и помаже у превазилажењу онога што се догодило.
ЗДРАВСТВЕНА СВОЈСТВА И ПРЕДНОСТИ БОЖИЋНИХ ЗАЧИНА: Будите сити и витални!
ОДЛИЧАН ПРИЛОГ УЗ РУЧАК! Ово јело ће и ДЕЦА ОБОЖАВАТИ, може да се обоји и то на ПРИРОДАН НАЧИН!
ДА ЛИ ЈЕ ОПАСНО ЧУПАТИ ДЛАЧИЦЕ ИЗ МЛАДЕЖА: Ако су ове боје, ОВО ХИТНО МОРАТЕ ЗНАТИ!
Туговање представља природан процес који се најчешће описује у односу на губитак неке особе која нам је била блиска, али свима нам је познато да се туга може јавити и када изгубимо неку ствар за коју смо били везани или када имамо неке амбиције и идеале, а нисмо успели да их досегнемо. Крајњи циљ овог процеса је:
- прихватање чињенице да смо некога или нешто изгубили или да нисмо постигли нешто што смо желели,
- интегрисање болног искуства са осталим,
- давање себи дозволе и подстрека да се настави даље.
Депресија је термин који је постао веома популаран и често коришћен у свакодневном говору, па се неретко дешава да људи када су тужни, незадовољни и слично то називају депресијом, пише за Stetoskop.info Неда Јанићијевић са Филозофског факултета.
Овакво олако коришћење термина уноси конфузију у разграничавање онога што је нормалан процес туговања који сви доживљавамо и онога што је клиничко стање депресије, односно ментални поремећај који захтева адекватан третман.
Овакво стање ствари ствара проблем јер са једне стране, људи који осећају тугу или су пасивни могу драматизовати ово стање, па тако на неки начин онеспособљавају сами себе или налазе оправдање за своју пасивност или неуспех, не предузимајући ништа по том питању. Са друге стране, пошто су "сви депресивни", ово стање се на неки начин нормализује и онемогућава људе који стварно пате од депресије да потраже помоћ.
За разлику од туге која може донети и корист, јер у периоду туговања често преиспитујемо и упознајемо себе, своје вредности и живот уопште, депресију не карактеришу овакви развојни процеси. Оно што карактерише депресију, а што је кључна разлика у односу на нормалну тугу су:
- интензитет,
- трајање,
- прожимање различитих сфера живота.
Депресија често представља диспропорционално интензивну реакцију на неки догађај или може трајати дуже него што се то очекује узимајући у обзир догађај који је изазвао, а некада се јавља и одржава и без видљивог узрока или окидача. Такође, за разлику од туге која је блажа са протоком времена, није ретко да се депресија интензивира током времена ако се не лечи и да доводи до повлачења и губитка интересовања за већину активности, па и до губитка воље за животом.
Како препознати депресију и када се обратити лекару?
Депресија се најбоље може препознати узимањем у обзир дијагностичких критеријума, односно симптома који су карактеристични за депресију:
- Интензивно осећање туге или празнине током дужег временског периода (две недеље или више) које је присутно током већег дела дана
- Снижено интересовање или одсуство интересовања за активности које су раније причињавале задовољство
- Проблеми са спавањем у виду несанице или претераног спавања
- Проблеми са исхраном у виду уношења премалих или превеликих количина хране
- Осећање немира или иритабилности
- Изражен умор
- Осећања кривице и безвредности која немају стваран повод или су пренаглашени у односу на догађај
- Тешкоће у одржавању концентрације и доношењу одлука
- Суицидалне мисли, идеје или покушаји самоубиства
Уколико приметите да се током две недеље или више код Вас јавља пет или више од претходно наведених симптома и уколико је Ваше стање значајно другачије него раније, притом угрожавајући свакодневно функционисање, могуће је да патите од депресивног поремећаја. Тада је време да се обратите за помоћ. Дијагнозу поставља искључиво стручно лице, дакле лиценцирани психотерапеут у приватној пракси или психолог или психијатар на клиници, а у складу са проценом стања, предлаже се и одговарајућа терапија (фармакотерапија, психотерапија или комбинација та два).
Савети за превазилажење туге и депресије
За разлику од туге, депресија захтева третман и лечење, али постоје одређене активности и навике које сами можете применити, а које представљају значајне факторе у превазилажењу и једног и другог:
- Бавите се неким спортом или физичком активношћу.
- Водите рачуна о сопственом сну и исхрани.
- Пронађите хобије који Вас испуњавају.
- Стварајте и одржавајте контакте са људима.
- Нађите времена да учините нешто лепо за себе и обратите пажњу на лепе ствари које имате.