ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТЕ
На овај СИМПТОМ МИОМА често не обраћамо пажњу - Ево који су најчешћи знаци тог тумора код жена
Миоми могу током периода менструације изазвати обилна крварења и јаке болове. Многе жене имају миоме, а да тога нису ни свесне. Међутим, тумор мишићног ткива материце може знатно смањити квалитет живљења оболела особе.
Миоми су код жена широкораспрострањени, бенигни тумори. Сам узрок настанка миома научницима и даље није у потпуности познат, међутим, одређени фактора ризика су познати, као и чињеница да хормони играју велику улогу у настанку миома.
Типични симптоми Миома:
Између 30. и 50. године, углавном жене развијају један или више миома. Тачније речено, једна од три жене старије од 30 година има миоме. Док неке жене ни не примећују постојање округластих тумора у мишићима материце, друге жене се сусрећу са озбиљнијим тешкоћама.
Најчешћи симптоми јесу јаки менструални болови и изражен нагон за мокрењем. Важно је имати на уму да миоми могу у крајњој линији довести до неплодности жена.
Јачина тегоба најчешће зависи од величине и конкретног места настанка овог бенигног тумора. Тако да мањи миоми који настају испод слузнице материце могу изазвати јака месечна крварења, с обзиром на то да се кроз ово отпуштање повећава површина слузокоже материце.
Такође се може десити и да миом у слузокожи материце током менструације ограничи контракције и на тај начин спречи излучивање слузокоже кроз цервикални канал. Због овога може доћи до јаког крварења. Са друге стране, миом и до величине пречника 12цм у близини перитонеума не мора представљати проблем.
Због присуства миома се могу јавити различити симптоми, а они углавном зависе од места на ком се миом налази, а везани су и за сам менструални циклус, тако да се симптоми могу погоршати пре и током саме менструације.
Сигнали који нам могу указати на постојање миома:
- Дуга и јака менструална крварења
- Нетипично крварење (Крварење и ван периода менструације)
- Бол у доњем стомаку
- Нагон за мокрењем и осећај притиска у мокраћној бешици
- Неплодност
- Болови у доњем делу леђа
- Болови током интимних односа
Одлазак код лекара
Уколико постоји и најмања сумња да је миом настао, свакако треба одмах посетити гинеколога. Одређени тестови и ултразвучни преглед ће потврдити или уклонити ваше сумње.
Болове такође треба проверити јер постоји могућност и да је у питању и ендометриоза, бенигна болест код жена, код које се мали комади ендометријума, унутрашњег ткива материце, могу пронаћи изван материце.
Не треба превише страховати од менструалних болова, јер су они саставни део овог процеса у организму, али свакако не треба да прихватите и трпите бол, већ је потребно да урадите потребне прегледе.
Због чега настају миоми?
Иако није још увек сасвим јасно зашто миоми настају, откривено је да женски полни хормони, пре свега естроген и прогестерон, имају важну улогу у овом феномену. Из овог разлога се миоми посматрају као тумори који су у домену хормона. Они почињу да се формирају тек након пубертета, и пролазе током менопаузе. Развој након менопаузе је мало вероватан.
Генетски фактор такође има значајну улогу у настанку миома. Уколико је мајка имала развијен миом, постоји могућност да ће и ћерка имати исти проблем.
Гојазност, дијабетес, повишен крвни притисак и други здравствени проблеми могу такође утицати на развијање овог бенигног тумора.