Уништава ХЕЛИКОБАКТЕРИЈУ, елиминише УПАЛЕ, снижава холестерол! Ово поврће називају и БИЉКОМ СРЕЋЕ!
Било би добро да се нађе на вашем менију бар једном недељно!
Поврће је свакако најбољи избор када је реч о свакодневној исхрани. Уколико не знате шта данас да кувате скувајте једну шаргарепу, кромпир и ситно сецкан лук и учинићете добру ствар за свој организам, додајте мало зачина, а уколико имате и прокељ то ће додатно детоксиковати и обрадовати ваш ораганизам, јер га називају још и биљком среће.
Постоји много предности од конзумације прокеља, а у прилогу су само неке од њих.
"БОРИМ СЕ СА КИЛОГРАМИМА целог свог живота, а онда сам добила позив да будем деверуша ПОД УСЛОВОМ ДА СЕ УГОЈИМ!" Одбила је, а онда је уследио преокрет
ШКОРПИЈИ СЕ СВЕ РУШИ, Водолија НЕРВОЗНА - Хороскоп за ВИКЕНД је пред нама, посебан ОПРЕЗ за СТРЕЛЧЕВЕ
Снижава холестерол
Висок садржај биљних влакана у прокељу (преко 15% препорученог дневног уноса) помаже снижавању холестерола. Влакна се везују за жучне киселине које учествују у процесу варења масти (а јетра их производи од холестерола). Како се жучне киселине везују за ова влакна, јетра производи нове количине које ће помоћи у даљем варењу масти, а за то опет користи слободан холестерол из крви, и последично смањује његову концентрацију.
Пун је антиоксиданта
Прокељ садржи мноштвно антиоксиданата, укључујући витамине Ц, Е и А, као и минерале мангана. Сем тога богат је и флавоноидима (изорхамнетин, квертицин и кемпферол) који такође учествују у заштити ћелија од оксидативног стреса.
Регулише упалне процесе
Прокељ обилује глукобразицином (представник глукозинолата), који се показао одлично у борби против инфламације на генетском нивоу, тиме што инхибира активацију прокарциногена, а сам се конвертује у молекуле индол-3-карбинола. Осим тога, једна и по шоља прокеља садржи око 430 мг омега-3 масних киселина (око ⅓ дневно препоручене количине) које су суштински део антиинфламаторних процеса у нашем телу. Коначно, витамин К се показао као ефикасни регулатор одговора нашег тела на запаљенске процесе.
Заштита кардиоваскуларног система
Регулацијом запаљенских процеса прокељ помаже у борби против срчаног удара, исхемијске болести срца и артериосклерозе. Сем тога, раније описано дејство на регулацију холестерола у крви смањује могућност блокаде крвних судова.
Пробава и дијета
Једна шоља прокеља садржи четири грама (16% дневног уноса) биљних влакана, која могу помоћи при варењу, у спречавају затвора и одржавању ниског нивоа шећера у крви. Сулфорафан у прокељу такође штити повшински слој желуца тиме што спречава прекомерно размножавање Хелицобацтер pylori, бактерије које може довести до већих здравствених проблема са желуцем.
Витамин К
У прокељу се налази посебно висока концентрација витамина К (једна шоља садржи 273,5% дневног уноса), који помаже да кости остану здраве, спречава калцификацију ткива у телу, служи као антиоксиданс и анти-инфламаторно средство, па је од суштинског значаја за правилну функцију мозга и нерава.
Витамин Ц
Хранљива својства витамина Ц (једна шоља прокеља садржи преко 161% препорученог дневног уноса) обезбеђују здрав имуни систем, снижавају крвни притисак и штите од његовог повећања, ублажавају симптоме катаракте и служе као моћан антиоксиданс који спречава "старење ћелије" које може довести до атеросклерозе, болести срца, можданог удара и рака.
Витамин А
Прокељ такође садржи и витамин А – преко 20% дневног уноса, који јача имунитет, штити очи од катаракте и макуларне дегенерације, одржава кости и зубе здравим, спречава стварање камења у уринарном тракту, и од суштинског је значаја за наше репродуктивне органе.
Термичка обрада, припрема прокеља
Прокељ многи зову и биљком среће, што није случајно. У прокељу постоји једна важна амино киселина која се зове триптофан која изазива стварање серотонина, односно хормона среће. Ако се прокељ кува у води, одређена количина поменутих једињења слаби. Не претерујте са термичком обрадом, јер ће прокељ бити премекан и сив, а имаће опор и интернзиван укус који многи не воле.