ОСЕЋАШ СЕ БЕЗВОЉНО И ПОСПАНО? То може бити ПРОЛЕЋНИ УМОР, а ево зашто се јавља и како га ублажити
Како отвориш очи, већ си уморан, није ти ни до чега, вучеш се по цео дан као пребијена мачка, иако је напољу прелепо време.
Вероватно сте чули за израз да је неко метеоропата, односно да реагује на промену времена тако што има одређене здравствене тегобе. Код неких људи ове појаве су најчешће на прелазу из једног у друго годишњег доба.
Нова европска истраживања показују да 50 одсто становника старог континента пати од "пролећног умора", који неки поистовећују и са депресијом.
ЗАСЕНИЛА МЛАЂЕ КОЛЕГИНИЦЕ - Хелен Мирен позирала са познатим глумицама, одевна комбинација за десетку (ФОТО)
"Ја сам ЗУБАР и никад НЕ КОРИСТИМ КОНАЦ за зубе на овај начин, тотално је ПОГРЕШНО!" Пропуст који многи праве
Пролећни умор је стање када се организам након зиме прилагођава временским променама, вишој температури ваздуха и дужим данима. Најчешћи симптоми пролећног умора су малаксалост, поспаност, слаба концентрација, раздражљивост, депресивност, главобоља и брзо замарање.
Мањак витамина и минерала
Сматра се да је главни кривац полећног умора недостатак витамина, нарочито Б комплекса и Ц витамина, као и минерала услед једноличне зимске исхране. Још један од узрока је недовољна количина течности која се уноси зими у организам, па се тело теже ослобађа штетних материја, што доприноси осећају малаксалости.
Физичка неактивност је такође један од разлога за појаву пролећног умора, јер је он често повезан са повећањем телесне тежине током зимских месеци, што додатно оптерећује већ ионако ослабљено тело. Проблеме у виду пролећног умора изазива и чест боравак у затвореним просторијама током зиме.
Ту је и привикавање организма на временске прилике које се увелико разликују од оних зими. Организам се споро адаптира на атмосферске промене карактеристичне за пролеће (дужи дани, топлије, променљиво време, нижи ваздушни притисак). Најзад, стрес, дуван, алкохол повећавају дејство слободних радикала, честица које оштећују организам на нивоу ћелије и директно се супростављају антиоксидансима, на првом месту Ц витамину.
Како га победити?
- Пазите на правилну исхрану
- Једите намирнице богате витамином Ц
- Бирајте намирнице богате гвожђем
- Нађите времена за неку од активности на отвореном (ходање, трчање, вожња бициклом, ролере, планинарење...)
- Једите што више поврћа
- Пијте довољно количине воде
- Спавајте довољно