Прво је осетио да му ТРНЕ РУКА, а онда су се јавили и други СИМПТОМИ - Воја Брајовић оперисао тумор на мозгу дан након што је одиграо представу
Када су симптоми постали учестали одмах се обратио лекару, зато је опоравак био веома успешан.
Глумац Воја Брајовић иза себе има веома богату каријеру, а улога Тихог у "Отписанима" му је донела вртоглави успех. Одувек је био велики професионалац, о чему сведоче и бројне његове колеге које имају само речи хвале за сарадњу са њим.
То је потврдио и када му је малтене живот висио о концу, али он каријеру и своју публику није стављао у други план. Наиме, пре двадесет година Воја је имао озбиљних здравствених проблема. Након одигране представе отишао је на операцију тумора на мозгу.
Све је почело од трњења руке, а онда је уследила дијагноза.
Борба за живот почела је када је осетио да му повремено трне рука. Прво је то покушао да игнорише и припише премору или да повеже са неким другим симптомима. Међутим, убрзо је почео да се јавља бол, а онда су симптоми постали учестали. Брајовић је посетио лекара.
Резултати су показали да има тумор на мозгу. Оно што је било олакшавајуће код ове тешке дијагнозе, то је да је болест откривена на самом почетку, те да није показивала знаке озбиљне прогресије. По мишљењу стручњака, једна хируршка интервенција била је довољна за потпуно излечење. Паузу између бројних представа у којима је играо како би се подвргао препорученој терапији, односно интервенцији.
Воја се јавио на време, те је опоравак текао одлично и брзо се вратио послу који му је много тога пружио.
Шта је тумор мозга?
Мозак и кичмена мождина чине централни нервни систем. Тумор мозга може настати у централном нервном систему или се може ту раширити, тј. метастазирати. Примарни тумори мозга су тумори који настају од можданих ћелија. Нису сви примарни тумори исти. Они се могу поделити у две групе:
• Бенигни тумори нису канцери. Они расту споро и боље реагују на хируршке и друге третмана. Међутим, и бенигни тумор на мозгу може оштетити нормално мождано ткиво и изазвати озбиљне проблеме.
• Малигни тумори су, по дефиницији, агресивнији. Расту брже и агресивније нападају локална ткива. Малигни примарни тумор мозга је чешћи од бенигних примарних тумора мозга. Када рак настане на другом месту у телу и метастазира на мозгу, онда настаје секундарни тумор мозга или мождане метастазе.
Фактори ризика
Фактори ризика за настанак рака мозга варирају. Узрок је и даље углавном непознат. Иако неке генетске предиспозиције и утицај животне средине могу допринети развоју ове врсте рака, фактори ризка нису најбоље дефинисани, али могу бити неки од следећих:
• Пол – неке врсте рака су чешће код жена, а неке код мушкараца.
• Старост – учесталост обољевања расте са годинама.
• Угрожен имуни систем
• Изложеност индустријским хемикалијама
• Претходна радијација, тј. зрачење.