РИЗИЦИ КОРИШЋЕЊА ЛЕКОВА: Нуспојаве које су ОПАСНЕ, а о којима се ЋУТИ!
Пазите како и шта конзумирате.
Дуготрајне терапије лековима могу имати тешке последице на организам, што се понекад може спречити. Важно је информисати се и разговарати са својим лекаром ако осетите тегобе.
Модерна медицина форсира развој лекова за лечење или ублажавање симптома који могу живот чинити неподношљивим, но осим њихове добробити они често "носе" ризик озбиљних нуспојава.
МЕДИЦИНСКЕ ГЉИВЕ: Шест супермоћних печурака које ПОМАЖУ ДА ОЗДРАВИТЕ!
ЧУВЕНИ РУСКИ ЛЕКАР ОТКРИВА ШТА ТРЕБА ЈЕСТИ УЈУТРУ: Заборавите СВЕ што сте прочитали о доручку до сада ЈЕР ЈЕ ЛАЖ!
Примера ради, ако нам недостаје само једна храњива материја, можемо осетити читав низ реакција тела у облику нуспојава, а што дуже узимамо неки лек, оне су изгледније.
Наиме, нуспојаве на лек се не морају појавити у раздобљу његовог кориштења, већ могу и годинама касније. Чак и ако једемо веће количине воћа и поврћа, наш организам може синтетисати само делић витамина и минерала из њих, а витамини које смо унели могу ометати рад лека.
Статини
Ово хемијско једињење сузбија ензим ХМГ-ЦоА редуктазу у јетри, која је одговорана за производњу холестерола. Но узимање лека блокира способност организма коензима Q10 или CoQ10, кључног за производњу енергије у мишићима. Осим тога, Q10 је моћан антиоксиданс. Холестерол је такође важан у синтези витамина Д, који чини кости јакима и штити тело од бројних врста рака.
Ризици: Умор, губитак и проблеми с памћењем, задиханост, грчеви у ногама, честе упале.
Антибиотици
Они убијају лоше бактерије, али и оне добре који производе витамин Б потребан нашем организму. Он је кључан у одржавању тонуса мишића, здравља срца и костију, као и нервног система.
Ризици: Болести срца, повећани ризик од настанка рака, грчеви у ногама, смањен рад штитне жлезде, губитак коштане масе.
Лекови против болова
Нестероидни лекови попут ибупрофена и аспирина функционишу на начин да блокирају деловање простагландина, хемикалије која је окидач за упале, бол и високу температуру. Но простагландини штите слузницу желуца од деловања киселине, па се тако могу повећати ризици од чирева на желуцу и крварења, што доводи до губитка гвожђа.
Осим тога, лекови против болова смањују активности фолне киселине потребне да би се смањио хомоцистеин, који је повезан с спречавањем настанкаболести срца.
Ризици: болести срца, депресија, ране у устима, анемија.
Лекови за висок притисак
Висок притисак се регулише АЦЕ инхибиторима, лековима који растежу крвне судове, а вежу се за минерал цинка у организму. Но како је цинк везан, он не може надоместити потребне количине за раст ћелија, протеина важног за раст косе и ноктију као и јачања имунитета.
Ризици: Губитак полне жеље, проблеми с простатом, губитак косе и отежано зарастања рана.
Антидепресиви
Најчешћи третман за депресивне поремећаје су селективни инхибитори поновне активације рецептора серотонина, хемикалије повезане с добрим расположењем. Но они такође могу снижавати количину хормона штитне жлезде који регулише рад метаболизма, пробаве и контроле мишића. Како количина хормона опада, телу је потребно све више јода.
Ризици: слаб рад штитне жлезде, добијање на тежини, лош имунитет.
Диуретици
Често се користе у лечењу хипертензије, затајења срца и едема, повећавајући количину урина који производе бубрези. На тај начин из тела избацују витамин Ц, неопходан имунитету за зарастање рана, као и калцијум.
Ризици: Споро зарастање рана, грчеви у ногама, крхке кости
Хормонска терапија
Ова група лекова регулише потребне количине хормона, но и посредно уништава добре бактерије у желуцу које синтетишу храњиве материје попут витамина Б6 и цинка.
Ризици: Поремећај спавања, губитак памћења, раздражљивост, срчане болести, повећан ризик од рака.
Лекови за дијабетес
Они редукују количину глукозе коју производи јетра те ограничавају апсорпцију шећера па рецептори инсулина постају веома осетљиви. Но неки дијабетски лекови смањују количину хемоглобина, што може довести и до ниске вредности витамина Б12 у организму.
Ризици: Анемија, грчеви у мишићима, умор, губитак меморије, неправилан рад срца.