Како се заштитити од ПРЕХЛАДА? Имунолог упозорава да многи праве грешку једући ОВО ВОЋЕ И ПОВРЋЕ - "Ускладите се са ГОДИШЊИМ ДОБОМ"
Побољшање имунитета је кључно за одржавање општег здравља, а један од најлакших начина да то постигнете је да у своју исхрану укључите разноврсно сезонско воће и поврће. Имунолог упозорава да само биљке које су усклађене са годишњим добом могу да помогну, јер имају нутријенте који су нам потребни у том периоду.
Ако очајнички покушавате да избегнете прехладу, онда је ово чланак за вас!
Поново је доба године када се чини да су скоро сви погођени неком врстом респираторне инфекције, а хладно време значи затварање у домове и покушај да се што боље загрејемо - затварањем прозора и недовољном вентилацијом просторија, што може створити повољно окружење за ширење микроорганизама.
У Србији СВИ РАДЕ ОВУ ОПАСНУ СТВАР: Читава породица преминула након што су појели ХРАНУ ИЗ ЗАМРЗИВАЧА
Згадиће вам се - Ово је НАЈПРЉАВИЈА СТВАР у КУХИЊИ, а свакодневно је држите у рукама и мислите да је чиста
Добра вест је да је имунолог поделила своје најбоље савете за избегавање прехладе и грипа ове зиме, а оба су интуитивна и лако их је интегрисати у свакодневну рутину. Имунолог др Џеја Макиоћи је поделила оно што сматра најважнијим стварима које можете урадити да бисте остали здрави током целе зиме - а једна од њих је невероватно једноставна: конзумирање сезонске хране.
Др Макиоћи објашњава да је то зато што су биљке, попут нас, подложне променама у дужини дана и недостатку светлости, па избор хране која је у сезони може значити да је богатија хранљивим материјама од хране која није у сезони.
- Наше благостање је повезано са променама годишњих доба. Баш као што се прилагођавамо суптилним променама температуре и дневног светла, тако се прилагођавају и биљке које конзумирамо. Због тога се свесно трудим да ускладим своју исхрану са годишњим добима, објашњава она.
- Како се смањује сунчева светлост, биљке престају производити храну и почињу штедети енергију све до пролећа. Њихова енергија се повлачи ка корену, а одређене фитокемикалије постају израженије, као што су каротеноиди.
- Тренутно се фокусирам на сезонско воће и поврће попут тикви и бундева, које су богате бета-каротеном (биљни витамин А, познат и као антиинфективни витамин) и најбоље се апсорбују уз извор масти.
То значи, појашњава Џена, да је време за припрему печених тикви, благо зачињених биљем повезаним са зимским временом, попут рузмарина или тимијана - што такође може донети здравствене користи, тврди она, али и бити укусно.
Имунолог такође препоручује да се побринете за храну богату витамином Ц - ону која је, наравно, у сезони. Ту спадају купине, као и мандарине - све ће помоћи вашем имунолошком систему. Она такође саветује да у своју исхрану додате неку ферментисану храну, попут кимчија, и водите рачуна да редовно укључујете печурке у своје оброке јер су "препуне бета-глукана који подржавају имунолошку функцију".
Она такође препоручује замену уобичајеног чаја или кафе за доручак биљним чајевима како бисте били сигурни да добијате довољно хидратације - нешто што многи од нас запостављају током хладнијих месеци када осећамо мање жеђи.