Српски лекар о "ЕПИДЕМИЈИ" РАКА ГРЛА ЗБОГ ОРАЛНИХ ОДНОСА: Овај БРОЈ ПАРТНЕРА подиже ризик, 1 симптом је НАЈОПАСНИЈИ
Српски доктори су говорили о "епидемији" рака грла због интимних односа и ХПВ вирусу.
Последње две деценије је уочен пораст оболелих од рака грла, посебно у развијеним земљама где је експанзија ове опаке болести означена чак као "епидемија". Нека истраживања показују да је орални се*с један од узрока овог карцинома. Кога више погађа и ко је главни кривац за његову појаву - мушкарци или жене, у Јутру на ТВ Прва говорили су проф др Сања Крејовић, специлиста ОРЛ и субспецијалиста фонијатрије на КЦС и др Вања Милошевић, гинеколог.
"Никад се НЕ ЈАВЉАЈ ПРВА. Ако се не јавља, сутра ће да ме ВИДИ С ДРУГИМ": Бака поделила МУДРОСТИ о мушкарцима и запалила мреже
Мушкарци, НИЈЕ ТО ТЕСТО! Ово је ВОДИЧ ЗА ДОДИРИВАЊЕ ЖЕНСКИХ ГРУДИ: Ево кад иде шака, а кад иду усне и језик
Који су симптоми рака грла?
"Карцином ларинкса је све чешћи код младих, а основни симптоми су промуклост, проблеми са дисањем, са гутањем... Један од узрока карцинома ларинкса, осим пушења и рефлуксне болести, све чешће се помиње ХПВ инфекција", објашњава др Крејовић и додаје да се "промене" могу наћи у усној дупљи, ларинксу, да их могу имати и деца и одрасли.
"У неком стадијуму оне могу онколошки да се промене и да настане карцином."
Да рак грла може да се добије преко оралног се*са, цео свет је сазнао када је холивудска звезда Мајкл Даглас открио да је то био његов случај. Иако је реч о здравственом проблему, ова тема је и даје табу у нашем друштву.
"Ризици по здравље вребају са свих страна, ризичним понашањем можемо да га угрозимо", напомиње др Вања Милошевић и додаје да је један од главних узрочника ХПВ инфекција:
"ХПВ инфекција, осим што може да изазове и промене на грлу, у основи она прави проблеме на кожи и слузокожи, па као се*суално пеносива болест је најинтересантнија нама, гинеколозима. Зато често и причамо о вирусним брадавицама, клиничким манифестацијама ХПВ вируса. Промене на грлићу, које условно могу да буду узрочници карцинома, најчешће су повезане са ХПВ инфкецијом. Али ту морам да будем јасан да не преплашимо наше жене: добро је што тај вирус - као што може да направи хаос у урогениталном делу и грлу и плућима - може и да изађе. Све је питање нашег система, а поента је да се вирус што раније детектује. Не мора да значи да ће свака жена која има ХПВ инфекцију имати карцином. Ово јесте узрочно-последично, јер се испоставило да свака жена која је имала карцином грлића материце је у неком тренутку имала ХПВ вирус. Основно питање је како превенирати, односно спречити ту инфекцију која може да направи озбиљан проблем, како код жена, а тако и код мушкараца", рекао је др Вања и додао да смо ми као нација генерално слабо здравствено просвећени, да заправо мало знамо о ХПВ вирусу и ризицима које носи.
"Сетимо се здравља тек када нам је оно угрожено", истиче гинеколог.
"Код ХПВ-а је проблем што не даје лаке клиничке манифестације, па се препозна код других прегледа, кад се пацијенти јаве због крварења, бола, промена у циклусу, полицистичних јајника... Све то може да буде знак упозорења. ХПВ детектујемо узимањем бриса на ову инфекцију. Постоји преко 150, по неком истраживању и преко 200 вируса, а најважнији су они који су онкогени, који имају високи малигни потенцијал. Њих је најважније детектовати. Слабо дајемо предност вакцинацији против ХПВ вируса", истиче гинеколог и додаје да ова вакцина се најчешће даје деци, односно особама док још нису ступил у интимне односе.
Да ли је вакцина једини начин превенције?
"Превенција јесте најбоља терапија, вакцина је веома битна, треба подићи ниво свести код људи. Све више мушкараца обољева од овог карцинома. И наравно дасаветујемо вакцинацију, и не само деце, већ и старије популације, можемо је примити примарно - то су деца, и секундарно, чак и они који су имали ХПВ вирус могу да је приме. Вакцина није лек, али јеста нека заштита."
Колико често се саветује посета оториноларингологу?
"Пацијенти долазе кад имају проблем, долазе у поодмаклим стадијумима болести, кад је она већ одмакла. Многи се плаше да ли ће им лекари нешто открити и зато је битна превенција. Промуклост која траје дуже од три недеље је знак да се обавезно јаве лакару", истиче др Крејовић.
"Сви професионалци, глумци, певачи, водитељи, којима је глас средство за рад, али не само и они би требало да ураде специфичан преглед гласница и да се што пре крене са дијагностиком и терапијом. Немојте игнорисати промуклост, то може бити знак да се нешто дешава са организмом."
Промискуитет носи већи ризик
Поставља се и питање промискуитета. Да ли су људи који често мењају партнере најугроженији?
"Сигурно, се*суално преносиве болести су један од најчешћих разлога, односно промискуитет", напомиње др Вања.
Статистике кажу да је код људи који су променили шест или више партнера, 8,5 пута већи ризик од оболевања од се*суално преносивих болести.
"Сигурно, статистике иду у том смеру. Све што нам је дозвољено, није нам и од користи. Се*суално преносиве болести имају те негативне стране. Стално причамо о нежељеним трудноћама, али постоје и ХПВ инфекције, али за људе то није најчешћи разлог за проверу код лекара. Кад радимо ХПВ генотипизацију, требало би да ХПВ брис буде и део те свакодневне рутине, дијагностике, па бисмо на тај начин имали и праву слику у право време", напомиње др Милошевић.
Др Вања је указао и да је много младих људи заражено ХПВ вирусом.
"Сви који смо се*суално акивни смо у једном тренутку имали сусрет са ХПВ вирусом. Предрасуда је да мушкарци мање обољевају, ХПВ вирус се боље прима код жена, та влажна и топла средина је вероватно физиолошки интересантнија вирусима. Али за мушкарце је одлазак код уролога или дерматолога и даље велики табу. Код њих је то део срама и стида, већи табу него код жена", упозорава доктор.
Мушкарци се све више јављају
Др Крејовић, пак, верује да се ситуација мења набоље.
"Долазе ми млади мушкарци који имају неки осећај кнедле, неког страног тела у грлу, уплашени да немају неку промену. Немају неке симптоме, али њихове партнерке имају верификоване папиломе, па се питају да ли и они могу да их добију", открила је.
Др Милошевић каже да су промене код једног партнера, најчешће окидачкод другог да се јале лекару. Обично је реч о папиломима које партнерка, на пример, има. Папиломи се уклањају хируршким путем, и могу поново да се јеве. Имају и х и деца, веровато је ту реч о преносу са мајке, а уклањање може да буде и опасно.
Др Крејовић још једном је апеловала на промуклост као најалармантнији, први симптом који недвосмислено говпри да особа треба да се јави лекару. Дуготрајно писуство ХПВ вируса у телу може озбљно да угрози здравље.
"Имамо епидемију вирусних брадавица, папилома, промена на грлићу материце, ту смо у врху у Европи", упозорио је др Милошевић: " А све то можемо да превенирамо."