Шта су НЕУТРОФИЛНИ ГРАНУЛОЦИТИ и које су њихове НОРМАЛНЕ вредности?!
Све оно што треба да знате...
Неутрофилни гранулоцити су бела крвна зрнца чије се једро садржи од више режњева (обично 3, нешто ређе 2, 4 или 5). Мада се зрели неутрофили налазе у крвотоку, њихов развитак се одвија у коштаној сржи.
Неутрофилни гранулоцити су примарна група белих крвних зрнаца, односно главних компоненти имуног система организма. Најчешће се називају неутрофилима. Обично се налазе у крвотоку. Неутрофили су добили име због свог понашања у крвном размазу са бојама хематоксилином (који ћелијска једра боји у плаву боју) и еозином (који цитоплазму боји у ружичасто). У хистолошким и цитолошким припремама, неутрофили имају неутрално ружичасту боју, док базофили и еозинофили имају тамно плаву, односно јарко црвену боју.
ВРЕЛИ ПЕСАК ХУРГАДЕ И НАЈЛЕПШЕ ПЛАЖЕ У ГРЧКОЈ ПО НЕВЕРОВАТНО НИСКИМ ЦЕНАМА!
ПОВИШЕНИ ИЛИ СНИЖЕНИ МОНОЦИТИ: Шта значе и како се лече?
Ћелија неутрофила има шест развојних стадијума – мијелобластни, промијелоцитни, мијелоцитни, метамијелоцитни, штапићасти и сегментирани неутрофил. Прва четири стадијума су нефункционална, док последња два (штапићасти и сегментирани) реагују на упалу. Штапићасти неутрофил је незрела ћелија неутрофила са редукованим једром, док је сегментирани неутрофил (или само неутрофил) зрела ћелија и има једро са више режњева. Животни век неактивираног неутрофила је кратак, са полуживотом од 1 – 10 сати.
Апсолутни број неутрофила
Неутрофили су најбројнија врста белих крвних зрнаца у људском организму. Заправо, око 70% свих белих крвних зрнаца су неутрофили. Апсолутни број неутрофила (АБН) је мера која изражава број неутрофилних гранулоцита у узорку крви. Бројање се заснива на укупном броју леукоцита и постотку штапићастих и сегментираних неутрофила. Јединица мере за апсолутни број неутрофила (АБН) је ћелија по микролитру (µл) или кубном милиметру (mm3) крви.
АБН се користи да би се утврдило да ли је неко изложен превисоком ризику од инфекције. Нормална вредност АБН је изнад 1.500 ћелија/µл, док се вредност испод 500 ћелија /µл сматра ниском и позната је као неутропенија. Неутропенија може да буде генетски поремећај или стечена (нежељено дејство медикамената попут хемотерапије). Имуни систем особе са неутропенијом је угрожен па је она подложнија инфекцијама. Препоручује се правилно лечење јер неутропенија која се не лечи може да проузрокује неутропенијску сепсу (по живот опасно стање). У симптоме спадају повишена температура која се стално јавља уз знакове инфекције.
Да ли верујете да је НИНА ИМАЛА 150 килограма?! Више од ПОЛА је скинула, а НИЈЕ била ни на једној ДИЈЕТИ!
ЖИВОТНА ПРОМЕНА: Избаците само ОВАЈ САСТОЈАК из исхране, а ПРОМЕНА у вашем ОРГАНИЗМУ ће бити НЕВЕРОВАТНА!
Улога упале
Неутрофилни гранулоцити имају улогу да штите организам од инфекције. Они делују као одговор на било коју врсту упалне реакције на факторе као што су физички (топлота, хладноћа, напор), хемијски ( лекови) и биолошки (организми коју узрокују болести). Уз моноците, који су друга врста белих крвних зрнаца, и гранулоцити спадају у фагоците. Они имају способност да „гутају“ микроорганизме и неке одређене материје. Бактерију убијају у процесу фагоцитозе. Заправо, неутрофили су први фагоцити на које патогени наилазе када уђу у људски организам.
Да бисте боље схватили процес фагоцитозе, објаснићемо га кроз пример бактеријске инфекције. У почетном стадијуму упале, неутрофили из крвотока крећу ка месту упале у процесу који је познат као хемотакса (повређене ћелије или микроби шаљу хемијске сигнале који усмеравају кретање неутрофила). Ови неутрофили су веома покретљиви и стижу до места упале у року од 1 сата. Ово убрзано повећање броја неутрофилних гранулоцита је стање које је познато као неутрофилија. Услед тога долази до повећања броја белих крвних зрнаца и леукоцитозе, што указује да негде постоји инфекција.
Пре него што прогутају бактерију, они испуштају влакна која се зову ванћелијске неутрофилне мреже. Њихова главна сврха је да заробе и убију бактерију изван ћелије. Током гутања, оне производе протеинске грануле које помажу уништавању бактерија. Осим тога, неутрофили луче супероксид који се конвертује у хипохлорасту киселину која такође убија бактерије. То је начин на који неутрофилни гранулоцити реагују на инфекцију.
РЕШИТЕ СЕ ПОДОЧЊАКА! Ова ЈЕФТИНА паста ће вам помоћи: Њен тајни састојак има СВАКА домаћица!
Нису вам потребни скупи препарати да бисте се РЕШИЛИ перути - довољно је ОНО што имате у КУЋИ!
Премда су неутрофилни гранулоцити кратког века и изумиру чим прогутају патогене, њихово присуство у огромном броју чини их главним делом имуног система организма.