Шугу изазива ПАРАЗИТ који прави ХАОС у кожи - У случају заразе није довољно само лечити, потребно је ОДМАХ урадити ово
Процес који захтева и да се сви укућани који живе са зараженим прегледају, а кућа се мора детаљно очистити и дезинфиковати!
Након што се у продавници познатог бренда гардеробе наводно појавила шуга, сигурно сте се питали како се шири и како је лечити.
Узрок настанка
Узрочник обољења је Сарцоптес сцабиеи вар. хоминис који припада роду Сарцоптес из фамилије Сарцоптидае. Одрасла женка је дугачка 0,4 а широка 0,3 mm, док је мужјак мањих димензија, дужине 0,2 а ширине 0,14 mm. Оплођена женка буши канале (дуцтули) у рожнатом слоју епидерма и у њима одлаже дневно 3-4 јаја.
Ларве се излегу за 4-5 дана и кроз створене отворе излазе на површину. За потпуни развој одраслог паразита је потребно око 3 недеље. Мужјак живи на површини коже и угине убрзо после оплођења женке. Код некомпликованог сцабиеса на оболелом се налази око 12 паразита. Ван човечјег тела узрочник сцабиеса угине за око 5-7 дана, а за десетак минута на температури од 50°Ц.
Ова 4 знака доживеће ПРОЦВАТ У ЉУБАВИ крајем марта - Сазнајте ко ће се заљубити, а коме ће се вратити бивши!
Безнадежно су романтични - Најнежнији мушкарци рођени су у ова четири знака
Инфекција настаје дужим контактом са болесном особом (спавањем), или контактом са гардеробом или постељином оболелог. Због тога је болест најчешће породична или групна у условима колективног смештаја.
Обољењу погодују лоши услови живљења (збијеност, неадекватна хигијена, лоши социјално-економски условима, ниска општа и здравствена култура). Болест је честа у ратним и послератним условима и у условима већих елементарних непогода (поплаве, земљотреси).
Клиничка слика
Клиничка слика болести је полиморфна. Инкубациони период је дужи код прве инфекције (2-6 недеља), а краћи код поновне (1-3 дана). После овог периода јављају се видљиве промене на кожи. Болесници су заразни и у инкубационом периоду.
Патогномоничан субјективни симптом је свраб, наглашенији ноћу, или при боравку у топлој просторији. Морфолошки патогномоничне промене су каналићи (дуцтули, вијугави, сивкасто-мрки, облика латиничног слова С, дуги до 15 mm, на чијем се крају налази ситна везикула или пустула). На кожи се такође виде и папуле, везикуле, ерозије, крусте, бројне тачкасте екскоријације, и честа секундарна пиодермизација.
Каналићи су последица директног деловања паразита, док су папуле и везикуле последица алергијске сензибилизације на антигене паразита. Предилекциона места за појаву промена су кожа трбуха, глутеуса, бутина, лактова, ручје, интердигиртални простори, абдомен, предњи зид аксила, перимамиларна регија, кожа скротума и корпуса пениса.
Промене су симетричне. Кожа лица, врата и леђа је код одраслих најчешће поштеђена. Код мале деце промене се могу развити на читавој кожи, а карактеристична је захваћеност коже дланова и табана.
Сцабиес често може бити секундарно пиодермизован (дисеминовани фоликулитис, импетиго, фурункулоза). Такође може доћи и до екцематизације. Нодули сцабиеи представљају перзистентне чвориће до величине зрна грашка, мрке боје, праћене јаким сврабом. Највероватније су последица хиперсензитивне реакције на антигене партикуле паразита. Нису знак активности болести и нису контагиозни, могу се задржати извесно време по излечењу сцабиеса.
Дијагноза
Поставља се на основу епидемиолошке анамнезе и клиничке слике а потврђује се микроскопским доказивањем паразита у кожним променама.
Лечење
Обољење је излечиво под условом да се лечење правилно спроведе. Обавезно је истовремено и на исти начин лечење свих особа које су у контакту са оболелим, без обзира да ли и код њих постоје промене или не. Лечење се спроводи апликовањем антискабиозних (препарати сумпора, бензил бензоат, перметрин) препарата на кожу читавог тела. Рубље, одећа и постељина се морају искувати или хемијски очистити, као и цела кућа - стан, морају се у потпуности очистити и дезинфиковати.