СУПЕРХРАНА: Млади ЛУК ЧИСТИ КРВНЕ СУДОВЕ, помаже код упала, поспешује ПРОБАВУ, пун је витамина и минерала
Обавезно га уврстите у исхрану током пролећа и лета!
Млади лук већ може да се нађе у продаји, погледајте како утиче на здравље организма, а обиље витамина и минерала је само један од разлога зашто треба да га једете што више ове сезоне.
Богатство укуса, мириса и нутријената
Осим што доприноси богатијем укусу и текстури оброка, млади лук представља и праву ризницу важних нутријената. Садржи значајне количине витамина А и Ц, а посебно се издваја по високом нивоу витамина К. Ту су још и витамин Е те витамини групе Б - тиамин (Б1), рибофлавин (Б2), ниацин (Б3), пиридоксин (Б6) и фолна киселина (Б9).
Од минерала садржаних у младом луку истичу се калијум, калцијум, натријум, железо, фосфор, сумпор, магнезијум, хром као и неки вредни, а ређе присутни у свакодневним намирницама, попут селена, мангана, флуора и кобалта.Кверцетин је још један драгоцени састојак младог лука. Овај биљни пигмент из групе флавоноида има снажно антиоксидативно, антихистаминско и протуупално деловање. Као и свако друго зелено лиснато поврће и млади лук садржи значајан ниво влакана – у 100 г садржано је 2,6 г влакана.
У НЕДЕЉУ СЕ САТ ПОМЕРА УНАПРЕД: Ево како то може да се ОДРАЗИ на ЗДРАВЉЕ, спремите се за промену
Ставите САПУН ИСПОД ЧАРШАВА пред спавање, а резултат УЈУТРУ ће вас изненадити! Звучи чудно, али људи се куну да функционише
Добробити у исхрани
Као и већина других намирница, млади лук у сировом облику има далеко веће нутритивне вредности и снажније деловање него термички обрађен. Ипак, врло кратким кувањем нећете значајно изгубити његове добробити, па слободно можете уживати и у омиљеним делицијама с овим здравим поврћем. Малене беле главице младог лука сви напросто обожавају.Али, апсолутно се не сме занемарити његово зелено лишће, у народу познато као перо младог лука.
Нутритивне вредности лишћа су чак и веће од оних садржаних у главици. На пример, у килограму главица младог лука садржано је око 8,5 грама витамина Ц, а у зеленим листовима око 38 грама. У главицама има око 0,3 милиграма каротена (провитамина А), а у зеленим листовима 1,2 милиграма. У главици лука има 175 милиграма калијума, а у листовима 231 милиграм.
Лековито деловање младог лука
Због благотворног деловања на здравље, млади лук с правом заузима посебно место у алтернативној и народној медицини. Свака од бројних твари садржаних у овом, многима омиљеном поврћу на одређени начин доприноси очувању људског здравља. Користан је за превенцију и лечење бројних здравствених тегоба - од оних безазлених попут грлобоље или прехладе па све до тежих као што су срчана или канцерогених оболења.
Чува здравље очију
Млади лук садржи каротеноиде, укључујући витамин А, лутеин и зеаксантин који играју кључну улогу у очувању здравља очију. Услед недостатка витамина А могу се развити улкус рожњаче, ноћно слепило као и други поремећаји вида. Редовна конзумација ове намирнице може заштити ћелије ока од оштећења и превентирати појаву макуларне дегенерације, тврде стручњаци са универзитета Мериленд Медицинског Центра.
Брине о костима и зубима
Истраживања су потврдила да увођење младог лука у исхрану може бити од велике користи за здравље костију. Витамин К је обилно присутан у овом поврћу и помаже телу у искоришћавању калцијума, минерала који је преко потребан за одржавање густине костију. Витамин Ц подстиче синтезу колагена, протеина који чува кости и чији недостатак може узроковати поремећаје мишићно-коштаног система. У младом луку садржан је и флуор, минерал који доприноси добром здрављу костију и зуби. Бакар такође чува кости и зглобове, а нека истраживања су показала да може помоћи у превенцији остеопорозе код жена.
Одржава здравље срца и крвних судова
Твари садржане у младом луку поспешују циркулацију, спречавају стварање крвних угрушака те спречавају зачепљење крвних судова и тромбозу. За здравље крвних судова посебно су значајни сумпорни спојеви из младог лука који могу спречити кардиоваскуларне болести, високи крвни притисак, срчани инфаркт и мождани удар.
Млади лук обилује кверцетином. Истраживања овог биљног пигмента из групе флавоноида су потврдила његова моћна деловања у превенцији атеросклерозе. Витамини А и Ц присутни у овом поврћу имају снажна антиоксидантна својства и њихово деловање се повезује са смањеним ризиком од болести срца.
Снижава повишен ниво шећера у крви
Хром присутан у младом луку има низ здравствених користи, а само једна од њих је превенција и контрола dijabetesa.Medicinski стручњаци верују да је управо недостатак хрома у телу повезан с појавом тзв. синдрома X (синдром инзулинске резистенције) а тиме и с повећаним ризиком од дијабетеса.
Истраживање спроведено од стране израелског тима лекара показало је да узимање 200 мг хрома у раздобљу од три недеље може снизити ниво шећера у крви код старијих дијабетичара за чак 40 мг/дл. Фитонутријент алил-пропил-дисулфид (АПСД) садржан у луку такође је од користи за дијабетичаре. Он стимулише излучивање инзулина и тако помаже у контроли високог нивоа шећера у крви.
Смањује упале
Управо споменути кверцетин, најпознатији и највреднији састојак лука има моћна антиупална својства. Он посебно благотворно делује код свих упалних процеса и оболења узрокованих њима, попут на пример артритиса. Већ стотинама година млади лук се у народној медицини користи за ублажавање свих врста отеклина.
У ту сврху млади лук је потребно неколико минута прокувати те га што ситније нарезати или самлети у блендеру, по жељи му додати мало уситњеног ђумбира, а затим све посолити и добро промешати. Ова смеса се потом умота у тканину те ставља у облику облога на место отеклине.
Поспешује пробаву
Захваљујући великим количинама влакана, млади лук је прави пријатељ здраве пробаве. Ово поврће подстиче апетит, поспешује излучивање пробавних сокова, побољшава рад црева, а корисно је и за сузбијање пролива.