ЧЕСТО ВАМ СЕ СУШЕ УСТА: Овај, наизглед безазлен, сигнал може да указује на ову ОПАКУ БОЛЕСТ
Она су симптом не и болест
Ако сте дехидрирани или нервозни, сувоћа усне шупљине је нормална појава.
Међутим, трајна сувоћа у устима, или медицинском терминологијом ксеростомија, може указивати на неки здравствени проблем, а погађа готово сваку пету особу.
"ПАС ми је СПАСИО ЖИВОТ: Њушкао је и лизао ногу на којој ми је РАСТАО МЕЛАНОМ"
МУЧИ ВАС НИЗАК ПРИТИСАК? Моментално га се решите уз ОВЕ НАМИРНИЦЕ!
Хормони су најчешчи разлог сувих уста
Један од честих окидача је менопауза због тога јер хормонални дисбаланс узрокује сушење свих слузница у телу.
Кад је проблем у носу
Стално дисање на уста може бити последица зачепљеног носа услед прехладе и алергије. Но, узрок могу бити и сужени или блокирани носни путеви, неправилан загриз (због чега уснице ноћу нису затворене па долази до дисања на уста) или абнормално велики крајници.
Жгаравица
Сувоћа усне шупљине једна је од уобичајених нуспојава гастроезофагеалног рефлукса или жгаравице. Кад желудачна киселина путује из једњака у грло, то може узроковати надраженост и упалу које ће исушити грло и уста.
Превише кафе
Прекомеран унос напитака који садрже кофеин може довести до дехидрације. Кофеин је благи диуретик и подстиче на чешће мокрење, а танини, природно присутни у кафи и неким врстама чаја, изазивају сувоћу у устима.
Дијабетес
Трајно повишен ниво шећера у крви услед нелеченог дијабетеса може узроковати сувоћу усне шупљине. Кад је у крви концентрација глукозе повишена, бубрези губе способност да реапсорбирају течност па је излучују у облику мокраће и тако узрокују дехидрацију тела. Али, и лекови за дијабетес могу узроковати сувоћу у устима.
Проблеми са зглобовима
Болести попут реуматоидног артритиса, лупуса или васкулитиса могу узроковати секундарни Sjögrenov синдром - болест код које имуни систем напада сузне жлезде и жлезде слиновнице те на тај начин узрокује сувоћу очију и уста.
Савет
Важно је довољно и учестало уносити воду и редовно одржавати хигијену усне шупљине (користите производе који садрже флуориде) уз честе контроле стоматолога. Треба избегавати алкохол, цигарете и јако зачињену храну која надражује слузницу. Обратите се свом лекару за лекове који ће вам помоћи у влажењу усне дупље.