Све чешћи проблем: Ево шта може да изазове неплодност код мушкараца и код жена
Није на одмет знати.
Неплодност је стање које утиче на приближно 15 одсто парова широм света. Ово су ствари које је потребно да знате о томе колико је неплодност уобичајена, на кога све утиче и који фактори могу бити одговорни.
ВЕЖБЕ ЗА СТАРИЈЕ ОСОБЕ И ПАЦИЈЕНТЕ ПОСЛЕ ШЛОГА: Лекарски фитнес враћа у форму великом брзином
СИТНЕ, А МОЋНЕ: Ове бобице зову СУПЕР ХРАНА - идеалне за мршављење, а штите и од многих болести! (ФОТО)!
ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Изглед лица може открити рак плућа!
Према ставу Центра за контролу и превенцију болести у 35 одсто случајева неплодност се доводи у везу са одређеном комбинацијом фактора и код мушкараца и код жена. У неким случајевима није познат тачан узрок.
Познато је, међутим, да постоје одређена здравствена стања која могу допринети неплодности, као што су:
- Хормонски поремећај и неправилан рад хипофизе, надбубрежне жлезде и хипоталамуса
- Дијабетес, цистичне фиброзе и аутоимуни поремећаји
- Болест мале карлице
- Терапије за лечење канцера, попут хемотерапије и других зрачења
Истраживачи процењују да је у око 40 до 50 одсто случајева разлог за неплодност лежи у мушкарцу. Код мушкараца, кључни фактори у одређивању плодности су квалитет и количина сперме.
Висококвалитетна сперма често се повезује са високом мобилношћу, односно способношћу сперматозоида да пливају кроз вагину, до грлића материце и у јајоводе где могу оплодити јајне ћелије. Количина је такође важна – што је има више, то је боље.
Постоји много начина на који се може умањити квалитет и количина сперме. На пример, активности и навике које излажу тестисе притиску или врућини:
- Честа вожња бицикла
- Често држање лаптопа у крилу
- Ношење уске одеће у пределу препона
- Чест одлазак у сауну или провођење времена у ђакузију
Ту је, наравно, и исхрана која утиче на свеукупно ментално и физичко здравље. Многи фактори повезани са нездравим начином живота такође су повезани са неплодношћу, а неки од њих су:
- Лоша исхрана - са ниским уделом воћа, поврћа и хране богате влакнима, прерађеним месом, транс мастима и млечним производима са високим уделом масти.
- Алкохол
- Пушење
- Коришћење анаболичких стероида који стимулишу раст мишића
- Гојазност и лоша кондиција
- Хронични стрес
- Недовољно сна
- Депресија
Лекови такође могу допринети повећању неплодности. Међу њима су лекови против рака простате, тестостерон, лек за крвни притисак, лек против гљивица, циметидин – лек који се користи за лечење горушице и чира на желуцу.
Поред физичких и здравствених поремећаја самих репродуктивних органа, нека истраживања показују и да разни спољни фактори могу утицати на неплодност. На пример – Бисфенол А, сумпор-диоксид и угљен-моноксид. Додуше, потребно је спровести још истраживања како би се схватило како тачно спољани фактори могу утицати на неплодност.
Процењује се да 12 одсто жена између 15 и 44 година у Америци има проблема да затрудни. Најчешћи узрок код жена је недовољна овулација.
Постоји много разлога због којих жена можда не овулира, али најћешћи разлог је синдром полицистичних јајника или ПЦОС. ПЦОС значи да жене производе више аднрогена него што је нормално, и то може спречити овулацију. ПЦОС је узрочник чак 80 одсто случајева неплодности повезаних са недостатком овулације.
Старост такође може играти улогу у неплодности. Жене старије од 32 године имају већу вероватноћу да имају проблема са овулацијом, посебно ако дуже чекају да затрудне.
Као и код мушкараца, физичко и ментално здравље игра јако важну улогу.
- Лоша исхрана. Истраживања показују да је исхрана богата засићеним мастима и шећером повезана са проблемом неплодности код жена.
- Хронични стрес. Није јасно да ли сâм стрес узрокује неплодност, али истраживања су показала да се стопа трудноће код жена повећавала са смањењем нивоа стреса.
- Лош сан или поремећај циркадијалног ритма – попут рада у ноћним сменама, доказано утичу на производњу одређених важних репродуктивних хормона попут ТСХ (хормона који подстиче рад штитне жлезде) и пролактина.
Медицинска стања која могу утицати на неплодност:
- Ендометриоза – настаје када лезије расту са спољне стране материце и може изазвати јаке болове током менструације. Процењује се да 30% до 50% жена са ендометриозом доживљава неплодност.
- Оштећени јајоводи
- Инфекције у вагини или грлићу материце, као што су ХПВ, гонореја или кламидија, могу отежати опстанак сперме.
- Смањена резерва јајних ћелија - може се десити у позним тридесетим или четрдесетим годинама.
- Функционална аменореја или губитак менструалног циклуса – услед прекомерног вежбања, мале телесне тежине или анорексије.
- Структуралне неправилности у материци
- Целијакија
- Болест штитне жлезде
Парови који активно покушавају да постану родитељи у 80% до 90% случајева успешни су у првој години, а 95% је шанса да ће до трудноће доћи у року од две године.
Ако до трудноће није дошло након шест месеци активног покушавања, посебно ако имате 35 година или више, требало би да размислите о одласку код лекара или специјалисте, јер би то могао бити знак неплодности.