СВЕ ВИШЕ СЕ ПРИЧА О АУТОГАФИЈИ: На чему се она заправо заснива и како временски утиче на ТРОШЕЊЕ ЗАЛИХА МАСТИ
Слична је класичном посту
Повремени пост је у последње време све популарнији, што изазива бурне расправе међу нутриционистима да ли је здрав или није, а постоји одређена сатница која показује када и како тело реагује на престанак уноса хране.
Аутофагија, односно повремени пост је према многим студијама здрав начин живота темељен на људској еволуцији и проучавању метаболизма, он ставља тело пред изазов да буде много делотворније када је регенерација у питању. Ово су фазе кроз које тело пролази у зависности од времена проведеног без хране. Испрекидан пост означава циклус између периода једења и поста, обично неколико сати или дана.
Најчешћих облици повременог поста:
12/12: пост 12 сати с 12-сатним периодом за јело
16/8: пост 16 сати с 8-сатним периодом за јело
20-4: пост 20 сати с четверосатним периодом за јело
Један оброк дневно: пости се око 23 сата уз једносатни период за јело
Алтернативни дневни пост:
Пост сваки други дан
5:2: једе се 5 дана у недељи и пости 2 дана
Шта се догађа у телу?
Фаза 1: 0 до 4 сата након оброка - повишени шећер у крви. До четири сата након оброка шећер у крви остаје висок. Тело преплављује инсулин како би уклонио шећер у крви и претворио га у гликоген. Овај скок инсулина резултира падом шећера због којег људи почињу да осећају глад четири сата након оброка. Што је гликемијски индекс оброка већи, то ће и пад бити већи. Због тога храна са високим уделом угљених хидрата држи људе зависнима о храни.
Фаза 2: 4 до 8 сати након оброка - ниска количина шећера у крви. Шећер у крви почиње да пада и да се креће према својој нормалној количини.
Фаза 3: 8 до 12 сати након оброка - шећер у крви је нормалан. Шећер се враћа на нормалну количину тек 12 сати након оброка, зато храна са много угљених хидрата тело држи у непрестаном погону, неповољном за њега.
Фаза 4: 12 до 18 сати након оброка - делимична кетоза. Ово је почетак кетозе. Кетоза је метаболичко стање које телу омогућује сагоревање масноће уместо шећера или гликогена. У овој фази тело се напаја кетозом.
"Док сам се туширала, НАПИПАЛА САМ КВРЖИЦУ": Анабела ХИТНО ОПЕРИСАНА, па открила СВЕ О ЗДРАВЉУ
ЈЕЛЕНА ЂОКОВИЋ ОВУ НАМИРНИЦУ КОНЗУМИРА СВАКИ ДАН: Одлична је замена за месо и помаже код топљења масних наслага
Фаза 5: 18 до 28 сати након оброка - кетоза и сагоревање масти. Тело првенствено почиње да користи масти за енергију. То стање резултира повећаним кетонским телима у организму. Истраживања показују да је ово стање повезано и с укупним смањењем упале у телу. Почињу да се покрећу процеси помлађивања и зацељивања.
Фаза 6: 28 до 48 сати након оброка - аутофагија. Ово стање је стање самопоправке. Покрећу се програми механизама самопоправке унутар сваке ћелије тела. Оштећене компоненте се разграђују и троше за енергију - стварају се нове и учинковитије компоненте. Аутофагија је изузетно важна у превенцији неколико стања међу којима и Alchajmerove болести, наводи портал "Miss7zdrava".
Фаза 7: 48 до 60 сати након оброка - повећава се хормон раста. Количина хормона раста у телу сада је знатно већа него на почетку поста. Хормон раста је од виталне важности за поправак и раст мишића.
Фаза 8: 60 до 72 сата након оброка - нормализација количине инсулина. Количина инсулина се сада апсолутно враћа у нормалу. Ово су добре вести за људе с пре-дијабетесом и дијабетесом.
Фаза 9: 72 до 144 сата након оброка - регенерација имуних ћелија. Ћелије имуног система почињу да се обнављају врло брзим темпом.
Фаза 10: 144 до 288 сати након оброка - Емоционално овладавање глађу. Нешто се битно мења у схватању хране. Особа више не осећа да је важно да једе храну три пута дневно или чак сваки дан. Почиње да осећа да је квалитетна исхрана важнија од непрестаног једења.
Како се спроводи повремени пост?
12 сати
Пост од 12 сати изврстан је за почетнике који желе да почну да губе килограме и да постигну неке друге здравствене добробити од поста. Најприхватљивији је јер се већина поста догађа за време спавања. На пример, задњи оброк треба да буде у 19 сати и не једете ништа до 7 ујутро.
16 сати
16/8 је један од најчешћих начина поста. Људи најчешће практикују да задњи оброк поједу у 20 сати, прескоче доручак и ручају у подне.
24 сата
Један од примера је јести у подне и онда поновно следећи дан у исто време.
36 сати
Због своје дужине, 36-сатни пост (алтернативни дневни пост) може да понуди више здравствених благодати од 12 или 16-сатног поста. Једино правило у 36-сатном посту јесте да је допуштено да се пије само пиће без калорија попут воде, црне кафе и чаја. Занимљиво је да су неке студије показале да је неколицини људи чак и лакше да се држи 36-сатног поста него редовног ограничавања калорија.
РАКИЈА НЕ СПУШТА ТЕМПЕРАТУРУ: Ево када се ПРИМЕЊУЈЕ стари народни ЛЕК, ефикасан је у овим ситуацијама
48 сати
Ако размишљате о 48-сатном посту, требало би да будете сигурни да осталих пет дана једете здраву/храњиву храну. Један од најчешћих начина спровођења 48-сатног поста је престанак храњења након вечере првог дана и поновни почетак уноса хране трећег дан за вечером.
Будући да је дехидрација честа компликација код дужег поста, важно је да уносите редовну и довољну количину течности.
По завршетку 48-сатног поста храна мора полако да се уводи. То ће да спречи претерано стимулисање црева, што би могло да доведе до надутости, пролива и мучнине. За почетак грицните пар бадема, па након сат, два узмите мањи оброк.
72 сата
Ово је вероватно најдуже раздобље поста које може да се спроводе без лекарског надзора. Ако размишљате о посту дужем од 72 сата, свакако разговарајте са својим лекаром.
Правила за 72-сатни пост једнака су 48-сатном и 36-сатном посту.
Кад тело почиње да троши масне наслаге?
То зависи од величини задњег унесеног оброка, али углавном између 6 до 24 сата. Код већине људи то се догађа након 12 сати поста.
Кад особа уђете у стање гладовања, тело може да сагори ускладишћену масноћу којој није могло да приступи током фазе храњења.
Само зато што пост има много здравствених благодати, не значи да би сви требало да посте. Препоручује се да деца, труднице, дојиље и потхрањене особе не посте јер су им потребни витамини, минерали и храњиве материје. Особе који узимају лекове или имају дијабетес типа 1 или типа 2 требало би пре него што се одлуче на пост да разговарају са својим лекаром.
БОНУС ВИДЕО: 7 намирница које помажу ЈЕТРИ