Сви понекад имају главобољу, али ево КАДА је то знак да треба посетити лекара! Може бити ОПАСНО!
Није на одмет знати...
Главобоља може бити блага до јака и може трајати сатима, или чак данима. Постоје бројни потенцијални узроци, укључујући мигрену, повреду главе или вирусну болест, као што је и ковид 19.
Свако ко има главобољу данима и не реагује на лекове за ублажавање болова без рецепта треба да потражи савет лекара.
НА СИЛУ ГА ОЖЕНИЛИ, ПА ПОБЕГАО ОД СУПРУГЕ: Данас славимо светог Аврамија, ево ШТА обавезно треба да урадите!
ИСЦЕЉУЈЕ ОРГАНИЗАМ: Чај од ове БИЉКЕ садржи ОБИЉЕ ВИТАМИНА и минерала, штити од ЕШЕРИХИЈЕ и инфекција
СПАС ЗА ЗАГОРЕЛО ПОСУЂЕ: Шерпе и тигањи биће КАО НОВИ ако их протрљате мешавином ОВОГ ПОВРЋА И СОЛИ
Да ли је упорна главобоља симптом ковид 19
Главобоља је уобичајен симптом ковид 19, а неки људи настављају да имају главобоље недељама након почетне инфекције вирусом САРС-ЦоВ-2. Ове главобоље се могу јавити често, чак и свакодневно. Студија из 2020. показала је да је од 130 учесника са ковид 19, око 74,6 процената имало благе до умерене главобоље. Нешто мање од једне четвртине учесника искусило је тешке главобоље налик мигрени. Бол је често почео истовремено са другим симптомима ковид 19. То такође може бити најранији симптом који се појављује.
Истраживачи и даље покушавају да схвате како САРС-ЦоВ-2 утиче на тело и зашто неки људи развијају упорне симптоме, које здравствени стручњаци заједнички називају дуготрајним ковид 19. Ови симптоми могу бити повезани са тригеминоваскуларним системом, који укључује нерв који почиње од уха и иде до обрва, носа и вилице. Запаљење овог нерва може бити разлог због којег неки пацијенти развијају упорне главобоље и друге симптоме ковид 19, као што су губитак укуса или мириса.
Мигрена
Мигрена је неуролошко стање које узрокује епизоде умерене до тешке главобоље заједно са другим симптомима као што су мучнина, повраћање, хладне руке, осетљивост на светлост или звук. Често се мигренски бол јавља на једној страни главе. Фаза главобоље може трајати до 72 сата пре побољшања, али повремено људи могу имати статус мигренозуса. Ово је напад мигрене који траје више од 72 сата и не побољшава се стандардним третманом. Лекар може дијагностиковати мигрену и препоручити најбоље опције лечења. То може укључивати лекове за ублажавање болова без рецепта или лекове за мигрену на рецепт.
Синусне главобоље
Синуси су мали ваздушни џепови унутар лица. Ако постану блокирани или упаљени, људи могу развити синусне главобоље или синуситис, који могу трајати данима. Синусна главобоља обично изазива осетљивост и стални бол у захваћеном синусу. Бол је типично дубок, туп и погоршава се када особа помери главу. Особа такође може да има: запушен нос у једној или обе ноздрве, носни сецрет, оток лица, осећај пуноће у ушима, грозницу. Синуситис може бити последица алергија, инфекције или контакта са иритантима. За ублажавање симптома, могу се користити лекови за ублажавање болова или назалне вазоконстрикторе, које су супстанце које сужавају крвне судове како би смањиле бол.
Повреда главе
Повреде главе могу изазвати упорне главобоље које се или погоршавају или се временом не побољшавају. Повреде главе могу довести до потреса мозга или трауматске повреде мозга, што захтева хитну медицинску помоћ. Особа доживи трауматску повреду главе након што је задобио продорну или тупу повреду, која може настати услед падова, спортских повреда, несрећа или напада. Поред главобоље, симптоми трауматске повреде главе могу бити: осетљивост на звук и светлост, мучнина и повраћање, промене личности и понашања, губитак координације, вртоглавица, пецкање или утрнулост у рукама и ногама, неразговетан говор, проширена зеница на једном или оба ока, конфузија или губитак памћења, tinnitus. Овакви симптоми захтевају медицинксу помоћ.
Други узроци
Постоји још много drugh узрока и фактора који могу довести до упорних или свакодневних главобоља, укључујући: напрезање очију, шкргутање зубима или стискање вилице, апнеја у сну, депресија, кластер главобоље, нова дневна упорна главобоља, хемиплегична мигрена, тумор на мозгу
Дијагноза
Лекари обично почињу да дијагностикују узрок упорне главобоље тако што питају особу о болу – када је почела главобоља, где се бол јавља и како се осећа, које лекове пацијент узима, да ли пацијент има додатне симптоме, да ли се главобоље јављају у одређено време или после одређене активности, да ли пацијент има породичну историју главобоље или неуролошких стања, као што је мигрена… Лекар може обавити физички преглед како би проверио знаке инфекције и искључио друга стања. Такође, може пацијента послати на МРИ скенирање или ЦТ скенирање.
Када затражити помоћ лекара
Свако ко има главобољу која траје најмање три дана и не реагује на лекове треба да се обратит лекару. Ово је важи ако је главобоља нов или необичан симптом, посебно код људи старијих од 50 година, ако значајно мења интензитет када особа промени положај, на пример када пређе из лежећег у стојећи, ако почиње када особа кашље, кија или се напреже, ако се јавља заједно са необјашњивим губитком тежине или ноћним знојењем, ако не реагује на лекове без рецепта или на уобичајене лекове за мигрену.
Ако постоји могућност заразе ковид 19, безбедније је контактирати лекара телефоном, осим ако здравствени радник не упути другачије. Особа треба да остане код куће и да следи упутства локалних здравствених власти за тестирање. Неки симптоми главобоље могу указивати на хитну медицинску помоћ. Потражите хитну помоћ ако ви или неко други доживи: повреду главе, главобољу са ударом грома, која почиње изненада и достиже врхунац за неколико минута, главобоља која је болнија од било које главобоље икада раније, изненадна слабост на једној страни тела, отежано ходање или потешкоће у подизању руку, промене нивоа свести, као што је несвестица, главобоља уз укочен врат или осип…