Др Татјана Радосављевић, тренутно лечи 30 пацијената са ПРОДУЖЕНИМ КОВИДОМ: Ево шта је открила!
Дужина опоравка, иначе, зависи од тежине болести.
Истраживања показују да око 30 одсто пацијената који су преболели ковид-19, а који се сматрају излеченима од почетне инфекције, након тога месецима осећају хроничан умор, отежано дисање и тзв. менталне магле које укључују мањак енергије, раздражљивост, проблеме с концентрацијом, главобоље, заборавност, недостатак мотивације, депресију, тескобу и збуњеност. Прим. др Татјана Радосављевић, пнеумофтизиолог, открива да у својој ординацији тренутно лечи 30 пацијената са „продуженим ковидом“, да је сваки од њих прича за себе и захтева индивидуални приступ и терапију.
- То су људи који су практично „између система“. Нису више за ковид амбуланту, а нису ни добро јер имају успорен опоравак. Дужина опоравка, иначе, зависи од тежине болести, од тога да ли су пацијенти имали упале плућа, колико дуго су имали повишену температуру, да ли су примали кисеоник или не. Нажалост, многи пацијенати који су прележали ковид 19 имају тзв. „менталне магле“ које описују као стање „да су негде кренули, а не знају где“. Осећају да се брзо замарају, имају хроничан умор, лупање срца, знојење, суви кашаљ, губитак концетрације, главобоље, посттрауматски стрес синдром, промене на перикарду, опни која обавија срце, ожиљке на плућима... - објашњава докторка.
У лабораторијским анализама, каже, код тих пацијената може да се уочи повишена вредност ЦРП, Д димера, феритина, ЛДХ, што указује да се ова болест код њихспорије повлачи.
- Код пацијената код којих период реконвалесценције траје дуже говоримо о тзв. дуготрајном или лонг ковиду.-
Према њеним речима најважније је да се пацијенти јаве пулмологу после проласка активне фазе болести како би се установило какво је стање на плућима, али и у целом организму, и да се они редовно прате.
И КАФАНА И УДАЈА СА 15. ГОДИНА Побегла је од првог мужа са два кофера и дошла у Београд, други брак је био чиста ТУГА И БОЛ
БЕЗ ШМИНКЕ, ПОДИГНУТЕ КОСЕ... "ЖИВОТ МАМЕ" Беквалчева показала КАКО заправо изгледа "иза камере" (ФОТО)
НАКОН СВЕГА КРОЗ ШТА ЈЕ ПРОШЛА: Љупка Стевић проговорила о ВЕРИ У ЉУБАВ! (ФОТО)
- Такође је важно да се сваки пацијент посматра и лечи као јединствен, да се евентулана терапија прописује сваком пацијенту према његовим симптомима и клиничком стању. Борба против ковида наставља се и после негативизације теста. Зато је потребна сарадња пацијената и лекара, уз редовно праћење лабораторијских анализа. У ово лечење морају да се укључе и кардиолози, да прате ехо срца и евентуално холтер и ЕКГ. Не мање важна је и сарадња неуролога и психијатра, пошто већина пацијената после ковида пати од поремећаја које подсећају на посттрауматски стрес синдром.