ТОПЛА ВОДА И ЛИМУН УЈУТРУ: Да ли је овај напитак стварно здрав и има ли икаквог учинка?
И вода и лимунов сок су здрави, али постају ли још здравији ако их комбинујемо?
Сигурно сте некад чули како ујутру треба пити топлу воду и лимун, али стручњаци се са тим не би сложили. А да ли може да нам наштети, ако дужи временски период испијамо овај кисели напитак на празан стомак – мало је вероватно.
Лимунов сок богат је витамином Ц, виталном хранљивом материјом. Познато је да недостатак витамина Ц може довести до скорбута – болести која настаје услед дуготрајног недостатка витамина Ц у организму. Ово стање током историје најчешће се доводило у везу са поморцима, који нису имали приступ свежем воћу и поврћу на дугим путовањима.
МОЖЕ ЛИ СЕ УМРЕТИ ОД ТУГЕ? Синдром "сломљеног срца" заиста постоји, а ОВЕ ЗВЕЗДЕ су га иксусиле
СИРУП ОД СУВОГ ВОЋА ЈЕ ЧУДО: Чува од прехладе, прави еликсир здравља у једној кашичици! (РЕЦЕПТ)
ЈАПАНСКА ДИЈЕТА МИЛИЦЕ ПАВЛОВИЋ, СКИНУЛА ЈЕ 10 КГ БЕЗ ГЛАДОВАЊА: Одрицања су минимална, трик је у једној ствари
Испијање топле воде са лимуном може да помогне, уколико исхраном недовољно уносимо витамина Ц, јер витамин Ц почиње да се разграђује на 30–40 ℃. Ако имамо довољно витамина Ц у организму, сваки вишак ће се излучити у облику витамина Ц или оксалата путем урина.
За шта је још корисна топла вода са лимуном?
Лимунов сок може да има и друге предности, али, резултати досадашњих истраживања били су доста помешани. Једна студија је открила да људи са високим нивоом липида, односно са повишеним холестеролом у крви, који су пили лимунов сок 8 недеља, нису приметили никакве промене у крвном притиску, тежини или нивоу масноћа у крви.
Међутим, у другој студији, испијање 125 мл лимуновог сока, а да се при томе поједе и мало хлеба, довело је до малог смањења нивоа глукозе у крви, у поређењу са испијањем чаја или воде са хлебом. Истраживачи указују да киселост лимуновог сока подстиче одређени ензим у пљувачки (амилаза пљувачке), који обично почиње да разграђује скроб у устима. Дакле, потребно је више времена да се скроб разгради до глукозе, ниже у цревима, и пренесе преко цревног зида у крв. За особе са дијабетесом, ово може довести до смањења скока нивоа шећера у крви, али су неопходна додатна истраживања. Друге студије показују да у лимуну постоје и други хранљиви састојци, који могу да буду корисни за заштиту од развоја дијабетеса.
Да ли топла вода са соком лимуна стварно чисти организам, даје енергију и умирује?
И без додатне "помоћи" људско тело већ врши детоксикацију, воде са лимуном. Разграђује токсине или вишак хранљивих материја у јетри и елиминише те молекуле преко бубрега и урина. Нема доказа да витамин Ц помаже у томе. Према томе, тврдње о детоксикацији организма уз помоћ топле воде са лимуном нису истините наводе стручњаци.
Стручњаци тврде да овај напитак има само плацебо ефекат. Међутим, као и код већине хранљивих материја, ако их не уносимо довољно, могли бисмо да се осећамо исцрпљено.
А што се тиче воде са лимуном као умирујућег напитка, неки људи сматрају да топла пића умирују, иако други више воле хладна. Најбоља температура течности која се пије је она температура на којој је већа вероватноћа да ћете попити довољне количине како би останали хидрирани, значи ни превише хладно, ни вруће.
Може ли топла вода са лимуном да буде штетна за организам?
С обзиром на то да је вода са лимуном кисела, било је дискусије око њене способности да еродира и оштети зубну глеђ. Али, ово је проблем који може да се јави приликом конзумације свих киселих пића, укључујући газирана пића и сок од поморанџе. Као би се смањио ризик од ерозије киселине, неки стоматолози препоручују:
- испрање уста водом након испијања воде са лимуном
- жвакање жвакаће гуме без шећера како би се стимулисало стварање пљувачке
- избегавајте прање зуба одмах након испијања воде са лимуном
- испијање преко сламке како би се избегао контакт са зубима.
Постоји могучност да вода са лимуном иритира бешику и може да натера неке људе да се осећају као да морају чешће да мокре, посебно ноћу. Ако је то случај, препоручује се прелазак на обичну воду. Међутим, једна студија, која је проучавала низ пића, укључујући напитке од лимуна, није пронашла никакве ефекте на иритацију бешике, када су људи смањили њихов унос. Међу неким лекарима влада мишљење да вода са лимуном погоршава рефлукс киселине (жгаравицу), али те тврдње нису доказане истраживањима.