ТОПЛОТНИ УДАР, ИСЦРПЉЕНОСТ или СУНЧАНИЦА? На овај начин можеш избећи ОПАСНО СТАЊЕ - ако приметиш ове симптоме ОБРАТИ СЕ ЛЕКАРУ
Битно је правилно поступање током летњих температура како бисте сачували своје здравље.
Топлотни удар, топлотна исцрпљеност или сунчаница? У сваком случају, удаљите се од јаког сунца. Иако постоји велика разлика у озбиљности ових стања, симптоми су слични. Заједничка им је висока телесна температура и дехидрација.
Лето је званично почело, а температуре све више расту сваког дана. С обзиром да живимо у поднебљу где жива у термометру често достиже 40 степени Целзијуса, важно је да се подсетимо неких правила која ће нам олакшати (понекад чак и спасити) живот.
ПОМОЛИТЕ СЕ ОВАКО - Најкраћа молитва која постоји, осам речи које помажу да свака ЖЕЉА буде ОСТВАРЕНА
ОВАЈ ЗНАК У ЈУЛУ ће освојити судбински џекпот: Све иде као подмазано - БРДО ПАРА, СРЕЋЕ И ЉУБАВИ!
Топлотни удар није само фраза. То је озбиљно стање узроковано високим температурама ваздуха и претераним напрезањем тела које више није у стању само да се расхлади. Посебно су угрожене бебе, које још увек немају развијен терморегулациони систем, као и старије особе и особе са хроничним болестима.
Симптоми топлотног удара:
- Промењено стање свести (збуњеност)
- Губитак свести
- Конвулзије (неконтролисани грчеви тела)
- Телесна температура изнад 40 степени Целзијуса
- Брзо или неправилно дисање Ако ви или неко око вас осети ове симптоме, хитно потражите медицинску помоћ.
Ако се такво стање настави, може доћи до коме, отказивања органа и на крају смрти. Људи и животиње које су затворене у возилима брзо долазе у овако тешко стање и често их није могуће спасити. Пре доласка хитне помоћи, особу треба што пре расхладити мокрим пешкирима, водом, вентилатором...
Како избећи опасност?
Најбоље је избегавати сунце током велике врућине, остати хидриран и не претеривати са физичким напором. Постоје нека правила која важе за све, а посебно за најугроженије групе (старије особе, деца, особе са хроничним болестима):
- Боравите у хладу између 11 и 15 часова или останите у кући.
- Редовно наносите крему за заштиту од сунца.
- Носите шешире или лаганиу одећу која прекрива главу.
- Избегавајте пренапорне активности које доводе до повећања телесне температуре.
- Пијте пуно воде и једите лагане оброке.
- Избегавајте алкохол и кофеин.
- Туширајте се хладном водом или ставите хладне облоге на кожу и одећу.
- Затварајте прозоре током дана и проветравајте просторије када температура падне.
Топлотна исцрпљеност: Овај медицински термин се односи на прегрејавање тела и губитак течности из организма, обично услед прекомерног знојења, али није тако опасно као топлотни удар. Симптоми укључују слабост, умор, мучнину, главобољу, вртоглавицу и збуњеност. Иако су симптоми слични онима код топлотног удара, требали би нестати након пола сата хлађења.
Сунчаница: Након дугог излагања сунцу, посебно главе и потиљка, може доћи до овог проблема. Сунчаницу ћете препознати по сувој кожи, јаком црвенилу лица, повишеној телесној температури, главобољи, дезоријентисаности, вртоглавици, мучнини и осетљивости на светлост.
Особу треба што пре сместити на хладно место и расхладити организам хладном водом и облогама. Треба јој понудити млаке течности и позвати помоћ ако температура не падне или стање не побољшава.