СРБИ, СПАКУЈТЕ И СПРЕЈЕВЕ И МРЕЖИЦЕ: Уколико летујете у Грчкој, бежите од КОМАРАЦА како знате, могу вам пренети СМРТНУ ЗАРАЗУ
Здравствени званичници су потврдили два смртна случаја од вируса
Многи наши туристи и овог лета традиционално летују у Грчкој. Земљу блиску по култури и менталитету многи бирају и због осећаја сигурности, а многи су посведочили да је грчки здравствени систем изузетно добар.
Иако ми Срби нигде не идемо без покретне апотеке у којој су обавезни лекови против алергија, прехладе и дијареје, ретко ко је упознат са превенцијом од болети коју преносе комарци - вируса Западног Нила.
ДЕЛУЈЕ КАО ИНФУЗИЈА у случају ПРЕХЛАДЕ: Овим су СРПКИЊЕ РАНИЈЕ храниле децу када су болесна, опоравља организам
ИСТИНА ЈЕ ДА СУ НЕКИ "УКУСНИЈИ": Коначно откривено зашто КОМАРЦИ нападају ОДРЕЂЕНЕ, није до крвне групе ни хране коју сте јели, привлачење је ГЕНТЕСКЕ природе
Наиме, ситуација је са овом заразом у последње време јако забрињавајућа. Здравствени званичници су потврдили два смртна случаја од вируса Западног Нила и још девет случајева од 1. августа 2023.
Према Грчкој националној здравственој организацији (ЕОДИ), број случајева је нагло порастао у последњих девет дана - при чему се осам од 11 инфекција појавило од 25. јула.
Иначе, вирус Западног Нила је потенцијално фатално стање које може изазвати неуролошке болести као што су енцефалитис и менингитис. Обе укључују упалу мозга и често су фаталне.
ЕОДИ наводи да су се инфекције догодиле у различитим регионима земље, укључујући Тесалију, Централну Македонију, Источну Македонију и Тракију.
Забрињавајуће је што можда нису сви случајеви пријављени, те је највероватније да има много више заражеих.
Процењује се да на сваки потврђени случај има око 140 људи заражених вирусом који показују само благе симптоме или су асимптоматски, изјавили су из ЕОДИ-а.
Међутим, није само Грчка погођена вирусом Западног Нила и Италија и Мађарска су такође забележиле нагли пораст оболелих.
Према подацима Европског центру за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) било је више од 1 300 локално стечених случајева инфекције, укључујући 104 смртна случаја 2022. године.
То је уједно и највећи пријављени број локално заражених од масовне епидемије која је избила 2018. године када је било преко 1 500 погођених овом тешком болешћу.
Комарци одговорни за ширење неколико других тропских болести први пут су стигли и у неке европске земље.
Научници кажу да су климатске промене, које са собом носе честе топлотне таласе и поплаве, створиле повољније услове за ове инсекте.
Извештај ЕЦДЦ-а открио је да су комарци сада много присутнији у 26 европских земаља – доносећи са собом болести попут Западног Нила и денге.
То значи да мале штеточине сада имају упориште у популарним дестинацијама за одмор као што су Шпанија, Француска и Португал.
Туристи који иду на дестинације са "високим ризиком" треба да се штите од уједа комараца користећи спрејеве за инсекте и мреже против комараца, каже НХС.