Отежано МОКРЕЊЕ, пецкање и БОЛ: Ево како да се РЕШИТЕ ИНФЕКЦИЈЕ у кратком року, ове грешке избегните
Неке навике погоршавају ситуацију, у том случају ни лекови не делују.
Стална потреба за мокрењем, пецкање приликом мокрења, бол у доњем делу леђа, неугодан мирис урина, као и бол у пределу изнад стидне кости само су неки од симптома стања које најчешће погађа жене. Дакако, реч је о упали мокраћног мехура.
Чак 75 посто жена барем једном у животу има упалу мокраћног мехура или циститис, а много су му подложније него мушкарци због специфичне грађе и положаја уреогениталног сустава.
Наиме, мокраћна се цев код жена налази врло близу вагиналног и аналног отвора те је тако подложнија развоју бактерија него код мушкараца. Зато се жене често боре с тим нимало угодним стањем које итекако може отежати свакодневицу.
ЛЕКАР ОТКРИО: Узалуд користите МЕД у овим ситуацијама, УОПШТЕ НЕ ПОМАЖЕ, нема никаквог ефекта на организам
ЛЕЧИ КУРЈЕ ОКО, ЕЛИМИНИШЕ НЕПРИЈАТАН МИРИС: У кључалу воду ДОДАЈ двеста грама сувих листова БИЉКЕ
Бактерија узрокује упалу
Како долази до упале мокраћног мехура те што подузети сумњамо ли на упалу, открио је примаријус др. Далибор Чичин-Шаин, цењени стручњак урологије.
Бактерија Escherichia цоли врло је чест узрочник бактерија мокраћног састава. Спада у групу колиформних бактерија, дакле оних које живе у цреву (Ентерокок, Ентеробацтер и др.). Перзистенција Е. цоли у уротракту виђа се код жена чешће него код мушкараца. Типични су симптоми учестали нагон на мокрење, печење и бол, понекад с примесама крви у урину. Налаз бактерија у урину, али без икаквих симптома упале, називамо асимптоматском бактериуријом, говори др. Чичин-Шаин.
До упале мокраћног мехура најчешће долази ако је жена била изложена хладноћи или након сполног односа, због веће изложености бактеријама, а тада је у великом броју случајева реч о краткотрајној иритацији мехура.
Пијте до осам чаша воде на дан, мокрите свака 2 до 4 сата, попијте две чаше воде прије и две након полног односа, одаберите туширање уместо купања и ако је потребно, промените контрацепцију.
Ако су присутни већ наведени симптоми попут пецкања приликом мокрења, боли у доњем делу леђа, неугодног мириса урина, учесталог мокрења, али и повишене телесне температуре, потребно је одмах се јавити своме лекару обитељске медицине који ће нас упутити на претраге крви и урина те добити увид у нашу дијагнозу.
Ако су обрадом искључени предиспонирајући фактори упале, а то су каменац у бубрегу или мехуру, заостајање урина било у бубрезима, било у мехуру, тај облик инфекције најчешће не захтева лечење. Наиме, бактерије перзистирају у организму, али му не штете. Други је проблем ако су те бактерије узрок рецидивирајућих упала с горе наведеним тегобама. Тада је потребно искључити и решити предиспонирајуће факторе. Ако их нема, тада треба проводити пролонгирану терапију уроантисептицима, истиче др. Чичин-Шаин.
Много течности и лекарски надзор
Добра је вест да си приликом упале мокраћног мехура и саме можемо олакшати симптоме. Но притом је важно имати на уму то да се не смемо "лечити" без стручног надзора.
Ако је реч о благој иритацији уринарног тракта, добар део проблема може се риешити само узимањем веће количине воде, уролошког чаја и слично. Уз велике количине течности симптоми ће се повући за неколико дана и без узимања антибиотика.
Но најчешћа је погрешка самоиницијативно узимање антибиотика, 'остатака' из кућне апотеке, у неадекватној дози. Након само једне попијене таблете све накнадно учињене уринокултуре остаће стерилне и неће се моћи доказати која је бактерија изазвала упалу, упозорава примаријус др. Далибор Чичин.
Зато прво треба дати узорак урина за стварање уринокултуре, а тек онда по потреби и препоруци свог лекара узети антибиотик. Када пристигну налази, лекар ће утврдити је ли ординирана терапија добра или ју треба заменити.
Како спречити понављајуће инфекције мокраћног мехура?
Када једном искусите упалу мокраћног мехура и знате колико може бити незгодна, требали бисте учинити све како се она не би понављала, а др. Чичин-Шаин каже да би притом било упутно држати се ових правила, поготово код жена које су упалу искусиле више него једном.
- пијте до осам чаша воде на дан
- мокрите свака 2 до 4 сата и притом се измокрите до краја
- попијте двије чаше воде пре и две након полног односа
- ако је потребно, промените контрацепцију
- немојте носити одећу која је уска у подручју репродуктивних органа
- немојте лежати у кади, него се туширајте
- након вршења велике нужде обвезно се бришите од напред према страга
У сваком случају, сумњате ли на упалу мокраћног мехура, свакако се треба јавити лечнику. Ако се упала упорно понавља, ако су усто присутна и друга стања или ваш организам слабо реагира на проведено лечење код лечника обитељске медицине, бит ће најбоље обратити се урологу.