ВЕЈПОВАЊЕ све популарније међу ШКОЛАРЦИМА! Стручњаци упозоравају да је електронска цигарета ОПАСНИЈА од обичне - "Причајте са децом!"
Вапе је уређај који загрева течност са никотионом и другим супстанцама, између којих су и различите ароме и прави пару, која се удише.
У последње време све више су популарне електричне цигарете и то посебно вајпови који су јако популарни међу младима. Забрињавајућ податак је да и многа малолетна лица конзумирају овај производ, јер се лако може набавити у маркетима.
Стручњаци упозоравају да ово није здравије од пушења, али га може успешно заменити. Истраживачи са Универзитета у Лондону рекли су да нису пронашли доказ да корисници е-цигарета прелазе на дуван због те навике.
Велика забринутост стручњака долази усред забринутости да вејпови јарких боја и укуса навлаче тинејџере на никотин.
Доктор упозорава на ОПАСНОСТИ онога што многи називају ГРОЗНИЦОМ на УСНАМА - "Није увек ХЕРПЕС, може бити симптом КАРЦИНОМА!"
Када СТАРИТЕ вашем ТЕЛУ су ПОТРЕБНИ ови ВИТАМИНИ - Помажу код успореног метаболизма, одлични су за кости и кожу
Ове недеље Сан Франциско је постао први град у Сједињеним Државама у ком је продаја електронских цигарета забрањена. Истовремено, Србија још нема ни регулативу која регулише употребу на јавним местима. Не постоји ни контрола уласка ових цигарета у Србију, рекла је за ТВ Прву докторка Срмена Крстев, председница Републичке стручне комисије за контролу дувана.
Крстев је додала да се овај амерички град понео као "одговорна локална управа јер је дошло до великог повећања конзумације е-цигарета међу младима".
Докторка каже да је слична ситуација и у Србији, а истраживања показују да је чак петина младих у земљи пробала електронску цигарету.
Стручњаци тврде да су е-цигарете за једнократну употребу циљане на млађе тинејџере упркос старосној граници од 18 година.
Професор Петер Хајек, са Универзитета у Лондону, који је спровео студију са својим тимом упоређујући електронске и обичне цигарете рекао је:
- Резултати ове студије ублажавају забринутост да се е-цигаретама и другим никотинским производима промовише пушење. Нема знакова тога, а постоје неки знаци да се они у ствари такмиче са обичним цигаретама. Потребно је више података током дужег временског периода да би се утврдио овај ефекат.
Студија, објављена у часопису "Публиц Health Research", такође је разматрала алтернативе никотину у Јапану и Јужној Кореји.
Лансирање уређаја који загревају дуван уместо да га спаљују, поклопило се са великим падом продаје цигарета.
Коаутор професор Лион Шахаб – такође кодиректор УЦЛ групе за истраживање дувана и алкохола – додао је: - Ова анализа пружа уверавање да су земље које су усвојиле прогресивнији став према е-цигаретама увиделе да оне не доводе до повећања стопе пушача.
Професор Бриан Фергусон, директор Програма истраживања јавног здравља у Националном институту за истраживање здравља и неге - који је финансирао студију - рекао је да су почетни налази научника "вредни", али "још се не могу извући чврсти закључци".
Он је позвао на даље истраживање утицаја е-цигарета на стопу пушења.
Иначе, број људи који пуше дуван пао је на 6,4 милиона, што је најнижи број од када се 2011. године води евиденција. Показало се да је вајпинг краткорочно знатно мање опасан од пушења и НХС препоручује да их користите за одвикавање од дувана.
Пара електронских цигарета може да уништи ћелије имуног система и да буде много штетнија него што се раније мислило, показују студије, a prenosi BBC.
Истраживачи су открили да испарење из електронске цигарете може да онемогући рад важних ћелија у плућима.
Они „упозоравају на широко прихваћено мишљење да су е-цигарете безбедне".
Међутим, Завод за јавно здравље Енглеске каже да су мање штетне од пушења обичних цигарета и да људи не би требало да оклевају да их користе као помоћ приликом одвикавања од пушења.
Мала експериментална студија коју је водио професор Дејвид Тикет са Универзитета Бирмингем, објављена је у часопису Торакс. Раније студије биле су усмерене на хемијске компоненте течности електронских цигарета, а не на пару. Истраживачи су израдили механичку процедуру за имитирање паре у лабораторији користећи узорке плућног ткива осам непушача.
Студија је показала да испарења изазвају упале и да оштећују алвеоларни макрофаг - ћелије које уклањају потенцијално штетне честице прашине, бактерије и алергене.