СМРТОНОСНЕ ВРУЋИНЕ ХАРАЈУ: Стручњаци објашњавају како ТЕЛО реагује на ЕКСТРЕМНЕ ТЕМПЕРАТУРЕ, уколико се јаве ови СИМТОМИ, зовите ХИТНУ ПОМОЋ
Из Светске метеоролошке оргаизације посебно упозоравају туристе који путују у Европу
Туристи који летују у Европи суочавају се са екстремним врућинама. Светска метеоролошка организација издала је упозорење о екстремном топлотном таласу, јер су температуре достигле невероватних 48 степени на Сардинији и Сицилији, те саветују да се што више избегавају часови највећег интензитета сунчевих зрака.
ЕКСТРЕМНО ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ У ЛЕТОВАЛИШТИМА: Стручњаци упозоравају да је ТОПЛОТНИ ТАЛАС СМРТОНОСАН, посебно треба да се ПАЗИ ова ГРУПА ЉУДИ
ЕНДОКРИНОЛОГ ОБЈАШЊАВА - Овако ћете препознати рак штитне жлезде, постоји више симптома
Званичници су упозорили људе који крећу у иностранство да воде рачуна о могућим здравственим ризицима које представљају "екстремне" врућине.
Екстремно време изазвало је чак и смрт 44-годишњег мушкарца, који се срушио док је радио на сањирању пешачког прелаза у Милану на 40 степени.
Италијански министар здравља Орацио Шилачи је од тада позвао људе да поведу рачуна о здрављу у туристичким жариштима док смртоносна врућина траје.
Ипак, мало људи заиста разуме како топлота утиче на људско тело.
Једноставно речено, људско тело није изграђено за температуре преко 40 степени. Према Светској здравственој организацији, наша тела настоје да одрже температуру језгра од око 37Ц, било да смо завејани снегом или на удару топлотног таласа.
Међутим, када спољне температуре пређу тај идеални ниво, телу може постати тешко да заустави повећање унутрашње температуре.
Доктор Азман Човдхури објаснио је на који начин тело покушава да се охлади - и шта се дешава када не успе.
- Када се тело загреје, детектује температуру мозга и хипоталамуса, те говори телу како да реагује. То значи да се крвни судови отворе како би омогућили да топлота изађе, каже он и наставља:
- Али при томе, крвни притисак опада тако да је срце принуђено да ради јаче да би пумпало крв у све делове тела. Ово може довести до вртоглавице, несвестице или пада, ако се снижавање крвног притиска услед топлоте догоди пребрзо.
Други начин на који се тело хлади је знојење:
- Али, прекомерно знојење доводи до губитка течности и соли мењајући деликатну равнотежу у телу, што може оштетити рад бубрега, додао је он.
А ако ниједна од те две функције не ради на хлађењу тела, може доћи до смртоносног топлотног удара, према СЗО.
Ово стање може поготити свакога, али посебно су на удару старији од 75 година, бебе и људи који имају озбиљну или дуготрајну болест.
Када се то деси број откуцаја срца наставља да расте, стављајући органе под стрес, док дисање може постати убрзано и плитко.
Може се појавити и црвени осип, јер крв јури на површину, температура ће остати веома висока и тело ће бити превише дехидрирано да би произвело било какав зној.
Ако се топлотни удар не лечи, може брзо да оштети ваш мозак, срце, бубреге и мишиће и доведе до смрти.
Симптоми топлотног удара
- Збуњеност
- Губитак свест
- Температура изнад 40 степени
- Убрзано или неправилно дисање
СЗО препоручује да позовете хитну помоћ, ако осетите ове симптоме.