ВИТИЛИГО - Појава БЕЛИЧАСТИХ ПЕЧАТА без пигмента на кожи!
Витилиго је аутоимуна болест у којој се пигментне ћелије разарају.
Витилиго је аутоимуна болест у којој се пигментне ћелије разарају, што има за резултат појаву беличастих печата без пигмента на кожи. Било који део тела може бити захваћен.
- Најчешћа места су лице, врат, капци, ноздрве, ареоле дојки, гениталије, предео затколене јаме и лакатни прегиб, места повреде или зоне око младежа - објашњава др. Јасмина Козарев, дерматолог и алерголог.
- Коса такође може поседети, што се назива полиоза, а такође и мрешњача може да изгуби пигментацију - објашњава она.
Витилиго захвата око један посто популације. Код половине оболелих губитак пигмента почиње пре двадесете године живота, а код петине неко од чланова породице већ има витилиго.
Молио је пријатеље да СПАСУ његову жену, НИКО се није јавио, а онда је потпуни странац урадио ЧУДО
Зашто се јавља?
Узрок витилига је непознат. Понекад је пратилац физичке трауме коже, опекотина, емоционалног стреса, а помиње се и више теорија настанка витилига. Прва теорија говори да пигментне ћелије које воде ембрионално порекло од неуралне кресте услед абнормалног функционисања нервних ћелија, губе своју функцију. Друга теорија наводи постојање аутоимуне реакције против пигментних ћелија, а трећа аутотоксичност чија је последица самодеструкција пигментне ћелије. Постоји и мишљење да је витилиго имунолошка болест која се може повезати са аутоимуним обољењем штитне жлезде, те ниво антитиреоглобулинских антитела и антиТПО антитела има корелацију са тежином клиничке слике и прогресијом витилига.
Да ли антидепресиви имају дејство на депресију или не?
Како се манифестује?
Тежина клиничке слике витилига је различита код сваке особе. Особе светле пути губитак пигмента примете у летњим месецима, када се осунча и потамни пигментовани део коже. Особе тамне коже појаву витилига региструју било када. У тешким случајевима губитак пигмента захвата целу површину тела и не постоји начин да се направи предикција тока болести. Процес губитка пигмента обично наступа у циклусима праћен периодима стагнације.
Како се лечи?
Дерматолошки третман подразумева локалну примену кортикостероидних крема, које у раним фазама болести делују антиинфламаторно, а у каснијим фазама се провоцира стварање хиперпигментација, као и низ ефеката дуготрајне примене кортикостероидних препарата. Инхибитори калцинеурина као пимекролимус и такролимус су сигурни и ефикасни, а посебно корисни за третман промена на лицу и врату, где дуготрајнија примена кортикостероида може довести до атрофије коже.
ПУВА терапија подразумева перорално узимање псоралена, а потом УВ експозицију. ПУВА није применљива за третман витилига у дечијем узрасту. Примена УВБ зрака је последњих година сигурнија и ефикаснија алтернатива ПУВА терапији. Примена средстава за депигментацију типа монобензона се индикује особама које имају више од 50 одсто тела захваћеног витилигом. После апликације препарата забрањује се контакт кожа-кожа са другим особама најмање два сата после примене овог препарата. Нежељени ефекти су појава црвенила, отока и свраба коже. Постигнута депигментација је трајна.
НЕ ВИДИ СЕ ГОЛИМ ОКОМ: Полип на грлићу материце, симптоми и лечење
Савремена хируршка терапија даје пуно наде особама које имају тзв. стационарни витилиго. Ту спадају две технике којима се врши мини трансплантација пигментоване коже на витилиго плоче које су претходно обрађене ErYAG ласером, или се претходно сукцијом формира плик, па се ради класичан трансплантат површног слоја коже.
И као последња мера, примењује се микропигментација или тетовирање бојама које одговарају тену коже.
ДИСМЕНОРЕЈА: Јаки болови у току менструалног циклуса и његови узроци
Шта треба избегавати?
Особе склоне витилигу апсолутно треба да избегавају трауматизацију коже, почев од минималних траума иритација гардеробом или накитом све до знатних оштећења.
Фотопротекција зона без пигмента је неопходна како би се спречила појава опекотина. И кожа нормалне боје око плоча витилига захтева протекцију како се витилиго услед фотооштећења не би ширио и како би се смањио визуелни контраст потамнеле у односу на светлу кожу. Дерматолози саветују ношење одеће која штити, изостајање инсолације у периоду највећег УВ зрачења и употребу доброг фотопротективног препарата са великим фактором заштите ("соленол СПФ 50 "). Козметичка водоотпорна камуфлажна средства и примена средстава за самотамњење са дихидроксиацетоном само помажу да се витилиго прекрије и постане мање видљив.