Докторка Станишић ПИЈЕ САМО ВОДУ СА ЧЕСМЕ - 'Знате ли шта се деси после 15 МИНУТА од пијења из ПЛАСТИЧНЕ ФЛАШЕ?'
Ако купујете воду из флаше, добро обратите пажњу на етикету и једну ознаку којом се индустрије пластике служе, упозорила је др Светлана Станишић.
Да ли када купујете флаширану воду, гледате датум на полеђини флаше или затварачу? Упркос томе што етикета на флашираној води обећава добар квалитет, вода у флаши којој је истекао рок, може да има непријатан укус. Не треба заборавити да та вода има и рок трајања. Датум нас упозорава на то када ће хемикалије почети да утичу на укус воде. Каква је пластика у коју се пакује вода, када није за употребу и шта значи напомена произвођача да вода може да траје неограничено ако се правилно складишти, објаснила је на К1 телевизији др Светлана Станишић, стручњак за исхрану и професорка физичке хемије.
Ако СУТРА помогнете некоме, вратиће вам се вишеструко - Православни верници славе Светог Лонгина Сотника
Вечерас ТАЧНО У 22:24 сата стиже судбински догађај - појединци да се спреме за озбиљну ДРАМУ и мењање живота из корена
"Вода у пластичним флашама зависи од услова складиштења. Прво што треба да кажемо јесте да ниједна пластика није безбедна. Дакле, како год да је складишитимо, свакако ће вода из флаше да буде другачија у односу на ону са чесме или са извора. Наравно да вода са чесме има микропластике и не можемо да побегнемо од тога. Чињеница је да куповина пластичних флаша може да има лош утицај на здравље. Што више стоји на високој температури, то је горе. Сунчева светлост утиче на разграђивање пластике и растварање хемијских материја у тој води. Складиштење на прави начин се односи на температуру и излагање сунчевој светлости. Понекад можете да видите да су етикете бледе и то значи да је пре стављања у рафове дуго била на сунцу", објаснила је др Станишић.
Професорка је објаснила и које су последице претеране конзумације воде из флаше.
"Од пластике ће сигурно да нам буде нешто, чак и без обзира на то у каквим условима је складиштимо. Ја, да будем искрена, пијем воду са чесме. Пластична амбалажа није добра и кад год можемо, боље је да одаберемо стаклену амбалажу, а ако не можемо, боља је и вода са чесме. Немам ниједног колегу који је хемичар, а који пије воду из пластичне амбалаже", рекла је др Станишић и додала:
"Ми не знамо тренутно које су све последице тога. Газирани сокови, а посебно кисели садржај попут алкохола, пива из пластичних флаша, преузимају те материје. За сада нагађамо да су последице повезане са алергијама које су све чешће, затим аутоимуним болестима. Кад попијемо воду из пластичне флаше, за 15 минута се микропластика нађе у нашој крви. Ако узмете узорак крви људима, 95 одсто њих имаће адитиве из пластике", објаснила је професорка.
Ознака "БПА Фрее" је била од кључног значаја, али је индустрија пластике променила тактику.
"Пластика сама по себи није чак толико лоша, али на пример, тип 3, 6 и 7 су за избегавање, иако се мање користе за паковање хране и пића. Међутим, адитиви из свих врста пластика су проблем, као што је бисфенол А. То је једињење које се као адитив додаје пластици да би она била лепо провидна. Адитиви дају квалитет пластици, да може да буде савитљива, довољно чврста, отпорна на сунчево зрачење, али они цуре у садржај. Вероватно сте видели да се дечије флашице или цуцле означавају са 'БПА Фрее', што значи 'без бисфенола А' ако су квалитетнији производи", објаснила је професорка и упозорила на додатну ознаку:
"Шта је индустрија пластике урадила тим поводом? Они су то заменили са бисфенолом С, за који се показало да има апсолутно исте штетне ефекте. Напишу да је без бисфенола А, а ставе бисфенол С и тако нас чека читава абецеда очигледно. Када се почело са производњом пластике, средином прошлог века, ми смо знали да пластика у малим количинама не може да нас угрози, али сада? Сада је штетна. На крају крајева, ти комадићи се налазе чак и у плаценти. Нема више ни фетуса који није у контакту са пластиком", рекла је др Станишић.
Филтери не помажу, тврди докторка.
"Раније се препоручивало загревање воде због уништавања микроорганизама. Међутим, оно што ми у нашем градском водоводу имамо јесте више других минерала, а не бактерија, па у џезви остаје каменац. Људи мисле да је то јако штетно, а заправо није. Вода која прокључа пролази кроз наше тело и не задржава се. Ми то само измокримо. За праву хидратацију се праве спортска пића која садрже оптималан ниво минерала. Вода са чесме је у реду, јер садржи оптимилан ниво минерала", објаснила је докторка и открила шта се налази у води која је филтрирана:
"Исто се односи на филтере. Сад ће неко да каже 'Шта ова прича', али ја сам однела воду са филтера и испоставило се да је близу дестиловане воде. Ти филтери, цеви кроз које вода пролази, такође су пластични и у њима се налазе бактерије. Ја сам своје узорке носила на анализу у Завод за јавно здравље и показало се да је било 6 до 10 пута више бактерија. Добро, то нису бактерије које изазивају тровање, али нису бактерије које треба да се нађу у води", објаснила је др Светлана Станишић.