ЗА ОВУ НАМИРНИЦУ СВИ ВЕРУЈЕМО ДА ЈЕ ЗДРАВА, А ШТЕТНИЈА ЈЕ ОД ЦИГАРЕТА: Нутриционисти разоткрили истину, бићете у шоку
Стручњаци откривају за које то намирнице погрешно верујемо да су здраве!
Лоша, нездрава исхрана, временом уништава здравље и доводи до бројних болести. Све је већи број људи који то разумеју и покушавају да се хране здравије, али проблем је у томе што неке намирнице за које мислимо да су здраве, заправо и нису.
Стручњаци откривају које "здраве" намирнице су заправо штетније од цигарета!
ПОГРЕШНО ЈЕДЕМО КИСЕЛИ КУПУС! Српски лекар УПОЗОРИО: "И РАСОЛ може бити штетан ако се овако пије"
ОВА НАМИРНИЦА НЕ БИ ТРЕБАЛО ДА СЕ НАЂЕ НА ТРПЕЗИ ЗА НОВУ ГОДИНУ: Верује се да је симбол нечег УЖАСНОГ
1. Цеђени воћни сок
Воће је веома важан део здраве исхране, а људи сматрају да је испијање воћних сокова још један начин да унесу витамине. Међутим, када вође исцедите, губи се већина његових здравих састојака, попут влакана, који имају важну улогу у превенцији дијабетеса, срчаних болести и гојазности.
Да и не помињемо колико су штетни куповни воћни сокови, који садрже и велике количине шећера...
Дакле, препорука је увек да једете воће, а не да га уносите у течној форми.
2. Мусли чоколадице
Иако су ове чоколадице богате нутријентима, неке од њих садрже и велике количине шећера – између 15 и 30 грама! Оне саме по себи нису лоше, али добро обратите пажњу на садржај шећера. Стручњаци кажу да би идеална чоколадица требало да има бар три грама влакана, пет грама протеина и мање од десет грама шећера.
3. Намирнице са смањеним садржајем масти
Многи их купују желећи да тиме уносе мање масти, али оно на шта нутриционисти упозоравају је да произвођачи здраве масти замењују шећерима и разним другим додацима који побољшавају укус.
4. Овсене пахљице
Овсене пахуљице сматрају се згодним и једноставним решењем за здрав и хранљив доручак. Међутим, када је реч о куповним овсеним пахуљицама, оне обично имају рафинисане житарице у себи, чиме се губи значајна количина влакана и хранљивих нутријената.
Осим тога, у неке од ових производа додаје се и шећер, што свакако није препоручљиво.
5. Соја
Нико не би рекао за соју да није здрава, али нутриционисти упозоравају да је већина соје генетски модификована, тако да једва да уопште садржи неке хранљиве састојке.
Још један проблем који наводе са сојом је висока концентрација изофлавона, биљних естрогена, који повећавају ниво овог хормона у телу и могу да утичу на менструални циклус.
Из истог разлога соја је понекад повезана са повећаном актиношћу тороидних хормона.