За жене ПОСЛЕ 40 ово је обавезно - Дневна рутина која утиче на производњу колагена, регулише телесну тежину и смањује стрес
Без обзира на то колико сте заузети, било какав вид физичке активности је неопходна организму.
Вежбање након четрдесете? Ок, хајдемо мало о томе…
Уколико се питаш да ли жене треба да вежбају и након четрдесете, одговор је – ДА. Жена треба увек да пронађе времена за себе и своје тело. Ако се ми саме са собом не организујемо за овај тако важан сегмент живота, нико нам га неће створити, у то буди сигурна, пише Бумерка.
Питамо се да ли су данас четрдесете нове двадесете? Без обзира на то, већина жена у четрдесетим годинама већ има децу, динамичан посао и друге обавезе. Свакодневница нас „троши“, дан пролети у трену и док се окренемо, већ је време за спавање. Ипак, жена која жели „дуго да траје“ једноставно мора пронаћи време за вежбање и физичку активност.
Уколико се осећаш младолико као да имаш двадесет, важно је да добро организујеш своје време како би могла да се посветиш себи. Време за себе може укључивати физичку активност која ће ти пружити осећај задовољства, побољшати твоје расположење и пружити ти додатну енергију за друге активности.
Према истраживањима, довољно је издвојити 20-30 минута, 4-5 дана у недељи за вежбање. Иако то може деловати као пуно времена и није увек лако пронаћи мотивацију, постоји неколико конкретних разлога због којих је важно наставити или започети вежбање.
Вежбање одржава тело функционалним
Може се десити да осетите болове у леђима након дугог седења или да се осећате мање флексибилно. Жене обично губе мишићну масу након четрдесете, а на то утичу и хормони. Редовно вежбање помаже у одржавању мишићне масе и снаге. Тело постаје флексибилније, а болови се смањују. Вежбање такође може позитивно утицати на равнотежу, координацију и општу функционалност тела.
Вежбање смањује ризик од болести
Нажалост, са годинама постајемо склоније болестима попут срчаних обољења, високог крвног притиска, дијабетеса и хормонског дисбаланса. Срећом, вежбање може бити природни начин превенције ових проблема.
Срчане болести су један од водећих узрока смрти код жена, а вежбање може смањити ризик од срчаних болести јачајући срчани мишић, побољшавајући циркулацију, смањујући крвни притисак и повећавајући ниво „доброг“ холестерола.
Вежбање повећава продукцију колагена
Уколико нисте знале, након четрдесете године, природна производња колагена у телу значајно опада. Колаген је протеин који игра кључну улогу у многим функцијама у телу, укључујући пружање структурне подршке кожи, костима, мишићима и везивном ткиву. Добра вест је да вежбање може побољшати производњу колагена у вашој кожи.
Вежбање помаже регулисању телесне тежине
Метаболизам обично успорава с годинама, што може довести до повећања телесне тежине. Редовна физичка активност може помоћи у одржавању здраве телесне тежине или губитку вишка килограма. Комбинација кардиоваскуларних вежби попут трчања или брзог ходања и вежби снаге може бити посебно ефикасна у одржавању здраве телесне тежине.
Вежбање смањује стрес и побољшава ментално здравље
Један значајан разлог за вежбање је позитиван утицај на ментално здравље. Вежбање помаже у смањењу стреса. Вероватно си већ осетила како се осећаш много боље након неке стресне ситуације када се бавиш спортом или једноставно шеташ. Вежбање побољшава ум и дух, јер физичка активност ослобађа ендорфине, природне хемикалије у мозгу које побољшавају расположење и смањују анксиозност. Такође може побољшати квалитет сна и повећати осећај самопоуздања.
Све у свему, не може се поречи да вежбање након четрдесете доноси бројне користи за жене. Уз редовну физичку активност, жене могу одржавати своје тело функционалним, смањити ризик од болести, повећати продукцију колагена, регулисати телесну тежину и побољшати ментално здравље. Зато, пронађи време за себе и вежбај како би остала здрава и осећала се добро.
Србија Данас/Боомерка/Сања Драгошан