Зашто је важно да научимо да читамо нутритивне декларације намирница?
Обратите пажњу!
Званична истраживања Светске здравствене организације указују да је гојазност један од горућих здравствених проблема савременог друштва. Тенденција раста стопе гојазности присутна је како у свету, тако и у Србији. У циљу превенције овог хроничног обољења, закони земаља широм света, укључујући и Србију, обавезују произвођаче хране на нутритивно означавање намирница.
Нутритивна декларација говори о пореклу, намени и саставу сваке индустријски произведене хране. Истовремено, декларација на производу даје доказ о његовој здравственој исправности, односно, потврђује да је намирница сигурна за конзумирање.
ЈУТАРЊА ГИМНАСТИКА: Три вежбе које ће вам сигурно омогућити добар почетак дана!
Све нутритивне декларације имају садржај који је обавезан и најчешће је представљен таблично. Табела се обично састоји од три дела – у прва два одељка се обично налазе информације које су специфичне за дати прехрамбени производ, као што су информације о нутритивној вредности, величини порције и калоријама. Енергетска вредност намирнице изражена је у килокалоријама или килоџулима, па је једноставно одредити количину порције, која је у складу с препорученим дневним енергетским уносом. Колико одређен производ има калорија зависи од количине угљених хидрата, масти и беланчевина (протеина) који садржи. Хранљиве материје су набројане по реду, почев од оног састојка који је присутан у највећој количини у производу. Протеини се изражавају у грамима, а масти у процентима или грамима, у односу на препоручени дневни енергетски унос. Угљени хидрати се, такође, могу изражавати двојако, али је код означавања тог нутријента обавезно навести количину додатог шећера. У табели нутритивне декларације, обавезно је навести и садржај соли у грамима у односу на препоручени дневни унос те материје. Уз ове информације, декларација може приказати и податке о количини једноставних шећера, засићених масних киселина, влакана, натријума или других елемената из којих се производ састоји. Трећи одељак садржи напомену о препорученим дневним вредностима за исхрану (Референце интаке – РИ), пружајући увид у количине калорија, шећера, масти, засићених масти и соли које се налазе у 100 грама или у порцији одређене намирнице, а све у оквиру просечних дневних потреба организма одрасле особе за наведеним нутритијентима. Препоручени енергетски унос може бити од помоћи потрошачима у планирању здравијих оброка, уједно без одрицања од омиљене хране.
Јасним и тачним информацијама о уносу одређених хранљивих материја, нутритивне декларације знатно олакшавају у планирању здраве и балансиране исхране. Национална кампања „Тежи равнотежи“, настала као подршка Националном програму за превенцију гојазности код деце и одраслих, има за циљ да покрене позитивне промене у стилу живота грађана и укаже на важност проналажења баланса у свим сегментима живота.