ЗБОГ ОВЕ ГРЕШКЕ СЕБИ СКРАЋУЈЕТЕ ЖИВОТ: Ево шта никако НЕ СМЕТЕ да радите приликом КУВАЊА
Врло је опасно по здравље!
Стално сољење хране на столу је повезано са ризиком од смрти која стиже две године раније, показало је истраживање изведено на узорку од пола милиона средовечних Британаца.
Код жена је ефекат само мало блажи - њима додатна со у јелима може да "украде" око годину и по дана живота. Ово се не односи на со која се сипа у храну током кувања, већ само на ону коју додатно ставимо кад су јела већ сервирана.
ОВО ЈЕ НАЈЧЕШЋИ УЗРОК БУБУЉИЦА КОД ОДРАСЛИХ: Сазнајте како да препознате и лечите ову врсту АКНИ
ИМАТЕ СУВУ И ТАМНУ КОЖУ НА ЛАКТОВИМА? Може бити ОПАСНО - ове симптоме не смете да игноришете
"Ово је прва студија ове врсте", каже Лу Ки, професор на Факултету за јавно здравље и тропску медицину у Њу Орлеансу. "Чак и умерено смањење количине натријума у исхрани, за које је довољно да не додајете со у сервирану храну, доводи до значајних ефеката по здравље.
Наравно, не може се искључити ни чињеница да они који додатно соле јела и иначе воле слано, па бирају такве намирнице и кад не једу кувано. Примера ради, око 70 одсто соли долази у нашу исхрану путем прерађевина.
Со је, наравно, неопходна у људској исхрани. За одржавање равнотеже воде и минерала, као и за функцију мишића и нерава, потребна је мала количина натријума, око 500 мг дневно.
Међутим, вишак натријума повећава крвни притисак, што води до срчаних обољења и можданог удара. Светска здравствена организација препоручује да дневни унос соли буде мањи од 5 грама (1 кафена кашичица).
БОНУС ВИДЕО: Миа Борисављевић: Монах нас је наговорио на брак