Желите да живите здравије? Заборавите на урбане митове, ових ПЕТ СТВАРИ ТРЕБА ДА РАДИТЕ
Савет злата вредан!
Конзумирање боровница, прескакање доручка, уживање у сексу два пута недељно и пресвлачење постељине могу да допринесу здрављу, док претерано вежбање у теретани и одлазак у превремену пензију могу имати штетне последице.
ПОПУСТИ НА ЛЕТОВАЊЕ И ДО 50%! ПОЖУРИТЕ И ИСКОРИСТИТЕ TRAVELLANDOVE ЛАСТ МИНУТЕ ПОНУДЕ!
Нови водич “Мала књига здравља” (The Little Book Оф Health) др Мајкла Спире из Центра за здравље “Бупа” у Источном Кенсингтону (Лондон) руши митове о здравом животу.
Аутор у њој даје савете које и сам примењује и за које каже да не гарантују дуг и здрав живот, али да свакако повећавају изгледе да остварите тај циљ.
Шта треба да радите
Повремено постите, јер то доприноси смањењу тежине и садржаја масти у организму.
Мање седите, а више стојте: редовно стајање смањује ризик од дијабетеса типа 2 и срчаних болести.
Опруга за вежбање шаке (ханд грип) је одлично средство за регулисање крвног притиска, а резултате ћете приметити већ после четири недеље вежбања.
Уживајте у сексу најмање два пута недељно (а по могућству и чешће), јер ћете на тај начин смањити опасност од инфаркта за половину и ублажити стрес.
Редовно пресвлачите постељину: после прања руку, прање одеће и постељине можда је најважнији савет за одржавање хигијене.
Шта не треба да радите
Немојте да једете 1,5-2 сата пре спавања, јер на тај начин реметите биоритам.
Избегавајте пушење, јер, дуван узрокује смрт више до седам милиона људи у свету годишње.
Не мувајте се по болницама без потребе: Сваке године око 5.000 људи у Великој Британији умре од инфекција које су зарадили у болници.
Немојте журити у пензију, јер рад чува младост мозга, а превремени одлазак у пензију угрожава психо-физичко здравље.
Урбани митови
Није здраво прескакати доручак: ако нисте гладни, а нарочито ако патите од вишка килограма, сасвим је у реду да га прескочите.
Вештачки заслађивачи су штетни: докази говоре супротно.
Ако не осетите бол после вежбања, значи да нисте добро вежбали: пецкање у мишићима указује на мишићни замор, а бол на озбиљну повреду.
Полутрбушњаци су најбоља вежба за трбушне мишиће: Најбољи начин да обликујете абдоминалне мишиће су вежбе за цео централни део тела: на пример, склекови и одизање трупа док лежите на леђима са савијеним коленима (мост).