АЛАРМ СЕ УПАЛИО! Уз помоћ овог једноставног ТРИКА знаћете да ли вам ПРЕТЕРАНО ОПАДА КОСА
Немојте игнорисати очиглене симптоме
Коса је често наш заштитни знак и важан сегмент наше лепоте, те када почне да опада, одмах постајемо забринути и то схватамо као знак за узбуну.
Истина је да је то сасвим нормалан процес, уколико се, наравно, одвија у разумној мери, а уколико нисте сигурни да ли вам коса превише опада, останите са нама у наставку где ћемо покушати да вам разрешимо све дилеме на ову тему.
НОВИ СИМПТОМИ КОРОНА ВИРУСА: Никад их не бисте повезали са КОВИДОМ, ако их приметите ОДМАХ СЕ ОБРАТИТЕ ЛЕКАРУ
Опада јој КОСА У ПРАМЕНОВИМА: Далила Драгојевић ОЧАЈНА због проблема, а ЕВО шта може да буде УЗРОК
АЈДЕ ДА ИХ МЕРИМО: Ево колико су СТВАРНО високе српске певачице - за неке је Џеј џин, а неке...
Стручњаци кажу да обично губимо 50 до 100 власи дневно, а да то ни не приметимо. Све преко тога сматра се појачаним губитком косе, који може бити узрокован бројним факторима.
Најједноставнији начин да проверите да ли вам коса сувише опада јесте да урадите једноставан тест – три дана након последњег прања косе прођите руком кроз косу. Уколико је све у реду, између прстију не би требало да остане више од 10 власи. Уколико је ситуација другачија, пажљиво испратите редове који следе.
Да ли је губитак косе нормалан?
Ово је питање које многи од нас себи постављају, а одговор је да јесте, али само у одређеној мери! Свима нам је познат сезонски губитак косе услед температурних промена, али и хормонске промене, стрес, операције или одређени лекови, посебно лекови против холестерола, такође могу довести до губитка косе. Он може да потраје неколико недеља, али ако се стање након тог периода не побољша, време је да се обратите лекару.
Како се борити против губитка косе и шта заправо узрокује овај проблем?
Од узимања суплемената за јачање косе до употребе модерне и естетске медицине за стимулацију коже главе, постоје многа доступна решења за борбу против губитка косе.
Прекомерни губитак косе такође може бити узрокован недостатком гвожђа, проблемима са штитном жлездом или хормонским дисбалансом који захтева лекове. Ово стање може изазвати алопецију – опадање косе у печатима, која погађа мање од 1% популације. Ако приметите округле „флеке” на кожи главе, одмах се обратите лекару.
У којим случајевима узимати дијететске суплементе?
Када сумњате на недостатак витамина, рецимо током дијете или посебно стресног периода, када је исхрана обично неуравнотежена, обавезно посветите више времена додавању витамина и минерала у исхрану, јер њихов недостатак може утицати на стање ваше косе.
Слаба и нередовна исхрана, односно премало калорија, такође могу значајно утицати на вашу косу. Наше тело је врло паметна машина која непрестано ради да би нас одржала у животу. У случају исхране која нема довољно хранљивих материја, тело црпи залихе и њима снабдева органе који су најважнији за наше функционисање и сам живот.
Тек онда на ред долази коса. Коктели хранљивих састојака који јачају влакна косе садрже витамин Б, цинк и сумпорне аминокиселине (цистеин, метионин) и селен. Пивски квасац је такође веома богат витамином Б, баш као и колаген у праху.
Ипак, важно је знати да сами суплементи не могу довести до трајног решења уколико о свом телу не водите рачуна на холистички начин. Прва, можда и најважнија, ствар јесте да се смирите, да умирите и утишате свој ум и да покушате да свакодневно побегнете од стреса бар на 30 минута.
Помозите себи медитацијом и не заборавите на правилну, редовну и квалитетну исхрану богату важним нутријентима. Овас и просо су, на пример, изузетно ефикасне намирнице за косу.
Шта је са другим производима за косу?
Данас постоји много препарата или лосиона за косу који могу помоћи код било каквих проблема са опадањем косе. Ови препарати подстичу поновни раст косе, али само ако се добро реши основни проблем (недостатак хранљивих материја, витамина, хормонска неравнотежа…). Медицински раствори на бази миноксидила намењени су хроничном губитку косе. Овај вазодилататор повећава циркулацију крви у фоликулима, али ефекти често нестају када престанете да га узимате.
Козметички спрејеви и лосиони богати витаминима и биљним састојцима су пријатнији, али решавају само специфичне проблеме и не морају нужно да помажу код свих проблема. У салонима се продирање активних састојака лосиона побољшава микроиглицама ваљком који отвара микроканале у скалпу, а затим и третманом кисеоником.
Губитак косе: које су могућности у естетској медицини?
Микроињекције које се „забадају” у кожу главе, односно мезотерапија, подстичу поновни раст косе, можда чак и ефикасније од лосиона, јер се хранљиве материје убризгавају директно у корен косе. Позната је и техника „стрип”, која се изводи под локалном анестезијом, а која се састоји од уклањања „траке” косе са критичног подручја да би се поново имплантирало око 4.000 фоликула нове косе. Техника трансплантације косе ФУЕ (Follicular Унит Extraction) је лакша, али је намењена женама које имају само малу површину за попуњавање.