После прележане короне имате честе ГЛАВОБОЉЕ И ХРОНИЧНО СТЕ УМОРНИ? То могу бити јасни показатељи ове ОПАСНЕ БОЛЕСТИ
Обавезно пратите своје здравствено стање и после прележаног вируса...
Здравље срца је у центру пажње лекара откако је почела епидемија корона вируса. Наиме, управо је стање кардиоваскуларног система један од најважнијих фактора за хоспитализацију.
Код многих пацијената долази до оштећења срца, а и после ковида остаје ризик од миокардитиса.
САДА САМ ЗАДОВОЉНА, РАДУЈЕМ СЕ ДРУГОЈ ТРУДНОЋИ: Луна Ђогани проговорила о мајчинству и СВОЈОЈ СРЕЋИ
ПАЛЕНТА ДИЈЕТА КОЈА ТРАЈЕ 4 ДАНА: Килограми се топе, а ситост је загарантована (ЈЕЛОВНИК)
ПОПУЛАРНА БАКА У СРБИЈИ ПОБЕДИЛА КОРОНУ: Боловала је краће него млади, па сад навалила на ОМИЉЕНО ЈЕЛО
Миокардитис је упала срчаног мишића, а најчешће је изазивају вируси попут грипа, коксакија, хепатитиса или херпеса. Међу осталим узроцима, наводе се и извесне бактерије, токсини, али и хемотерапије и аутоимуне болести.
Неки вируси могу да инфицирају и срчани мишић и изазову директно оштећење срца, док га други оштећују индиректно, преко имуног система. Његова активација, као одговор на инфекцију, окидач је за отпуштање хемикалија у телу који се називају цитокини.
Улога цитокина је да помогне у гашењу инфекције. Међутим, они некад достигну тако висок ниво да настане такозвана "цитокинска олуја". Она може да оштети срчани мишић.
Пре пандемије корона вируса, миокардитис је јављао код највише десет пацијената на 100.000 људи годишње, према светским статистикама. Најчешће су оболевали мушкарци и то старости између 18 и 30 година. Према подацима америчког Центра за контролу и превенцију болести, ризик је повећан након оболевања од ковида, на 146 случајева на 100.000 људи. Сада је померена и старосна граница опасности, на мушкарце старије од 50 година и децу млађу од 16 година, наводи Медикал Дејли.
Симптоми миокардитиса укључују бол у грудима, убрзан или неправилан рад срца као и плитак дах. Такво дисање је карактеристично не само током напрезања, већ и у стању мировања.
Пацијент пати од јаког умора, главобоље, бола у мишићима и зглобовима, а могућа је повишена температура као и дијареја. У деловима ногу, нарочито код зглобова и стопала, може доћи до скупљања вишка течности. Миокардитис код деце може довести и до несвестице.
У случају појаве симптома треба се хитно јавити лекару. Међу компликацијама су и срчана инсуфицијенција, срчани удар, аритмија и изненадни застој срца - смртоносан ако се не укаже хитна медицинска помоћ.