ЗИМОГРОЖЉИВОСТ МОЖЕ БИТИ СИМПТОМ ОВОГ СТАЊА: Стручњак објашњава шта је разлог и које намирнице могу да вас загреју
Зашто смо зимогрожљиви и да ли заиста постоје намирнице које могу да нас угреју, објашњава др Душан Вујновић
И не слутимо од чега све може да нам буде хладно, али, пре свега би требао да храну прилагодимо спољној температури и годишњем добу.
Уколико спадате у ред особа које ни три капута не могу да угреју, можда би било добро би било да размислите о промени животних навика. Понекад је довољно само да попијете мало више воде и будете физички активнији, како бисте решили проблем зимогрожљивости. Код здравих особа, зимогрожљивост је најчешће, последица успорене циркулације услед седелачког начина живота. Али, некада може бити симптом болести као што су анемија, поремећај рада штитасте жлезде или недостатак витамина Б 12, објашњавају доктори.
Пулмолог упозорава: Не лечите кашаљ на своју руку, ако приметите ОВО морате да се обратите лекару!
НАПРАВИТЕ САМИ БОМБУ ЗА ИМУНИТЕТ: Вируси харају, а овај напитак од 3 САСТОЈКА даје челично здравље
Шта је најбољи лек за добру цикрулацију?
Природа нам је за овај проблем, како додају стручњаци, подарила и лек у виду рузмарина, дивљег кестена, пасуља, липу, зову, хељду, овас.
– Лоша циркулација је најчешћи разлог зимогрожљивости, људи се жале да су им ноге, посебно стопала, увек хладна, као и да осећају утрнулост организма у раним јутарњим сатима. Проблем је, некада, могуће лако решити свакодневним шетњама до пет километара, довољним количинама воде која је најприроднији је лек за добру циркулацију. Вода ће допрети до наших најситнијих крвних судова, капилара, убрзати циркулацију и кроз метаболизам одстранити штетне материје из тела – прича за портал еКлиника епидемиолог и стручњак за лековито биље др Душан Вујновић.
После цигарете биће нам још хладније
Симптоми слабе циркулације су осећај трњења у рукама и ногама, хладноћа, укоченост, често је отицање стопала и чланака стопала, услед потешкоћа у циркулацији слабије је и памћење, долази до проблема са варењем хране… Присутан је и умор, грчеви у зглобовима и мишићима, карактеристичне су промене боје коже, па је неко због тога блед.
– Осим болести и наше понашање, као пушење дувана слаби циркулацију. Потребно је увек, када је могуће, избегавати и дуготрајно седење или стајање у једном месту, неправилну исхрану са доста лоших масти и концентрованих шећера – каже др Вујновић.
Емотивна стања утичу на зимогрожљивост
Др Вујновић објашњава да постоје и субјектива и објективна стања која могу да допринесу осећају зимогрожљивости.
– Некоме је хладно, а неко други се презнојава и због стреса. Разна емотивна стања утичу на субјективни осећај хладноће, као на пример усамљеност, губитак на љубавном плану, депресија. С друге стране, када су у питану пријатне емоције, осећамо топлину.
Поремећај хипотиреозе
Зимогрожљиве особе не би требало да се превише облаче или да бораве у сувише хладним или топлим просторијама. Савет стручњака јесте да у соби у којој боравимо, температура буде око 21, највише 24 степена.
– Објективни осећаји хладноће леже у поремећајима рада појединих делова људског организма, пре свега штитне жлезде, која диригује целим процесом. У случају да је дошло до поремећаја хипотиреозе, често је присутан симптом хладноће. Разлог је успоравање метаболизма. Низак ниво хормона штитне жлезде доводи до успоравања метаболизма, а тело због тога није у могућности да произведе довољно топлоте – наглашава др Вујновић.
Хладно нам је и када смо анемични
Анемија је исто значајна, најчешће се уочава код деце и жена. У питању је углавном низак ниво гвожђа, услед чега особа осећа хладноћу.
– Гвожђе помаже крвним ћелијама да преносе кисеоник кроз тело и када је ниво гвожђа низак, није могуће снабдевање довољним количинама топлоте свих виталних органа. Овај проблем се решава терапијом и одговарајућом исхраном – објашњава др Вујновић.
Да ли је температура од 37 степни аларм за covid 19?
Субјективни осећај хладноће је повезан и са температуром људског тела, објашњава стручњак.
– Поготово сада, у време пандемије covid 19, људи кажу “ имам температуру“. Када их питате колика им је температура, одговоре “37 степни“. Наука наводи да је нормалама телесна температура код људи од 36,5 до 37,2, а све је повезано и са спољном температуром ваздуха, па је већа вероватноћа да ћете имати мало вишу температуру у топлим крајевима – подсећа др Вујновић.
Рузмарин и дивиљ кестен
Како би зимски дани прошли без осећаја хладноће, за шта ће се побринути добра циркулација, др Вујновић има рецепт – препоручује рузмарин и дивљи кестен.
За употребу у виду капљица ставите једну гранчицу рузмарина у један литар медицинског алкохола од 75 процената, или што је много чешће у пракси додајте гранчицу рузмарина у један литар добре комовице. Нека све одстоји три недеље. Све процедити и пити свако јутро на празан стомак, по једу малу чашицу ове ракије.
Добро средство за јачу цикрулацију и средство против зимогрожљивости је и дивљи кестен, који је делотворан је и код венске циркулације. Доктор Вујновић каже да се рецепт из руске фитотерапије већ дуго користи. Потребно је 250 грама дивљег кестена истучи чекићем, све се стави са кожуром у једну већу теглу, прелије се са једном литром медицинског алкохола од 75 степени. Нека све одстоји три недеље на хладном месту. Потребно је ову мешавину, с времена на време, протрести и на крају процедити кроз дуплу газу.
– Добићемо белу масу сличну млеку. То је тинктура која се може користити у виду облога утрљавањем где има проблема с венама, боловима, слабијом циркулацијом. Многима се ово показало као веома ефикасан лек који може заменити скупе препарате. За једну сезону су довољне три до четири литара и ви сте снабдевени за целу годину. Тинктура се утрљава у вене, увече пре спавања, све се обмота неком крпом или завојем, јер је тинктура лепљива, ујутру се само истуширају ноге – објашњава др Вујиновић.
Шта користити, а шта избегавати ?
Глог, зова, липа, добро греју организам, као и црна и бела слачица, бели и жути кокотац, гавез, куркума, ђумбир.
– Чај од зове или липе са кашичицом меда је добар, људи се угреју и убрзо презноје и буде им боље. Користе се и бела и црна слачица, тако што се оне ставе у обућу како би грејали организам. Уколико патите од зимогрожљивости и лоше циркулације избегавајте газирана пића, све материје које могу да утичу на хлађење тела, хладну воду, сладоледе – наводи др Вујновић.
Хељда, овас, пасуљ
Стручњаци препоручују да једете и хељду како бисте загрејали тело, јер се сматра да хељда подстиче лучење хормона који поправља расположење – ендорфина. Овас је, такође, савезник против зимогрожљивости, богат је протеинима и мастима који се лако претварају у енергију. Савет је и да једете црни пасуљ, који има доста гвожђа и бакра за јачи имунитет. Ови елементи снабдевају мишиће кисеоником, услед чега долази до сагоревања масти и грејања организма.