Celer kao začin, lek i afrodizijak! Nepravedno zapostavljen!
Nije na odmet znati.
Uprkos svim nutritivnim i zdravstvenim vrednostima, celer je ipak nekako zapostavljen u našoj kuhinji. Celer kao začin, lek i afrodizija!
Koren često završava u supi, za njim i lišće, a onda sve skupa završi u kanti za smeće.
CEO ŽIVOT POGREŠNO JEDETE OMILJENE SLATKIŠE: Ovo je MNOGO bolji način! (VIDEO)
DA NE POVERUJEŠ! Iznenadiće vas KOLIKO kalorija ima u VOĆU!
Rešite problem alergijskog rinitisa: Napravite lek protiv kijavice
Šteta, jer imati u kući glavicu, dve celera ili stručak svetlog, aromatičnog lišća može rezultirati pravom gozbom i kad nam se čini da nemamo ništa u frižideru.
Koren je zdrav i ukusan i kad je sirov – nareže se na štapiće, pokapa limunovim sokom i začini. Na primer, prelivom od jogurta ili senfa...
Ne mora biti sirov ako ukućani nisu ljubitelji jako hrskavog povrća, može se, veoma tanko narezan, kuvati na pari šest, sedam minuta. Lepo izgleda, proziran je i mirisan. Može se dodati u salatu ili sok zajedno s brokolijem kuvanim na pari.
Bez celera je rižoto siromašniji, može biti glavni glumac krem-čorbe, lako se pretvara u pire u kombinaciji sa krompirom i parmezanom. Može se peći zajedno sa krompirom i pastrnjakom u rerni, zapečen sa maslacem i hlebnim mrvicama prilog je mesu, a uz salatu samostalan obrok. Zar nije šteta samo ga iskuvati u supi i baciti?
Celer slovi kao čistač organizma – ima diuretsko delovanje, pomaže pri iskašljavanju. Odličan je kao sredstvo protiv nadimanja i probavnih teškoća.
Sadrži, među ostalim, vitamine K, C, vitamine B kompleksa, kalijum, folnu kiselinu i vlakna, kao sve korenasto povrće.
Stari su gastronomski majstori o celeru pisali kao o povrću afrodizijačkih svojstava. To im nije bilo dovoljno pa su preporučivali da se salate na bazi celera još pospu i jezgrama oraha.
Kad se kupuje koren celera, prvo pravilo glasi – manje je više. Velike kugle u sredini su često šuplje i spužvaste. Kad se kupuje celer lišćar, bolji je onaj svetliji, čije su stabljike i vrhovi veoma aromatični.
Zato se dodaje salatama, na primer kuvanoj piletini začinjenoj prelivom od jogurta, uz malo limunovog soka, seckanih kapara i na četvrt narezanih kuvanih jaja. Može se i puniti mekšom gorgonzolom pomešanom s malo jogurta ili soka od grejpa.
Celerov koren brzo oksidira pa ga nakon guljenja treba potopiti u vodu s limunovim sokom ili samo nakapati sokom. Nakon toga, s njim se može raditi zaista svašta.
PRAKTIČAN SAVET! Kako da vam se ne magle naočari ako nosite masku
Čudotvorni napitak od lanenog semena: Izbacuje toksine, topi kilograme i uklanja celulit! (RECEPT)
Stalno pričamo o vodi s limunom, ali šta će se dogoditi ako počnemo da pijemo vodu s medom?
NISU SAMO GODINE I GOJAZNOST FAKTOR RIZIKA Za ljude koji imaju ovu bolest korona virus je POSEBNO OPASAN