ČESTO VEČERAŠ U KASNE SATE? Saznaj šta time radiš svom organizmu i kako da prestaneš sa NOĆNIM OBROCIMA!
Ako slediš ove savete, nećeš biti gladna.
Vrlo često, čini se, dolazimo u iskušenje da u kasnim večernjim časovima posegnemo za vratima od frižidera i počastimo sebe ukusnom i ne baš tako zdravom večerom. Posezanje za hranom u kasnim večernjim časovima je posledica stresa, koji pokreće niz patoloških promena u organizmu. Patološki procesi ometaju lučenje hormona koji regulišu osećaj gladi, ali i rad metabolizma. Kada se hormonski balans poremeti, menja se bioritam celog organizma. Poremećajem lučenja kortizola i insulina, dolazi do smanjenog lučenja dva hormona sreće, dopamina i serotonina.
OČAJNA DOMAĆICA SE KONAČNO OSTVARILA U ULOZI MAJKE: Ono što nije uspeo SLAVNI košarkaš PODARIO joj je KONTROVERZNI biznismen (FOTO)
URNEBESNO: Marjanović je KOMENTAROM zasmejao sve! Poremetio je i Saleta (VIDEO)
ODMAH JE PALA: Čim ga je upoznala, Bjeličina supruga je prekršila svoje ZLATNO pravilo vezano za momke
Odnos hormona gladi i sitosti, grelina i leptina, takođe se menja pod uticajem stresa. Ovaj hormonski disbalans remeti san, ali i potrebu za hranom u kasnim večernjim satima, što na duže staze dovodi do poremećaja metabolizma i povećane gojaznosti.
Potreba za kasnim obrokom najčešće se javlja kod ženskih osoba, izloženih prevelikom stresu. Takođe, potreba za kasnim obrocima, može se javiti i kao posledica različitih dijeta, koje podrazumevaju izgladnjivanje tokom dana, usled čega je organizam izmoren i oseća potrebu za hranom u kasnim večernjim satima.
Simptomi uključuju nagle promene raspoloženja, unošenje više od 25% potrebnih dnevnih kalorija prilikom večernjeg obroka, odsustvo apetite ujutru. Glavni pokazatelj ovih poremećaja u ishrani je činjenica da jedete iz dosade, bez užitka u hrani, nedostatak osećaja sitosti i pojačana potreba za slatkišima.
Ako poremećaj ishrane nije posledica zdravstvenog stanja, već načina života, uz promenu režima ishrane i usvajanje nekoliko zdravih navika, upornošću i trudom, jednostavno ćete promeniti životni stil i prestati da uživate u kasnim večerama. Da biste ovo postigli, najbitnije je da tokom dana jedete zdrave i kvalitetne obroke, bogate svim nutritijentima, neophodnim za funkcionisanje organizma. U tom smislu, najkaloričniji obrok trebalo bi da bude doručak, dok bi za večeru trebalo jesti proteine i malo kuvanog povrća, sa minimalnim procentom zdravih masti.
CEO ŽIVOT GA JEDEŠ, A NEMAŠ POJMA ŠTA ČINI TVOM TELU: Ovo je ISTINA o omiljenoj grickalici SVIH!
Život sa njima je AGONIJA! Ambicije su im NULA i lako ODUSTAJU! Ovi horoskopski znaci pravi su MEKUŠCI!
VIŠE OD MILION ŽENA POTVRDILO: Najbolji trik da POSVETLIŠ kosu BEZ farbanja- boja prelepa, dlaka zdrava
Zaboravite na ono pravilo da nakon 18h ne bi trebalo da jedete, jer ćete se na taj način dodatno izgladneti. Bitno je da poslednji obrok bude 4 sata pred odlazak na spavanje. Uz to, poštujte pravilo 5 obroka, koji se sastoje od 3 glavna obroka i dve užine.
Da biste se otarasili ove loše navike, važno je da osluškujete svoj organizam, usvojite pomenute zdrave navike i sami izgradite pravilan bioritam.