Ako vas MUČI ŽELUDAC, evo koja hrana je odlična za to - Šargarepa je pravi IZBOR, jedite samo LAGANE namirnice
Veoma je bitno šta unosite u svoje telo, jer će se ono često buniti protiv štetnih materija. Određena hrana, ne samo da je zdrava, već može imati i prednosti i pozitivno uticati na želudac.
Ako imate probleme sa želucem, lekari preporučuju male ali česte obroke odabrane hrane. Banana, pirinač, jabuke i tost su odavno poznati kao siguran lek za želudačne tegobe u slučaju dijareje, jer su blage i lako svarljive namirnice, a i siguran su način da unesete bar neke hranjive sastojke u svoj organizam dok se ne sredi problem sa probavom.
Teško je generalizovati šta tačno treba da jedete jer to zavisi od problema koji imate. Zato je veoma korisno da uradite analize i otkrijete koju hranu tolerišete, a koju bi trebalo da izbegavate.
Bakina PRAZNIČNA POGAČA - Očaraće vas koliko je mekana, jednostavna za pravljenje, ukus TRADICIJE
Počela je NEKONTROLISANO da ZEVA i mislila je da je to posledica KORONE, ali se ispostavilo da ima STRAŠNU BOLEST - "Moj život je sad BORBA"
Kefir
Ovaj fermentisani mlečni napitak je bogat probioticima koji mogu da pomognu u uspostavljanju ravnoteže crevnog mikrobioma. Takođe se pokazalo da kefir potpomaže zdravlje imunog sistema i suzbija virusne infekcije.
Šargarepa
Kuvana šargarepa odličan je način za poboljšanje hranjivosti i ukusa kada je vaš jelovnik ograničen. Kuvanje povrća poput šargarepe ili spanaća čini ga lakšim za probavu, a odličan je dodatan i kajgani, ali i domaćim supama.
Pirinač
Budući da ima malo vlakana, beli pirinač je lako svarljiv, a sadržaj skroba može da pomogne sa dijarejom.
Jaja
Izvori proteina sa visokim sadržajem masti kao što su prerađeno ili crveno meso i pržena hrana mogu izazvati refluks – posebno ako konzumirate velike količine ovakve hrane kasno uveče. Jaja su alternativa koja se lakše vari, a predstavljaju i jednostavan način da zadovoljite svoje potrebe za proteinima, bez mogućnosti prejedanja.
Paradajz
Prebiotička hrana poput voća i povrća, integralnih žitarica, mahunarki, orašastih plodova i semenki, mogu da pomognu dobrim crevnim bakterijama u vašem gastrointestinalnom traktu. Stimulisanjem te „mikrobiote“, prebiotici jačaju imunitet creva i sprečavaju upale, dijareju i druge gastrointestinalne probleme. Tako da je najbolje da u kući uvek imate dovoljno paradajza, cikorije, luka i špargle.
Voda
Stomačni problem su neretko uzrokovani zatvorom, a čest uzrok zatvora je dehidracija organizma. Stoga konzumiranje nezaslađenih čajeva, gazirane vode i ponekog gaziranog pića može da pomogne u rešavanju problema konstipacije. Kada je u pitanju količina vode koju svako od nas treba da unese, preporuka je 8 čaša na dnevnom nivou.
Srbija Danas/ Kurir/M.L.