KORISTAN SAVET: Kako se izboriti sa prehladama i virusima u zimsko vreme
U sezoni prehlade i gripa od posebne je važnosti dobar imunitet.
Mada ima mnogo onih koji smatraju da je za dobru odbrambenu sposobnost organizma dovoljno tek povremeno uzeti neki dodatak ishrani, eksperti tvrde da su mnogo važniji kvalitet i vrsta namirnica koje jedemo.
Oni u vreme prehlade i gripa preporučuju unos hrane bogate antioksidansima kao što su sveže voće i povrće koji nas štite od gripa i ostalih virusa tokom cele godine.
Znate onaj osećaj kada vam nešto STOJI U GRLU? NE IGNORIŠITE! Zapravo može biti KOBNA bolest
Hrana kao lek
Protivupalna svojstva imaju tamnozeleno povrće, bobičasto voće, losos, paradajz, a preporučuju se i namirnice bogate vitaminom C, kao što su nar, limun, narandže, mandarine, peršun, kelj, paprike, zelje, prasa..
Istraživanja su pokazala da i cink, koji sadrži sjemenke bundeve, spanać, orašasti plodovi i mahunarke, može da skrati trajanje prehlade čak i za nekoliko dana.
Za razliku od ovih zdravih namirnica koje pomažu da se odbranimo od virusa, ili da infekcija i kad se razbolimo kraće traje, prerađena, industrijska hrana i slatkiši pogoduju razmnožavanju bakterija i slabe imunitet, pa ih, ako su vam inače često na jelovniku, posebno u sezoni virusnih infekcija, treba izbegavati.
Dobre bakterije
Snažan imunitet oslanja se na zdrav sistem organa za varenje, jer u njemu je smešteno gotovo 70 odsto našeg imunog sistema. Da on radi besprekorno pomažu probiotici koji sadrže “dobre” bakterije, a one su korisne i pri ublažavanju upala i sprečavanju infekcija.
Prema tome, probiotici nam mogu pomoći da ojačamo imunitet i čuvaju nas od prehlade i gripa, ali i ublažavaju simptome ako se, ipak, razbolimo. Probiotici mogu da se uzimaju u tabletama, ali dobre bakterije sadrže i fermentisane namirnice, kao što su kefir ili jogurt, pa se preporučuje njihov povećan unos pre sezone prehlada.
Svež vazduh, aktivnost i san
Čak i kada je hladno boravak na svežem vazduhu, pod uslovom da ste adekvatno obučeni, jača organizam. I u zatvorenom prostoru, gde se virusne infekcije mnogo brže šire, redovno otvaranje prozora i učestalije čišćenje radnih površina smanjuju rizik od zaraze.
Za jačanje imuniteta važno je i redovno vežbanje, ali i dovoljno sna. Noćni odmor ne bi trebalo da bude kraći od sedam sati neprekidnog sna, ali za jačanje imuniteta važno je i da popodne odvojite 20 minuta za dremanje.